Igor Haraj, moderátor: „Európska centrálna banka by mohla úrokové sadzby zvyšovať v júli tohto roka. Plán zrejme predstaví už 9. júna. Miera inflácie v eurozóne sa v priemere pohybuje na úrovni 7,5 percenta, čo je takmer štvornásobok v porovnaní s inflačným cieľom. To vytvára tlak na to, aby banka vrátila monetárnu politiku do normálu rýchlejšie.“
Lenka Buchláková, redaktorka: „Európska centrálna banka by mala ukončiť nakupovanie aktív a postupne by mala začať zvyšovať úrokové sadzby už v lete. To bude v konečnom dôsledku znamenať aj vyššie úrokové sadzby na slovenských hypotékach, ktoré domáce banky zdražujú už niekoľko týždňov. V budúcom roku by teda mali úrokové sadzby presiahnuť hranicu 2 percent.“
Matej Dobiš, riaditeľ Finančného kompasu: „Hypotekárne úvery zdraželi nielen pre žiadateľov, ale náklady spojené s požičiavaním peňazí stúpli aj bankám. Pristúpili teda k zvyšovaniu úrokových sadzieb, a to najmä na dlhodobých fixáciách. Tam už atakujú hranicu 3 percent.“
Lenka Buchláková: „Napriek priebežnému zdražovaniu sú úrokové sadzby hypotekárnych úverov v prípade Slovenska stále jedny z najnižších v rámci celej Európskej únie.“
Maroš Ovčarik, riaditeľ Partners Investments: „Zvýšené úrokové sadzby pri hypotékach samozrejme znížia dopyt po hypotékach, aj po takých hypotékach, ktoré boli čerpané na nadobudnutie nových nehnuteľností, či už investičných, alebo nehnuteľností na bývanie. To znamená, že znížený dopyt na jednej strane môže znížiť ceny samotných realít, na druhej strane je však vysoká inflácia, ktorá spôsobuje, že byty, ktoré sa budú stavať v budúcnosti, už nebudú lacnejšie ako tie, ktoré sa stavali v minulosti z pohľadu nákladov.“
Lenka Buchláková: „V susedných krajinách, ktoré neplatia eurom, sa úrokové sadzby pohli smerom nahor omnoho rýchlejšie. V Poľsku a v Maďarsku sa podľa odhadov môžu úrokové sadzby do konca roka vyšplhať až k 5 percentám. V Česku sa už reálne hovorí o 7 percentách.“
Zdroj: TV TA3; Hlavné správy
Autor: Lenka Buchláková / Hana Kostelníková; Igor Haraj