Ľubomír Bajaník, moderátor: „Ten, kto má byt alebo dom v lukratívnej lokalite, zrejme bude platiť viac. Ministerstvo financií chystá zmenu výpočtu dane z nehnuteľností. Šéf rezortu však uisťuje, že napríklad dôchodcovia alebo ľudia s nižšími príjmami sa nemusia obávať závratného zvýšenia. V dnešnej časti Zaostrené sa pozrieme, ako pripravované zmeny vnímajú odborníci.“
Ivan Tománek, redaktor: „Sadzby dane z nehnuteľností rok čo rok určujú samosprávy, pre mestá a obce ide o príjem do rozpočtu vo výške zhruba štyristoštyridsať miliónov eur. Minister financií avizuje daňovo-odvodovú reformu, ktorá by systém mohla výrazne zmeniť. Daň z nehnuteľnosti by po novom mala vychádzať z takzvaných cenových máp. Zjednodušene povedané, nebude sa počítať z rozlohy bytu alebo domu, ale z jeho trhovej ceny. Podľa odborníkov ide tak o novodobú daň z luxusu.“
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska: „Čím drahšia nehnuteľnosť, tým vyššia daň z nehnuteľnosti. V priemere sa hovorí zhruba o trojnásobku, samozrejme, toto hovoríme o celoslovenskom priemere.“
Ivan Tománek: „Vytvoriť cenovú mapu podľa analytika nebude až taký problém napríklad v bratislavskej Petržalke, kde sa obchoduje s bytmi intenzívne. Problém môže nastať v menších mestách.“
Radovan Ďurana, analytik, INESS: „Jednoducho na Slovensku máme problém s tým, že viac ako polovička ľudí býva na dedinách v menších obciach, kde tých transakcií je málo a ťažko hovoriť o nejakom cenovom rozdiele v hodnote nehnuteľností medzi ulicami malých obcí.“
Ivan Tománek: „Minister financií podrobnosti k daňovej reforme nateraz tají. Z informácií, ktoré však prenikli na verejnosť, hrozí podľa odborníkov riziko, že vyššia daň môže zaťažiť najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľov.“
Ján Palenčár: „Typický príklad je naozaj bratislavské Staré Mesto, ale aj iné lokality v rámci Slovenska, kde bývajú pôvodní obyvatelia a v podstate mali by platiť zvýšenú daň z nehnuteľnosti len preto, že ich nehnuteľnosť nachádza povedzme v zaujímavej lukratívnej lokalite.“
Ivan Tománek: „Šéf rezortu financií ubezpečuje ľudí, že pri akýchkoľvek daňových zmenách bude brať do úvahy sociálne aspekty.“
Eduard Heger, podpredseda vlády, minister financií SR (OĽaNO): „Samozrejme, teraz máme na stole viaceré návrhy, o ktorých konkrétne rokujeme aj v rámci koalície. Tie rokovania sú stále otvorené. Ale tá matematika je jednoduchá – čo uberiete na jednej strane, musíte hľadať na tej druhej.“
Ivan Tománek: „Záujem o byty na Slovensku naďalej prevyšuje ponuku, ceny nehnuteľností rastú aj napriek koronakríze. Podľa analytikov vyššia daň z nehnuteľností môže ovplyvniť realitný trh.“
Maroš Ovčarik, analytik, výkonný riaditeľ Finančného kompasu: „Pretože zvýši finančné náklady tých, ktorí vlastnia nejakú nehnuteľnosť, či už je to byt alebo dom. Vyššia daň z nehnuteľností ovplyvní najviac ľudí, ktorí majú viaceré nehnuteľnosti.“
Ján Palenčár: „Už to bude položka, pri ktorej budú klienti uvažovať, či v danom regióne, lokalite si chcú alebo nechcú kúpiť nehnuteľnosť.“
Ivan Tománek: „Ako nakoniec bude vyzerať daňová reforma, by sme sa mali dozvedieť tento rok. Vyššia daň z nehnuteľností by sa podľa ministra financií mohla stať realitou v roku 2023.“
Zdroj: RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00
Autor: Ivan Tománek / Ľubomír Bajaník