Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Končí éra nájmov? Slováci sa vracajú k vlastnému bývaniu

Slováci sa vracajú k nákupu vlastného bývania. Po období, keď prevažoval záujem o prenájmy, sa situácia obracia. Dopyt po nehnuteľnostiach rastie, najmä v hlavnom meste. O trendoch a výzvach realitného biznisu debatovali odborníci na konferencii televízie ta3 NARKS a ta3 REALITY.

Šéf siete Re/Max Česko a Slovensko Jan Hrubý konštatoval na úvod konferencie, že pri porovnávaní indexu dostupnosti bývania sú tak Česko ako aj Slovensko v rámci Európskej únie na chvoste.Budúcnosť záleží aj od toho, ako sa bude vyvíjať trh práce. „Faktorov, ktoré do toho vstupujú, je celá škála. My pevne veríme, že akýkoľvek signál, ktorý povedie k tomu, že ľudia budú mať vyššiu dôveru v ekonomiku, vyššiu dôveru vo vlastné bývanie, môže znamenať ich rozhodnutie. Doba, ktorú sme teraz prežili v tých posledných 3-4 rokoch bola extrémne nestabilná,“ povedal s tým, že ľudia veľmi citlivo reagujú na zmeny, ktoré sa predovšetkým týkajú úrokových sadzieb.

Začína sa nakupovať.

Podľa prezidenta NARKS Jána Palenčára sa trh s realitami rozbehol. „Oproti roku 2023 sa nezmenili nejaké zásadné ekonomické faktory. Ľudia nezarábajú o 20 percent viac, hypotéky neklesli o 1,5 percenta, ale napriek tomu je sentiment vyšší. Vidíme to dnes na väčšom počte zrealizovaných transakcií,“ povedal.Dopyt po bývaní bol vysoký aj v minulom roku, no vo väčšej miere sa byty prenajímali. „Mnoho Slovákov nedostalo hypotéku kvôli vysokej úrokovej sadzbe, neprešli preverovaním bonity alebo jednoducho kvôli spomienkovému optimizmu na jednopercentné hypotéky si nechceli zobrať štvorpercentnú hypotéku,“ dodal dôvody.Spotrebiteľská nálada Slovákov sa, podľa jeho slov, zlepšila a začíname nakupovať. Ponukové ceny sú vyššie ako v roku 2023.

Stúpajúci trend a zvýšený dopyt zaregistroval aj spolumajiteľ realitnej kancelárie HERRYS Filip Žoldák. „Rastie nám počet ľudí, ktorí chodia na obhliadky a dnes môžeme povedať, že v porovnaní s tým, čo máme v ponuke, tak máme asi 8-násobne väčší dopyt po nehnuteľnostiach, než máme ponuku. To znamená, že kľudne by sme predali aj viac nehnuteľností, keby sme v ponuke mali a musím povedať, že máme viacej práce ako maklérov, čiže potrebujeme aj ľudí,“ tvrdí.

Novostavby vs staršie byty

Či sa Slováci pozerajú po novostavbách alebo uprednostňujú kúpu staršej nehnuteľnosti záleží, podľa generálneho riaditeľa Directreal Mariána Pataka, od lokality.„V Bratislave je oveľa viac novostavieb a tým pádom sú ľudia náročnejší a vyhľadávajú možno viac nehnuteľností, ktoré sú nové, technologicky výhodnejšie. Samozrejme akceptujú aj vyššiu cenu, ktorú prináša novostavba. Čo sa týka starších stavieb, tak samozrejme tam, kde nie sú iné, tak si musia vyberať klienti z tých, ktoré v tých daných regiónoch sú,“ dodal.

Bratislava je prvá

Realitný analytik z NARKS Martin Lazík takisto súhlasí a ukazujú to aj štatistiky Štatistického úradu SR a NBS, že realitný biznis je na tom tento rok dobre. „Oživenie v bratislavskom kraji je vždy výraznejšie. Takto to funguje na celom svete a preto sa ľudia orientujú na hlavné mestá. Tie zažívajú najmenšie prepady a zároveň sú prvé na rane pri oživovaní ekonomiky. Preto sa aj svetoví investori fokusujú na hlavné mestá. Bratislava nie je výnimkou,“ tvrdí.Krajské mestá smerom na východ, teda Košice a Prešov už, podľa neho, nie sú v takej dobrej kondícii. „Akonáhle ideme do menších miest a do povedzme miest, ktoré majú problém so zamestnanosťou a s priemernou mzdou, tak to oživenie je samozrejme menšie, respektíve takmer žiadne,“ dodal.Viac zaujímavostí sa dozviete vo VIDEU.

 

Zdroj: ta3.com