Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

ČSOB: Úroková sadzba hypoték s 10-ročnou fixáciou a bez poistenia je po prvýkrát nižšia ako 1 %

Podmienky pre kúpu nehnuteľnosti sú opäť o čosi výhodnejšie. Desaťročná fixácia úrokovej sadzby hypotekárneho úveru sa po prvýkrát dostala pod hranicu jedného percenta. Znamená to, že ľudia majú počas desiatich rokov istotu nízkej splátky a výhodnej úrokovej sadzby aj v prípade, že sa naplnia predpovede o postupnom raste úrokov v ďalších rokoch.

 

Záruka väčšej finančnej istoty do budúcnosti

ČSOB od stredy 23. júna znížila úrokovú sadzbu pri najdlhšej 10-ročnej fixácii z 1,15 na 0,99 % ročne. Je to historicky prvýkrát, čo je hypotéka s najdlhšou fixáciou dostupná s úrokom pod jedným percentom, a to bez poistenia úveru.

Mnoho ľudí sa rozhoduje, či na väčšiu časť kúpnej ceny bytu použije našetrenú hotovosť, alebo si zoberie vyššiu hypotéku. Doteraz sa dal zafixovať úrok pod jedným percentom a bez poistenia úveru maximálne na 5 rokov, no odteraz je to možné až na 10 rokov,“ konštatuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, podľa ktorého je toto finančné riešenie zárukou väčšej finančnej istoty do budúcnosti.

 

Najvyššia možná hypotéka pri najnižšej splátke

ČSOB znížila úrokové sadzby pri všetkých fixáciách dlhších ako tri roky, čo je najčastejšie využívaná fixácia spojená vo väčšine bánk s najnižším úrokom. Rozdiely medzi 4, 5 a10-ročnou fixáciou sú však úplne minimálne od 0,95 do 0,99 %. „V tomto prípade jednoznačne odporúčam vybrať si 10-ročnú fixáciu a skombinovať ju s maximálnou dĺžkou splatnosti. Takto získate najvyššiu možnú hypotéku pri najnižšej splátke,“ odporúča M. Búlik.

Rozdiel v preplatení hypotéky je zanedbateľný voči výhode, ktorá plynie zo zníženia rizika vyššieho úroku už po 3 či 5 rokoch. „Na základe fiškálnej politiky ECB je zrejmé, že v dohľadnej budúcnosti sa úrokové sadzby môžu zvyšovať. Aj keď rýchlosť a mieru nárastu dnes nevieme odhadnúť, aj o jedno percento vyšší úrok po skončení krátkej fixácie by úver celkom predražil. Preto je výrazne lepšou voľbou staviť na istotu a zaistiť si nízku splátku na čo najdlhšie obdobie,“ tvrdí analytik.

Podľa neho existuje len malá šanca, že by úrokové sadzby mohli z dnešných rekordne nízkych úrovní klesnúť ešte nižšie. A ak sa tak aj stane, pôjde o minimálny pokles v stotinkách percent.

 

Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť

ČSOB má zároveň v ponuke hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Podobnú ponuku má aj UniCredit Bank. Klient podpisuje úverovú zmluvu bez určenia nehnuteľnosti. Získava tak istotu, že keď si nehnuteľnosť nájde, úver dostane za presných vopred dohodnutých podmienok. Na nájdenie nehnuteľnosti má šesť, respektíve v prípade ČSOB sedem mesiacov.

„Hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť je výhodné riešenie pre klientov v dnešnom čase nedostatočnej ponuky bytov na trhu,“ hovorí M. Búlik stým, že počet voľných bytov v Bratislave klesol v 1. štvrťroku tohto roku pod psychologickú hranicu 2-tisíc, čo sa stalo iba tretíkrát od krízy v roku 2009. Tento počet predstavuje zároveň len tretinu ponuky z rokov 2016/17.

„Ak má človek pol roka navyše na nájdenie si vhodného bytu, zvyšujú sa jeho šance počkať si na spustenie predaja nového projektu, alebo rýchlo zareagovať na ponuku. Rýchlou reakciou má šancu získať nehnuteľnosť aj napriek tomu, že mnohí nasledujúci záujemcovia často ponúkajú až 100 % ceny z úspor,“ vysvetľuje finančný analytik.

 

Zdroj: finreport.sk; Banky a poisťovne

Autor: Redakcia FinReport