Dopyt po nehnuteľnostiach sa vlani znížil približne o 20 percent. Slabšia je aj ponuka
BRATISLAVA. Živelné nakupovanie bytov, ktoré vyhnalo ich ceny na nové maximá, sa skončilo. Bytov sa predáva menej, ceny nehnuteľností síce ďalej veľmi nerastú, ale ani neklesajú. Keďže banky začali vlani poskytovať hypoúvery menej ochotne, pohyb na realitnom trhu sa mierne spomalil.
[SME; 21/2018; 26/01/2018; Diana Schniererová]
Kým ceny bytov v Bratislave uplynulé dva roky rástli, ceny domov v okolitých satelitoch sa príliš nehýbali. Aká je predpoveď na tento rok?
Podľa Filipa Žoldáka z realitnej kancelárie Herrys sa dopyt po nehnuteľnostiach znížil proti roku 2016 približne o pätinu. “Ponuka je však takisto malá, a teda nepredpokladáme dramatické zmeny v cenách nových bytov. Ak tak na sekundárnom trhu, teda pri starých bytoch,” naznačil špecialista.
Najrizikovejšie staršie byty, teda tie, ktorých ceny by mohli ísť dole ako prvé, sú podľa Mária Glosa z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska byty na sídliskách v klasickej panelákovej architektúre s problematickým parkovaním. “Naopak, staršie tehlové byty v centrách v meštianskej architektúre s vysokými stropmi a s pôvodnými drevenými parketami môžu na cene rásť aj napriek vysokému počtu novostavieb,” dodal Glos. Ceny starších bytov by mohli stagnovať alebo sa znižovať tam, kde bude pribúdať najviac novostavieb. Už aj vlani staršie byty rástli len minimálne: ceny dvojizbových bytov sa podľa údajov portálu Nehnuteľnosti. sk medzištvrťročne zvyšovali priemerne o jedno percento, staré trojizbové byty o dve percentá. “Stagnáciu cien v roku 2018 by sme mali vidieť hlavne v Bratislave, kde sa podľa doterajšieho vývoja zdá, že ceny dosiahli vrchol,” konštatoval analytik portálu Nehnuteľnosti. sk Martin Lazík.
Novostavby potiahli aj staré byty
To, že sa ceny starších bytov v uplynulých troch rokoch vyšplhali na súčasnú pomerne vysokú úroveň, spôsobil vysoký dopyt po bytoch a chýbajúca ponuka. Na rast ich cien mali vplyv aj pribúdajúce novostavby v lokalite. “Ak do mesta príde novostavba, má cenovku vyššiu ako staršie byty, čo je logické. Ak je novostavba príliš drahou alternatívou, kupujúci sa zamerajú na staršie byty,” vysvetľuje Lazík. To sa potom odzrkadľuje na raste cien starších bytov. Podľa Žoldáka z realitnej kancelárie Herrys sa tak zlacňovanie môže dotknúť najmä nehnuteľností, ktorých ceny rástli nie na základe dopytu po reálnom bývaní, ale ako výsledok celkovej situácie podporenej dostupnosťou peňazí. Kým ceny rodinných domov v krajských mestách stúpali, ceny domov v satelitných okresoch okolo Bratislavy, ako sú Malacky, Pezinok či Senec, sa nemenili. Podľa Lazíka sa pohybovali v sumách od 155-tisíc do 180-tisíc eur. Slováci štandardne nakupujú častejšie byty ako rodinné domy. Najväčší záujem o byty bol vlani v Bratislave, kde bola aj najširšia ponuka.
Najživšie je v Bratislave
Najžiadanejšie boli dvoj-a trojizbové byty v mestskej časti Ružinov, na druhom mieste boli podľa portálu Nehnuteľnosti. sk trojizbové byty v Petržalke, tretie miesto patrí Novému Mestu. Dobré podmienky na kúpu nehnuteľností by mali pretrvať podľa analytikov aj tento rok. “Hypotéky sú aj napriek sprísneniam stále dostupné, úrok je jeden z najpriaznivejších v eurozóne, rast dôchodkov, rast HDP – to sú len niektoré z faktorov, ktoré spôsobujú, že záujem nakupovať prevláda,” poznamenal Glos. Dočasný nárast cien by v blízkej budúcnosti podľa Lazíka mohlo spôsobiť avizovanie výrazného zvýšenia úrokových sadzieb. “To by v danom čase spôsobilo rýchlejší nárast dopytu s nasledovným dočasným opadnutím a s možným dôsledkom v podobe poklesu cien nehnuteľností,” dodal Lazík. Kľúčové bude rozhodnutie Európskej centrálnej banky o základnej úrokovej sadzbe.