Gabriela Marchevská, moderátorka:
Dostať sa k bývaniu v hlavnom meste je čoraz náročnejšie. Predaj novostavieb sa v porovnaní s vlaňajškom prepadol o polovicu. Na realitnom trhu je totiž v ponuke najmenej bytov za uplynulých pätnásť rokov. Národná banka okrem toho sprísnila podmienky poskytovania hypotekárnych úverov. Od nového roka vstúpili do platnosti ďalšie obmedzenia.
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 20/01/2019; Andrej Horváth]
Andrej Horváth, redaktor:
Záujemci o nové bývanie v Bratislave už nemajú problém len s rastúcimi cenami
nehnuteľností. Po rokoch veľkého dopytu voľné byty postupne ubúdajú a developeri nestíhajú túto dieru na realitnom trhu zaplátať. Odráža sa to aj na počte predaných bytov v novostavbách, ktorý medziročne klesol o polovicu.
Andrea Macáková, PR manažérka portálu Nehnuteľnosti.sk:
Je menšia ponuka bytov v novostavbách, developeri produkujú menej bytov a tým je to spôsobené, že vlastne tieto novostavby nie sú k dispozícii teraz.
Andrej Horváth:
Podľa odborníka pokles developerskej činnosti v hlavnom meste súvisí najmä s dlhými čakacími lehotami na vybavenie potrebných povolení. Až 90 percent bytov predajú ešte predtým, ako začnú nehnuteľnosť vôbec stavať. V tomto roku sú však pripravené nové projekty, ktoré by mal opäť mali zvýšiť ponuku bytov na predaj.
Ján Palenčák, prezident NARKS:
Dopyt po kúpe bytov na Slovensku neklesol. Napriek tomu, že hovoríme áno, v Bratislave sa predalo medziročne menej bytov a je menej bytov voľných ponúkaných, ten záujem o kúpu bytov neklesol. Ten je veľmi silný a na tomto stavajú aj banky pri financovaní developerských projektov.
Andrej Horváth:
Realitní makléri okrem nižšej ponuky bytov pocítili aj sprísnenie poskytovania úverov, ktoré zaviedla Národná banka. Slováci sa totiž zadlžovali najrýchlejším tempom spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Banky už napríklad poskytujú len pôžičky v rozmedzí 80 až 90 percent hodnoty nehnuteľnosti, pričom zvyšok peňazí musí mať klient. Rast úverov tak postupne spomaľuje.
Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska:
Tempo úverov sa postupne spomaľuje, ale aj napriek tomu je stále vysoké aj v kontexte medzinárodného porovnania. Tam predpokladáme, že postupným nábehom našich opatrení sa to tempo bude spomaľovať.
Andrej Horváth:
Od nového roka sa menili aj pravidlá pri takzvanom úverovom strope. Ak celkové zadlženia žiadateľa o pôžičku presiahne osemnásobok jeho ročného príjmu, úver nedostane. Výnimky si banky môžu uplatniť na desať percent pôžičiek.