Moderátorka:
„Až 90 percent Slovákov býva vo vlastnom. Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár.“
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:
„Tento pomer je oproti priemeru Európskej únie veľmi špecifický. Ten priemer Európskej únie je zhruba 30 percent ľudí býva v nájme a 70 percent vo vlastnom.“
Moderátorka:
„Tak naše čísla vyzerajú naozaj veľmi zaujímavo, no a ako povedal Márii Petríkovej odborník, realita by mala byť predsa len trošku iná.“
Mária Petríková, redaktorka:
„Pri 90-tich percentách nie je priestor na trh s nájmami, ktorý by mal tvoriť aspoň 20, alebo 30 percent.“
Ján Palenčár:
„A to práve z dôvodu, aby mladí ľudia boli flexibilnejší, čo sa týka pracovnej mobility, nejakého rozhodovania, kde teda budem žiť. Ale zároveň je dôležité, aby ekonomicky bolo vhodnejšie bývať v nájme, ako si platiť hypotéku.“
Mária Petríková:
„U nás je to ale presne naopak.“
Ján Palenčár:
„Dnes je ekonomicky výhodnejšie si byt kúpiť, pretože splátka hypotéky je porovnateľná s cenou nájmu. Klienti sa vo väčšine prípadov rozhodujú pre vlastné bývanie úplne logicky.“
Mária Petríková:
„Čo potvrdzuje aj finančný analytik Marián Búlik.“
Marián Búlik, finančný analytik:
„Na porovnanie, nájom aj splátka hypotéky na 200-tisícový byt v Bratislave dnes stojí rovnakú sumu. Avšak aj po rokoch v nájme zaplatených v tisícoch eur vám byt nepatrí, kdežto byt na úver bude po nejakom čase váš. Alebo ho môžete kedykoľvek predať, vyplatiť hypotéku a zvyšné peniaze sú vaše.“
Mária Petríková:
„Nevýhodou bytu na prenájom je teda hlavne jeho cena, ale tiež nevyspytateľnosť majiteľa.“
Marián Búlik:
„Mnoho ľudí už zažilo situáciu, keď sa museli sťahovať z bytu, napríklad preto, že sa ho majiteľ rozhodol predať.“
Mária Petríková:
„Ale nie vždy je problémový iba majiteľ. Ako dodáva Martin Marsina, partner jednej z bratislavských realitných kancelárií, nepríjemnosti vie narobiť i platobná neschopnosť nájomníkov.“
Martin Marsina:
„To znamená situácia, kedy nájomník sa dostane do momentu, že nevie splácať ten nájom, takže toto je samozrejme určité riziko toho podnikania pri prenajímaní nehnuteľnosti. Na druhej strane z našej skúsenosti je to čo sa týka platobnej insolvencie iba niekoľko percent z celkového počtu.“
Mária Petríková:
„Byt na prenájom je vhodnou alternatívou skôr pre mladých, ktorí sa chcú osamostatniť.“
Ján Palenčár:
„To znamená, či už idú za prácou, nie sú si istí, či v danom meste ostanú. V prípade prenájmu im ostáva veľká flexibilita. Určite jednoduchšie je rozviazať nájomný vzťah, ako riešiť problém povedzme s vlastným bytom a ešte pokiaľ je zobraný na hypotéku.“
Mária Petríková:
„Mladí ľudia často ešte nemajú predstavu, čo môžu od vlastného bývania očakávať.“
Ján Palenčár:
„A práve to prvé bývanie ich môže utvrdiť, či je pre nich vhodná lokalita mesto, či radšej sú v blízkosti prírody, či potrebujú 2-izbový byt, alebo inú izbovosť atď. Čiže ten nájom tou flexibilitou je fajn, lebo práve tam mladí ľudia spoznajú to, čo naozaj od vlastného bývania by chceli a následne si vybrať to vlastné bývanie je jednoduchšie.“
Mária Petríková:
„A ľahšia je aj údržba prenajatého bytu. Väčšie opravy či poruchy sú totiž starosťou majiteľa nehnuteľnosti.“
Zdroj: Rádio Slovensko
Autor: Mária Petríková