V medziročnom porovnaní stúpli ceny bytov a domov najrýchlejšie za posledné tri roky.
Ceny bytov a domov na Slovensku neprestávajú lámať nové rekordy. Realitný trh pritom dokázal tempo rastu cien ešte viac vybičovať, keď priemerná cena bývania vzrástla v treťom štvrťroku 2019 medzikvartálne najrýchlejšie za posledné tri roky. Aj to sú zistenia analýzy Národnej banky Slovenska, ktorá pravidelne mapuje ceny nehnuteľností.
Priemerná cena bývania za štvorcový meter sa pohybuje na úrovni 1 603 eur. V predchádzajúcom kvartáli dosahovala 1 556 eur. Cena za štvorcový meter sa teda zvýšila o 47 eur, čo znamená nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku o tri percentá. Oproti letným mesiacom minulého roka cena vzrástla o 9,7 percenta.
“Rast cien nehnuteľností súvisí s vysokým dopytom po bývaní, je dôsledkom rastu príjmov obyvateľstva, ako aj stále dobrou dostupnosťou úverov,” hovorí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. Dodala, že na zrýchlenie cien má vplyv aj menšia ponuka voľných bytov či minuloročná nižšia báza. Aj napriek tomu, že sa hovorí o postupnom ochladzovaní ekonomiky, situácia na slovenskom realitnom trhu zostáva stále priaznivá a rekordne nízka miera nezamestnanosti prispieva k zvyšovaniu príjmov domácností.
Ekonómovia sa zhodujú v tom, že v západnej časti krajiny je ekonomická situácia z hľadiska nezamestnanosti o čosi priaznivejšia. “Žilinský kraj možno trošku zaostával a teraz dobieha zvyšok, ale ide aj o nedostatočnú ponuku pri relatívne malom výseku trhu,” myslí si Marek Gábriš, ekonóm ČSOB. Najmenej cena medziročne vzrástla v Trnavskom kraji, o 4,6 percenta. V Košickom kraji pretrváva naďalej trend medziročného poklesu priemernej ceny bývania, ktorý predstavuje –3,5 percenta.
Žilina hrá prím
Ceny bytov a domov stúpli medziročne vo všetkých krajoch okrem Košického. Medziročne však cena za bývanie najviac vzrástla v Žilinskom kraji. Kým štvorcový meter v treťom kvartáli 2018 stál 954 eur, v tomto roku sa suma vyšplhala na 1 150 eur, čo je nárast o viac ako pätinu. “Túto situáciu spôsobil najmä fakt, že v rámci Žiliny prišli do ponuky drahšie byty, kde sa cena pohybuje na úrovni 2 000 eur za štvorcový meter,” hovorí Ján Pálenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Byty takejto kategórie sú v danom meste novinkou a nasledujú tak trend, ktorý je už dlhodobo v Bratislave alebo Košiciach. “Tým, že prišli tieto byty na trh a reálne je o ne záujem, nastala situácia, že priemerné ceny bytov v tomto kraji medziročne vzrástli,” dodal Pálenčár.
Kraj má však aj svoje špecifikum. Na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine študujú stovky nórskych študentov, preto stúpa dopyt po nájomných bytoch, a tým rastú aj ceny bytov a domov. “Nájomné za dvojizbový byt je približne 600 eur a byty sa tak radšej kupujú ako investícia a dofinancujú spotrebným úverom alebo založením nehnuteľnosti rodičov,” uviedla Zuzana Štifilová, realitná maklérka z Recom Reality. Trojizbové byty v Martine sa predávali pred pár rokmi za niečo vyše 60-tisíc. Dnes je to zhruba 90-tisíc eur.
Nedostatok nehnuteľností
Aj keď sa môže zdať, že nehnuteľností sa stavia dostatok, opak je pravdou. Na nárast cien vplýva hlavne neutíchajúci dopyt zo strany kupujúcich. “Ten sa do značnej miery dá pripísať veľmi citeľnému nedostatku nehnuteľností na predaj, a tým ochote klientov zaplatiť viac po dlhodobom hľadaní a nájdení vhodnej nehnuteľnosti,” uviedla Katarína Kostková, produktová riaditeľka a odborníčka na reality v spoločnosti FinGO. sk.
Zvyšujúci sa dopyt po nehnuteľnostiach spôsobuje aj to, že zažívame historicky najnižšie úrokové sadzby. A záujem o vlastné bývanie je aj napriek tomu, že Národná banka Slovenska “stopla” stopercentné financovanie hypoték. “Oproti ostatným západoeurópskym krajinám máme celoplošne nedostatok bytových jednotiek,” hovorí Pálenčár a dodáva, že aj to je jeden z faktorov, ktorý ženie ceny nahor.
[finweb.hnonline.sk; 05/11/2019; Kristína Luptáková ; Zaradenie: Domáca ekonomika]