Igor Haraj, moderátor:
“Časť zamestnávateľov nesúhlasí so zákonom, na základe ktorého štát prispeje podnikateľom na nájomné. Urobí tak totiž len v prípade, ak časť sumy odpustí aj prenajímateľ. Finančnú pomoc tak nedostane každý. Novelou zákona sa už zaoberajú poslanci parlamentu, ktorí ju posunuli do druhého čítania.”
Andrej Horváth, redaktor:
“Po tom, ako štát zakázal do konca roka jednostranné vypovedanie nájomných zmlúv, prišiel s ďalším opatrením. Firmám prispeje na nájomné toľko, koľko zľaví z nájmu prenajímateľ, najviac však do výšky päťdesiat percent. Väčšina prevádzok totiž musela v polovici marca z hygienických dôvodov zatvoriť, podnikatelia prišli o príjmy, ale nájomné museli platiť naďalej.”
Richard Sulík, minister hospodárstva (SaS):
“Ak sú tie vzťahy dobré medzi prenajímateľom a nájomcom, tak ten prenajímateľ chápe, že tá predajňa, keď bola zatvorená dva mesiace, že dva mesiace nemala žiadne tržby, a je ústretový voči nájomcovi.”
Andrej Horváth:
“Ak prenajímateľ odpustí podnikateľovi napríklad dvadsať percent nájmu, štát mu prispeje ďalšími dvadsiatimi percentami. Ak bude zľava menšia ako päťdesiat percent, zvyšnú sumu môžu prevádzky splácať štyri roky.”
Ján Palenčár, prezident NARKS:
“Vypnutie prevádzok v priebehu dvoch mesiacov bolo katastrofické pre prevádzky a je dobré, aby aj prenajímatelia boli motivovaní podať pomocnú ruku.”
Andrej Horváth:
“Podnikatelia, ktorí už nájom zaplatili, ale prenajímateľ je ochotný na základe novinky jeho časť dodatočne odpustiť, si môžu daný príspevok od štátu nárokovať v ďalších mesiacoch.”
Ján Palenčár:
“To znamená, povedzme za júl, august poskytne prenajímateľ opäť nejakú zľavu, povedzme aj tých päťdesiat percent, a štát tých zvyšných päťdesiat percent zaplatí.”
Andrej Horváth:
“V prípade, že prenajímateľ odmietol dať firme akúkoľvek úľavu, nič jej neprispeje ani štát. Mnohí podnikatelia preto s legislatívou nie sú spokojní.”
Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ SR (telefonát):
“Nie vždy je možné zľaviť z prenájmu a z výšky nájomného, a preto treba postupovať individuálne. A samozrejme že všetky tie opatrenia, ktoré prijal Úrad verejného zdravotníctva, musia byť kompenzované podľa ústavy.”
Richard Sulík:
“Keď ten prenajímateľ má s nájomcom taký vzťah, že neodpustí mu ani cent, tak ten vzťah zrejme aj tak by dlho nevydržal.”
Andrej Horváth:
“Podnikatelia budú o príspevok žiadať elektronicky cez aplikáciu. Musia však mať elektronický podpis. Celkovo štát vyčlenil na nájmy dvesto miliónov eur.”
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 07/06/2020; Andrej Horváth]