Realitní makléri budú robiť skúšky. Len tí, ktorí chcú.
O nehnuteľnosti a jej okolí nevedia nič, zmluva je skopírovaná, nik nevie odkiaľ. Aj tak to môže vyzerať. Pomôcť majú skúšky. Sú však opäť dobrovoľné.
[sme.sk; 28/12/2015; Halka Tytykalová ; Zaradenie: Zmluvy a postupy]
Popri serióznych subjektoch sa na realitnom trhu priživuje celý rad takzvaných odborníkov. Ako ďaleko je škola? V ktorých izbách sú vyvedené káble na internet? Odpovedí sa niekedy dočkáte len ťažko.
Na marec 2016 sú naplánované prvé testy pre novú licenciu realitných maklérov. Robí ich Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska, stoja okolo 40 eur a pripraviť sa na nich možno v špeciálnych kurzoch.
Kto spraví test, získa licenciu. Pre makléra bude platiť tri roky, pre realitnú kanceláriu päť rokov. Potom ho bude treba robiť nanovo. Nový program vzdelávania je určený aj pre nečlenov asociácie. Tak ako mnoho iných profesijných aktivít na realitnom trhu však nie je pre nikoho povinný.
Prví čakatelia
Asociácia predstavila nový program koncom novembra. “Evidujeme zhruba 65 záujemcov o získanie licencie. A to aj mimo členskej základne,” hovorí prezident asociácie Ján Palenčár.
Test pre zodpovednú osobu za realitnú kanceláriu obsahuje súbor 70 otázok zo 17 okruhov z realitnej praxe. “Celá databáza má približne 1600 otázok,” povedal pri predstavení projektu viceprezident asociácie Martin Čapo. Test pre maklérov obsahuje súbor 35 otázok z 10 základných okruhov z realitnej praxe, v databáze je celkovo 500 otázok.
Vedieť by mali všetko, čo predpisuje legislatíva a súvisí to s ich realitnou činnosťou, teda sa sprostredkovaním predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností. “Skúška bude obsahovať otázky zo všetkých oblastí, ktoré treba, aby realitný maklér ovládal,” vraví Palenčár. Vrátane znalosti, opäť nepovinnej, normy STN EN 15733 Služby realitných maklérov.
Asociácia pripravuje databázu licencovaných subjektov. Podrobné informácie o prípravných kurzoch k licencii asociácia poskytne počas januára, prvé prípravné kurzy sa uskutočnia vo februári a marci. Prípravný kurz má mať viacero úrovní, záujemca si bude môcť vybrať na základe toho, ako hodnotí svoje znalosti. Podľa úrovne kurzu budú nastavené aj ceny. Asociácia sľubuje, že sa nebudú líšiť od cien štandardných skolení.
Čo je vlastne povinné
Sprostredkovávať realitné obchody je v súčasnosti, čo sa formálnych náležitostí týka, pomerne jednoduché. Jediným zákonným obmedzením je viazanie živnosti (určuje sa vzdelanie prípadne prax). Ľahko sa však obchádza.
Dobrovoľnú certifikáciu, prípadne rôzne kódexy želateľného správania sa či školenia pre maklérov robí viacero subjektov. Nič však zatiaľ nedokázalo vyčistiť trh od mnohých sprostredkovateľov, ktorých jedinou starosťou niekedy býva iba si zaistiť svoju províziu bez toho, aby poskytli sľubovaný odborný servis.
Dobrovoľné profesijné združenia sa už viac ako 20 rokov snažia presadiť realitný zákon. Snahy vždy stroskotali už vo fáze tvorby. Asociácia verí, že licencovanie najskôr na internej úrovni, neskôr predsa len nájde oporu v zákone.
Lastovičkou v odbornom vzdelávaní sa stal predmet Realitné maklérstvo, ktorý sa od roku 2007 vyučuje na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ročne ho absolvuje 60 až 120 študentov. “Na výučbe okrem troch pedagógov univerzity participujú aj odborníci z praxe a naša asociácia,” dodáva Palenčár.
Nové licencie
Licencovaná realitná kancelária
- Dobrovoľná licencia sa získava testom odbornej spôsobilosti. Test obsahuje súbor 70 otázok zo 17 okruhov z realitnej praxe (celá databáza má zhruba 1600 otázok).
- Vydáva sa na meno určenej zodpovednej osoby za realitnú kanceláriu a je viazaná na realitnú kanceláriu.
- Platí 5 rokov.
Licencovaný maklér
- Dobrovoľná licencia sa získava tzv. malým testom odbornej spôsobilosti. Test obsahuje súbor 35 otázok z 10 základných okruhov z realitnej praxe (celkovo 500 otázok).
- Vydáva sa na meno makléra a nie je viazaná na realitnú kanceláriu.
- Platí 3 roky.
Zdroj: NARKS (ht)