Množstvo ľudí si uvedomilo výhody práce z domu, ktorú môžu vykonávať aj z vidieckej usadlosti či rekreačnej chaty
Katarína Komárová
Hoci dopyt už nie je taký vysoký ako počas druhej vlny pandémie, Slováci stále túžia po chatách a chalupách viac ako v minulosti. Tvrdí to Mário Glos z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Ich ceny neklesajú, práve naopak.
Nasledujú rastúci trend rezidenčných nehnuteľností. „Nedá sa povedať, že by stúpli výlučne pre pandémiu, skôr to bola kombinácia viacerých faktorov. Obdobie rastu cien nastalo až po vypredaní časti ponuky na trhu,“ priblížil situáciu M. Glos.
Realitný maklér Peter Kontúr z realitnej kancelárie Riešime bývanie tvrdí, že ľudia si uvedomili, aké benefity prináša vlastná rekreačná nehnuteľnosť. Preto je dopyt po tomto type realít i v súčasnosti relatívne vysoký. „Množstvo ľudí si uvedomilo výhody práce z domu, ktorú môžu vykonávať aj z vidieckej usadlosti či rekreačnej chaty,“ dodal P. Kontúr.
Vývoj cien na trhu
Z dát realitnej kancelárie Riešime bývanie vyplýva, že ceny rekreačných nehnuteľností do značnej miery kopírovali vývoj cien na rezidenčnom trhu. Rast ich cien sa vlani pohyboval na úrovni 15 až 20 percent.
Dopyt sa nespomaľuje ani po tom, čo výrazne zdraželi pohonné látky. Ako informoval Filip Žoldák, partner realitnej kancelárie Herrys, ktorá v tomto období začala predávať rezidencie v Tatranskej Lomnici, každý týždeň evidujú desiatky dopytov. „Ponuka je slabá najmä v najlepších lokalitách, do ktorých nepotrebujete dochádzať autom. To spôsobilo neobvyklý rast cien aj v ‚druhoúrovňových‘ lokalitách na úroveň štyritisíc eur za štvorcový meter. Za prémiové lokality môže byť cena i dvojnásobná,“ podotkol F. Žoldák.
Podľa člena predsedníctva realitnej asociácie Tomáša Púčeka zostáva rozhodujúcim faktorom atraktivita lokality pred vzdialenosťou. „Klient hľadajúci rekreačnú nehnuteľnosť je solventný klient. Má vyriešené svoje bývanie, väčšinou má aj investičný byt a nákup rekreačnej nehnuteľnosti je okrem investície nákup pre radosť,“ priblížil a dodal, že neočakáva zásah cien pohonných látok to tohto segmentu.
Vychytené lokality
M. Glos hovorí, že obľúbené sú najmä lokality s dobrou vybavenosťou na rekreačné účely, s atrakciami či lyžiarskymi vlekmi. Najprémiovejšie oblasti sú Vysoké a Nízke Tatry, respektíve Liptov. Klienti majú záujem aj o lokality na chalupárčenie, ktoré sú v dobrej dostupnosti od Bratislavy, napríklad na Záhorí, a rekreačné nehnuteľnosti v aglomerácii krajských miest. „Vzhľadom na cenovú dostupnosť sa kupujúci začali obzerať aj po lokalitách, ktoré nepatrili na vrchol rebríčka, ale majú stále čo ponúknuť alebo sú v blízkosti mesta, v ktorom žijú,“ dodal P. Kontúr.
Lákajú aj Čechov
Slováci si radi zájdu i k českým susedom. Práve Česká republika je vyhľadávanou destináciou chalupárov. „Funguje to však aj opačne, napríklad na Kysuciach vlastnia množstvo rekreačných nehnuteľností práve českí občania,“ dodal M. Glos.
Okrem toho, že ľudia objavili čaro práce z príjemného prostredia v prírode, mnohým vlastníctvo rekreačnej nehnuteľnosti otvorilo dvere k prenájmu v čase, keď ju nevyužívajú. Majiteľ realitnej kancelárie All 4 Life Martin Haring priblížil, že počas pandémie stúpol dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach v lokalite Piešťany o viac ako 40 percent. Postupne sa situácia upokojila a v súčasnosti je o 20 percent vyšší oproti obdobiu pred pandémiou.
—-
Klient hľadajúci rekreačnú nehnuteľnosť je solventný klient
Zdroj: Trend; Téma
Autor: Katarína Komárová