Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Výpredaj hypoték bude aj po novom roku

BRATISLAVA. Výpredaj hypoték a prudké zdražovanie bytov bude pokračovať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Národná banka Slovenska chcela pôvodne sprísniť pravidlá na získanie hypoték od januára, ale termín sa nakoniec posunie na marec. Pre obyčajných ľudí to znamená, že majú posledné tri mesiace na to, aby si vzali hypotéku so súčasnými úrokmi. Od marca totiž niektoré banky avizujú zdražovanie, a to najmä tých hypoték, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent ceny nehnuteľnosti.

[SME; 278/2016; 01/12/2016, Jana Trebulová]

Ľudia rýchlo nakupujú byty v obave zo sprísnených podmienok. Prísnejšie pravidlá na hypotéky mali platiť od januára, ale posunú sa na marec.

 

Pomôže každé euro

Národná banka už niekoľko mesiacov chystá zmeny, ktorými chce upokojiť situáciu na hypotekárnom a tiež realitnom trhu. Dôvod, prečo sa termín posúva z januára na marec, je, že si banky vypýtali viac času na prípravu. Od tohto termínu sa obmedzí počet úverov na bývanie, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent ceny nehnuteľnosti. Budú tvoriť maximálne polovicu všetkých úverov založených nehnuteľnosťou, dnes tvoria v bankách približne 47 percent. Je to priemer za celý trh, takže niektoré banky ich môžu ponúkať aj omnoho viac. “Vychádzame z trhovej praxe a jediné, čo urobíme, je, že stanovíme nejakú hornú hranicu,” hovorí Marek Ličák, riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS. Pre ľudí to však znamená, že sa v niektorých prípadoch nemusia dostať k takej hypotéke, ako chcú. A napríklad, ak si budú kupovať byt za 80tisíc eur, až 16-tisíc budú musieť dať z nasporených peňazí. Druhou veľkou zmenou je, že sa presne stanoví, koľko peňazí musí človeku ostať po zaplatení splátky. Cieľom je, aby to bola celá výška životného minima 198,09 eura a ešte 20 percent zo zvyšku výplaty. Ak teda niekto zarába 800 eur, každý mesiac by mu malo ostať 320 eur a až zvyšné peniaze môže použiť na splátku. V súčasnosti to niektoré banky takto striktne nedodržiavajú a človek na splátku posiela omnoho vyššiu sumu z výplaty. Ak by prišiel o prácu alebo by sa mu znížil príjem, mohol by sa dostať do problémov. Na spomínanú 20-percentnú rezervu sa však bude nabiehať postupne. Ako uvádza Národná banka, od marca sa bude vyžadovať rezerva päť percent, od júla desať percent, od januára 2018 už 15 percent a finálna 20-percentná rezerva začne platiť od júla 2018.

 

Hrozí zdražovanie?

Banky už dnes avizujú, že sa niektorí ľudia po zavedení pravidiel k hypotékam nedostanú, budú pre nich drahšie alebo si budú musieť vybrať lacnejšiu nehnuteľnosť. “Budeme musieť korigovať objem úverov, ktoré presiahnu 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti. Znamená to, že tieto úvery budú drahšie, teda s vyššou úrokovou sadzbou,” vystríha Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Senior analytik Fincentra Peter Világi očakáva pri 80percentných úveroch nárast úrokových sadzieb aj na dvojnásobok. Dnes sa to už podľa neho deje pri stopercentných hypotékach. Požadovaná rezerva zase môže spôsobiť, že sa ľudia k vyšším hypotékam dostanú ťažšie, predpokladá Slovenská sporiteľňa.

 

Chceme hneď a čo najviac

“Pri počítaní splátky a toho, aký veľký úver majú dostať, im banka bude z príjmu odpočítavať životné minimum 200 eur, 20-percentnú rezervu zo zvyšku výplaty a netreba zabudnúť ani na stres testy,” hovorí hypotekárna špecialistka spoločnosti Gepard Finance Jana Remenárová. V prípade, že banka človeku ponúkne úrok 1,49 percenta, bude ho testovať na to, či zvládne aj úrok 3,49 percenta. “Klienti vedia, čo ich čaká, a tak v niektorých prípadoch preferujú aktuálne možnosti financovania viac ako to, aké parametre má nehnuteľnosť, ktorú si kupujú,” naráža generálny riaditeľ spoločnosti Smart Brokers Robert Posolda na to, že ľuďom v súčasnosti až tak nezáleží, čo si kupujú, ale že na to dostanú peniaze. Očakáva sa, že nové pravidlá hypoték ovplyvnia aj ceny nehnuteľností. Tie už niekoľko mesiacov prudko stúpajú. V treťom štvrťroku sa štvorcový meter bytu na Slovensku predával za priemerných 1482 eur, čo je oproti vlaňajšku nárast o 121 eur. Najviac zdraželi jednoizbové byty, o niečo menej dvoj- a trojizbové byty. Domy a vily zdraželi len o 25 eur na výsledných 1104 eur. Ak budú nové úvery pre niektorých ľudí nedostupnejšie, aj nárast cien nehnuteľností by sa mal postupne upokojiť. Zdražovanie by sa malo spomaliť najmä pri starších bytoch, myslí si prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár.

Za aké úroky banky poskytujú úvery na bývanie

Pred troma rokmi dávali banky dvojnásobné úrokové sadzby ako dnes. Priemerná úroková sadzba (v percentách)

marec 2009              6.0

september 2013     3.8

september 2016     1.8

Zdroj – Národná banka Slovenska