V Petržalke bude nová štvrť veľká ako Sereď, prinesie bývanie pre 15-tisíc ľudí
Celkové náklady na výstavbu projektu Nesto developer Lucron v súčasnosti odhaduje na 800 až 900 miliónov eur.
Najväčšie sídlisko v strednej Európe sa výrazne rozrastie. V bratislavskej Petržalke chystá developerská spoločnosť Lucron výstavbu novej štvrte Nesto. Tá bude po dostavaní, približne o 15 rokov, domovom pre 15-tisíc ľudí. Na porovnanie, to je približne počet obyvateľov Serede. Investície do projektu dosiahnu v prvej fáze podľa odhadu sto miliónov eur a po jeho dokončení má podľa developera vzniknúť akési “mesto v meste”. Nepôjde teda o čisto rezidenčnú štvrť, ale ráta sa aj s výstavbou administratívnych priestorov, medicínskeho centra, škôlky či školy. V Neste má mať svoju novú centrálu aj samotný Lucron.
Najväčšie sídlisko v strednej Európe sa výrazne rozrastie. V bratislavskej mestskej časti Petržalka, kde žije vyše stotisíc obyvateľov, vyrastie nová štvrť Nesto. Po dokončení by v nej malo žiť až 15-tisíc obyvateľov. V prvej fáze projektu developer plánuje preinvestovať 90 až sto miliónov eur. Na dokončenie celej štvrte však bude potrebovať až 10-násobok tejto sumy.
“Prvá fáza zahŕňa osemhektárový pozemok, ktorý má platné územné rozhodnutie,” uviedol Peter Kavecký, člen dozornej rady zodpovedný za strategické projekty Lucronu. Celková rozloha novej štvrte podľa developera dosiahne 48 hektárov.
Nesto bude rásť zároveň s ďalším veľkým developerským projektom v Petržalke, ktorým je štvrť Slnečnice od spoločnosti Cresco. Spoločne prinesú bývanie pre 36-tisíc ľudí. To je zhruba populácia celého Komárna. Koniec výstavby Slnečníc je naplánovaný na rok 2030. Nesto má byť kompletne dostavané o päť rokov neskôr.
Dostupnosť a multifunkčnosť
Súčasťou projektu bude približne 4,5 tisíca až päťtisíc ubytovacích jednotiek rôzneho typu. Dominanta celého objektu bude co-workingové centrum, ktoré bude slúžiť na prácu, ale aj trávenie voľného času. Súčasťou je tiež historický protiatómový kryt, ktorý developer zachová ako múzeum. Pätinu ubytovacích jednotiek budú tvoriť nájomné byty, o ktoré je v Bratislave stály záujem, ale je ich nedostatočné množstvo.
Hovorca hlavného mesta Peter Bubla pre HN uviedol, že mesto v krátkom čase predstaví konkrétne riešenia, ktoré by mali situáciu zmeniť. Okrem bytov na kúpu a prenájom ponúkne projekt senior housing či zdravotnícke centrum, ktoré by malo vzniknúť už v priebehu prvej fázy.
Ako pri každej výstavbe v hlavnom meste, aj v prípade štvrte Nesto sa rieši vplyv na dopravnú situáciu v dotknutej oblasti. Dostupnosť do lokality, ktorá sa nachádza v časti Kopčany v tesnej blízkosti hranice s Rakúskom, je autom zabezpečená cez Kopčiansku a Bratskú ulicu. Popri Neste však nebude prechádzať električková trať, a tak sa predpokladá, že do budúcnosti bude potrebné dobudovanie zástavky MHD.
“Developer rokuje s dopravným podnikom mesta Bratislavy o predĺžení autobusovej linky až po južný vstup do novej štvrte, kde vytvára otočku, a v nadväznosti naň rokuje so železnicami o zriadení zastávky koľajovej dopravy,” uviedol Bubla.
Developer chce statickú dopravu riešiť vybudovaním podzemných garáží a parkovacích domov.
Štvrte na okraji mesta
Jednou zo štvrtí, ktorá je podobná projektu Nesto, sú Slnečnice. Tie sa ešte stále budujú a vznikne tu vyše 10-tisíc bytov pre 21-tisíc obyvateľov. Rovnako ako v prípade Nesto ponúkne bývanie, občiansku vybavenosť a súčasťou bude napríklad špecializované pôrodnícke oddelenie.
Okrem podobného konceptu majú obe štvrte podobnú lokalitu na okraji Petržalky v blízkosti štátnej hranice. Podľa realitných maklérov to však pre nové štvrte nie je hendikep. “Aj napriek tomu, že je projekt na konci Kopčianskej ulice, vzhľadom na jeho veľký rozsah to bude pre ľudí atraktívna lokalita,” hovorí Ján Pálenčár, prezident NARKS. Problém nevidí ani v dostupnosti a predpokladá, že sa do budúcnosti pripraví zmena grafikonu.
Projekt multifunkčnej mestskej časti víta aj samotná Petržalka. “Vítame kreatívny a ekologický prístup k výstavbe tejto novej štvrte,” uviedol hovorca mestskej časti Petržalka Radovan Choleva. “Ako najväčšia bratislavská mestská časť oceňujeme aj sebestačnosť projektu, ktorý by mal mať podľa plánov vybudovanú celú infraštruktúru vrátane škôlky, školy či zariadenia pre seniorov, takže z toho nevzniknú ďalšie nároky na našu mestskú časť,” dodal.
[finweb.hnonline.sk; 11/10/2019; Kristína Luptáková ; Zaradenie: Domáca ekonomika]