Anna Šípošová, moderátorka:
„Takmer polovici slovenských hotelov hrozí, že do konca roka skrachujú. Situácia s mestskými hotelmi je pritom ešte alarmujúcejšia. Väčšina štvor- a päťhviezdičkových hotelov v hlavnom meste je už niekoľko mesiacov zatvorená. Zariadenia zívajú prázdnotou a hlásia neraz až 90-percentný pokles tržieb, v ktorom štvrtinám z nich akútne hrozí krach.“
Petra Podhorcová, redaktorka:
„Ošarpané a opustené budovy. Prázdne, neraz zdevastované výklady, zadebnené okná a cedule s nápisom – Na prenájom. Aj takto môže už o pár mesiacov vyzerať prechádzka po Bratislave. Kým horské hotely počas letnej sezóny aspoň čiastočne kompenzovali svoje straty, mestské ubytovacie zariadenia pandémia podľa Sone Svoreňovej z Bratislava Tourist Board nadobro vyľudnila. Návštevníkov neprilákali ani akciové ceny za predĺžený víkend.“
Soňa Svoreňová, Bratislava Tourist Board:
„Pre tie mestské hotely je tá situácia extrémne zlá, pretože ruch veľkomesta, obchody, kaviarne, kluby, večerná zábava a kultúra bude pravdepodobne to, čo nabehne až posledné. Nehovoriac o tom, že Bratislava vlastne z veľkej časti žije zo zahraničnej klientely.“
Petra Podhorcová:
„Ekonóm Viliam Páleník zo Slovenskej akadémie vied upozorňuje, že mestské hotely doteraz nedostali žiadnu adekvátnu podporu.“
Viliam Páleník, Slovenská akadémia vied:
„Štát by mal hľadať formu pomoci nielen tým, že im zaplatí nejaký ušlý zisk, to nestačí na udržanie zamestnanosti a funkčnosti. Preto by možno stálo za úvahu napríklad, aby podporil home office tým, že by človek išiel do najbližšieho hotelu a tam by pracoval ako keby z domu.“
Petra Podhorcová:
„Podľa odborníkov, hlavnému mestu hrozí, že môže dopadnúť ako americký Detroit. Mesto známe vyľudnenými a opustenými budovami, ktoré spôsobil ekonomický krach automobilového priemyslu. Ján Pálenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska to nevidí až tak tragicky. Dopyt po nehnuteľnostiach totiž výrazne prevyšuje ponuku.“
Ján Pálenčár, Národná asociácia realitných kancelárií:
„Nepredpokladám, že budovy, ktoré sú technicky možné prerobiť na bývanie, že by ostali prázdne. Či už by sa prerábali na dostupné nájomné bývanie, alebo na byty určené na predaj, v každom prípade by o ne záujem bol.“
Petra Podhorcová:
„Soňa Svoreňová dodáva, že mestské hotely pred krachom zachráni len adresná pomoc. V blízkej budúcnosti ich totiž nespasia ani kongresové podujatia. Eventy sa podľa odhadov opätovne naplno rozbehnú najskôr v roku 2024, keď sa pandemická situácia vo svete stabilizuje.
Petra Podhorcová, RTVS.“
Zdroj: Rádiožurnál Slovenského rozhlasu