Investičná kúpa nehnuteľností tvorí zhruba pätinu predaja, hovorí prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.
Ako sa v súčasnosti správajú nakupujúci? Sú ochotní čakať na optimálnu nehnuteľnosť či berú, čo je v ponuke?
Vzhľadom na vyšší dopyt po kúpe bytov, ako je ich ponuka, sú pri obchodnom vzťahu vo výhode predávajúci. Napriek tejto situácii sa kupujúci správajú zodpovedne pri posudzovaní ponúk z hľadiska právnej istoty a zhodnotenia technického stavu. Ak je cena nehnuteľnosti nastavená porovnateľne s trhom, kupujúci reagujú veľmi rýchlo.
Vidíte pokles dopytu po nedávnych opatreniach NBS, ktorá obmedzila dostupnosť hypoték?
Dopyt neustále silnie, hoci sme zaznamenali v niektorých regiónoch zvýšený počet zamietnutých žiadostí o hypotéku. Najťažším kritériom sa ukazuje možnosť financovať prostredníctvom hypotéky maximálne 80 percent z ceny nehnuteľnosti, čím sa pri rastúcich cenách stále zvyšuje potreba vlastných peňazí. Dosah vidíme vo všetkých regiónoch, a to najmä na prvokupujúcich a mladých, ktorí nemajú staršiu nehnuteľnosť, ktorou by financovali aspoň čiastočne nákup novej.
Hľadajú ľudia byty a domy pre seba na bývanie alebo ich kupujú ako investíciu?
Prevažuje potreba vlastného bývania. Kúpa nehnuteľností ako investícia je priemerne približne 20 percent z celkových predajov.
Kde je trh výrazne dynamickejší oproti minulosti a prečo?
Vo väčšine krajov sa v roku 2019 realitný trh zdynamizoval. Z hľadiska cien najrýchlejšie narástla Žilina, medziročne až o 20 percent, podobne ako Banská Bystrica.
NBS sa bubliny neobáva. Hrozí v budúcnosti situácia z roku 2008?
Realitný trh sa vyvíja podobne ako globálna ekonomika a môže sa ocitnúť v realitnej bubline pri poklese ekonomiky, respektíve pri nástupe recesie, ktorá zasiahne zamestnanosť, mzdy a podobne. V súčasnosti sa situácia zdá stabilná.
Čo môžeme očakávať v roku 2020? Dôjde k ďalšiemu výraznému nárastu cien?
Myslím si, že ceny rezidenčných nehnuteľností by mali v roku 2020 rásť pomalšie a v druhom polroku by som očakával aj cenovú stagnáciu. Samozrejme, vývoj závisí aj od externých vplyvov mimo Slovenska, ale napríklad aj od ďalších opatrení NBS. Z predošlého správania trhu a skúsenosti vidíme, že po nárastoch prichádzajú obdobia pomalšieho rastu a stagnácie sprevádzané utlmením dopytu. (NJ)
[HN; 24/2020; 05/02/2020; s.: 3; NJ ; Zaradenie: TÉMA DŇA]