Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ukrajinci hľadajú byty, miestni rýchlo predávajú

Príchod utečencov mení pomery na trhu, panika rýchlo prešla

Trh s nájmami prudko rastie, záujem o bývanie majú tisíce Ukrajincov, ktorí utekajú pred vojnou.

BRATISLAVA. Všetky oslovené realitné kancelárie hlásia výrazný záujem o prenájom nehnuteľností. „Za posledné tri týždne je záujem zo strany ukrajinských klientov enormný. Záujem je o prenájom akéhokoľvek typu bytov, od jednoizbových až po nadštandardné byty v lukratívnych lokalitách vrátane rodinných domov,“ hovorí majiteľka bratislavskej realitnej kancelárie Re/Max Real Estate Services Zuzana Klačanová.

Po korone ďalší šok

Aj keď je realitný trh väčšinou odolný proti náhlym zmenám, aj naň vplývajú zásadné udalosti u nás aj vo svete. Príkladom bola aj pandémia nového koronavírusu. Kým na cenách nehnuteľností sa pandémia takmer neprejavila, nájmy výrazne klesli. Postaral sa o to dramaticky prepad prenájmov cez aplikáciu Airbnb. Slovenskí prenajímatelia, ktorí byty ponúkali na krátkodobý prenájom turistom, museli hľadať náhradu, väčšinou klasické dlhodobejšie prenájmy. A keďže ich prichádzalo na trh veľa, priemerná cena prenájmov klesla. Ceny bytov pritom aj v čase pandémie rástli. Najviditeľnejšie to bolo na bratislavskom trhu, kde medziročne pribudli stovky nových bytov na prenájom. Štatistiky portálu Nehnuteľnosti. sk ukazovali, že v treťom štvrťroku 2020 klesli ceny prenájmov v bratislavskom Starom Meste takmer o 13 percent. Ceny prenájmu trojizbových bytov v Ružinove boli medziročne až o 17,4 percenta nižšie.

Dosahy vojny

K zásadným dátumom patrí aj 24. február 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu a zmenilo pomery nielen u susedov, ale v celej Európe. Prvé dni konfliktu ovplyvnili aj náladu na slovenskom realitnom trhu. „Po tomto dátume vidíme zvýšenú opatrnosť kupujúcich, čo je v tejto situácii prirodzený jav. Taktiež sa zvýšil počet predávajúcich, druhých a tretích nehnuteľností vo vlastníctve, aby mali hotovosť,“ vysvetľuje Rastislav Štalmach, zakladateľ realitnej spoločnosti Archeus. Niektorí klienti podľa neho zvažujú predaj a vycestovanie do zahraničia. Objavili sa aj majitelia, ktorí v snahe predať svoju nehnuteľnosť čím skôr, znížili cenu. Nedá sa však hovoriť o tom, že by opadol veľký záujem o bývanie z minulých rokov. „Dopyt po nehnuteľnostiach je stále enormný, možno aj preto, že sa avizuje neustále zvyšovanie hypotekárnych sadzieb a ľudia chcú ešte stále využiť čo najnižšie úroky. Taktiež je množstvo ľudí, ktorí neveria uloženým peniazom v bankách alebo nechcú z dôvodu vysokej inflácie prísť o reálnu hodnotu peňazí a radšej investujú práve do nehnuteľností,“ vysvetľuje Milan Kiripolský z bratislavskej realitnej kancelárie Halo Reality. Zuzana Trajčov z realitnej kancelárie Riešime bývanie hovorí, že asi na dva až tri týždne utíchol záujem najmä o luxusnejšie nehnuteľnosti, situácia sa však vrátila do normálu.

Nový impulz na trhu

„Zaznamenali sme zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach určených na prenájom od ukrajinských obyvateľov, ktorí potrebujú urgentne vyriešiť svoju otázku bývania, ktorá sa im pod vplyvom súčasných okolností zmenila na území ich rodiska,“ hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus. Nejde pritom len o záležitosť hlavného mesta. „Záujem o prenájmy je zo strany obyvateľov Ukrajiny enormný. Dá sa povedať, že dopyt po nájme riešim na dennej báze. Okrem štandardných telefonátov riešim aj e-mailové dopyty, ktorých máme po vzniknutej situácii viac než dosť,“ vysvetľuje Lukáš Sopko, riaditeľ košickej realitnej kancelárie Diamond Reality. Aj keď realitky hovoria, že sa na nich obracajú aj klienti, ktorí hľadajú chatitatívne bývanie, väčšina dopytov sú „klasickí“ zákazníci. „Ide o platiacich klientov, ktorí sú ochotní a schopní si svoje materiálne potreby zabezpečiť. Výška mesačného prenájmu je do 800 eur pri bytoch. Sú však aj klienti, ktorí hľadajú vyššiu kvalitu bývania, kde sa nájom pohybuje od 1000 eur vyššie,“ hovorí Ondrovič s tým, že klientmi sú prevažne matky s deťmi alebo viacgeneračné rodiny. Ukrajinskí zákazníci s prenájmami nemajú ľahké. Mnohí prenajímatelia sa boja, či budú schopní platiť. „Mnohí z ukrajinských klientov prišli o prácu a pravidelný príjem, preto je otázka platenia namieste. Až čas ukáže, do akej miery sú tieto obavy prenajímateľov opodstatnené,“ hovorí Klačanová. Úlohu zohrávajú aj obavy z dĺžky pobytu. „Situácia je dosť nejasná, keďže väčšina Ukrajincov sama nevie, aký čas pobudnú na Slovensku. Pre prenajímateľov je to zložité, pretože nájomcovia z Ukrajiny sľubujú, že zostanú dlhšie, aby získali prenájom, ale s veľkou pravdepodobnosťou to tak nebude,“ naznačuje Štalmach s tým, že ďalšie otázky vyvstávajú aj pri otázke, koľko ľudí bude nakoniec v byte, resp. dome bývať.

A čo bude ďalej?

Záujem o prenájom majú aj firmy. Niektoré už sťahujú z Ukrajiny na Slovensko svojich zamestnancov. Najmä stredný a vyšší manažment. Záujem o prenájmy je tak výrazný. „Aj nehnuteľnosti, ktoré boli už tzv. ležiakmi a boli v inzercii dlhší čas, sa prenajali,“ tvrdí Trajčov. Simona Elexová z košickej realitnej kancelárie Adomis poukazuje na to, že na zvýšený záujem reagujú aj ceny. „Ďalším dôsledkom môže byť nedostatok bytov na prenájom,“ hovorí. Scenáre, ktorými sa ďalší vývoj bude uberať, sú dva. „Aktuálna situácia na Ukrajine môže podporiť rast cien materiálov, čo sa pretaví do cien nehnuteľností. Niektorí developeri prehodnocuje svoje zámery budovať nové byty/domy, čo znova negatívne ovplyvní ponuku, a teda cena existujúcich nehnuteľností bude znova rásť,“ naznačuje Matúš Mathis, partner v realitnej kancelárii H&Partners. Druhý scenár hovorí, že neistota môže priniesť upokojenie na trh. „Vzhľadom na vojnu, zvýšenie úrokov na hypotékach, zvyšovanie cien materiálov, možnú stratu zamestnania očakávam určite upokojenie,“ predpovedá Štalmach. Časť investičných klientov bude podľa neho vyčkávať ako sa situácia vyvinie. „Dôsledkom toho bude spomalenie rastu cien nehnuteľností, keďže sa zvýši počet nehnuteľností na predaj,“ naznačuje jeden z možných vývojov. Tomáš Vašuta.

 

Zdroj: Sme; Spravodajstvo

Autor: Tomáš Vašuta