Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Slováci majú investičný hit. Vo veľkom hľadajú chaty

Slováci majú investičný hit. Vo veľkom hľadajú chaty.

Veľký záujem o oddychové bývanie tlačí aj na rast cien. Chalupy sú tak z roka na rok drahšie.

[HN; 124/2018; 28/06/2018; s.: 1,4; Erik Vrábel ; Zaradenie: Titulná strana]

Slováci chcú tráviť dovolenky čoraz viac doma a čoraz viac vo svojom. Svedčí o tom aj to, že posledné mesiace sa vo veľkom zaujímajú o rekreačné chaty v blízkosti turisticky atraktívnych centier. Dopyt po nich za posledný rok stúpol až o 20 percent. Ukazuje to analýza portálu Nehnuteľnosti.sk.

Vedie Zemplín

Najväčším hitom sa pritom stali chalupy pri Michalovciach na Zemplíne. V priebehu mája stúpol záujem Slovákov o chaty v tejto lokalite až o 50 percent. Je to ovplyvnené najmä Zemplínskou šíravou, ktorá sa postupne vracia ako významná rekreačná oblasť pre celý východ, povedal Martin Lazík, realitný analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Expert na cestovanie z TM Travel Michal Macháč pre HN potvrdzuje, že ľudia hľadajú alternatívne, lacnejšie spôsoby dovolenkovania pri vode.

Nízke ceny služieb na východe v porovnaní so západom našej krajiny spôsobujú, že Slováci čoraz viac využívajú možnosti, ktoré im poskytne napríklad Zemplínska šírava, dopĺňa Macháč. Okrem Zemplína sa ľudia začali vo veľkom obzerať po chatách v Modre a Senci.

Posilnený dopyt

Dlhodobo je najväčší záujem o rekreačné bývanie v Tatrách.  Smeruje sem najviac investícií v oblasti turistického ruchu a najdrahšie apartmány, viladomy, zruby nájdeme práve tu,  vysvetľuje Lazík.

Podľa konateľa realitnej kancelárie RE/MAX Alexandra Krajňaka je zvýšený dopyt posilnený aj momentálnou pozitívnou ekonomickou situáciou. Podľa neho ľudia, ktorí dlhodobo žijú v bytoch či uprostred miest, chcú mať poruke ďalšie alternatívne bývanie v podobe chaty či menšieho domu v prírode.

Druhou najvyhľadávanejšou lokalitou pre rekreačné bývanie je Modra, kde záujem stúpol v medziročnom porovnaní mesiaca máj o 35 percent. Naopak, Terchová klesla z minuloročného prvého miesta na tretiu pozíciu.

Z analýzy tiež vyplýva, že medzi najatraktívnejšie slovenské lokality patria Vysoké a Nízke Tatry a ich lyžiarske centrá. Smeruje sem najviac investícií v oblasti turistického ruchu a najdrahšie apartmány, viladomy, zruby nájdeme práve tu,  vysvetľuje
Lazík. Donovaly si tak zlepšili svoju pozíciu a v rebríčku top piatich najvyhľadávanejších lokalít pre rekreačné nehnuteľnosti obsadili štvrté miesto s nárastom 25 percent. Poradie uzatvára oblasť Senca s nárastom 30 percent.

Chata za pol milióna eur

Veľký dopyt po chalupách však so sebou nesie aj zvyšovanie ich finančnej hodnoty. Cena rekreačných nehnuteľností v ponuke realitných portálov sa oproti minulému roku zvýšila, tvrdí Lazík. Podľa neho je to však z dôvodu výraznejšieho výskytu zrekonštruovaných chát a chalúp, ktoré majú vyššiu cenu ako tie v pôvodnom stave.

Najvýraznejší nárast cien bol v Žilinskom kraji, a to o 12,5 percenta. Chalupa s podlahovou plochou od 80 do 150 štvorcových metrov sa v minulom roku v tejto lokalite dala kúpiť za 40-tisíc eur, pričom tento rok je to o päťtisíc viac. Podľa Lazíka je zdražovanie chát spôsobené aj všeobecným rastom cien nehnuteľností na Slovensku. Najmä pri veľkých mestách sú prípady, keď sa z chát v blízkosti miest alebo v záhradných oblastiach stávajú celoročne obývané nehnuteľnosti, hovorí analytik.

Odborníci sa však zhodujú na tom, že neexistuje výpočet priemernej ceny takéhoto typu bývania. Porovnávajú sa ťažko, pretože pri bytoch sú ukazovateľom napríklad štvorcové metre, pri chalupe rozloha nezohráva podstatnú úlohu,dodáva Lazík.
Možné je tak pozorovať absolútnu cenu, ktorú ovplyvňuje vždy lokalita, štandard a vybavenie.

Lokalita rozhoduje o kúpe nehnuteľnosti

Spomínaná analýza ukazuje, že inú predajnú cenu majú chaty na brehu jazera alebo na svahoch lyžiarskych centier, kde je výrazným benefitom pri kúpe poloha danej nehnuteľnosti. Napríklad pri novostavbách rekreačných domov v luxusnom segmente sa ceny vyšplhajú aj na vyše pol milióna eur. Na druhej strane cenového spektra sú staršie chaty a chalupy na samotách s horšou dostupnosťou a mimo hlavných turistických centier. V takýchto prípadoch sa predajná cena nehnuteľností pohybuje na úrovni šesť- až sedemtisíc eur.  Tak, ako rastú nároky klientov v službách, aj v prípade rekreačných nehnuteľností začali Slováci uprednostňovať vyšší štandard – kvalitne zrekonštruované chaty a chalupy, novšie stavby, atraktívnejšie lokality,  uzatvára analytik.

Cena rekreačných nehnuteľností v ponuke realitných portálov sa oproti minulému roku zvýšila.