Marek Mašura, moderátor:
“V týchto dňoch neinformujeme iba o tom, o koľko padne naša ekonomika v tomto roku, či aký bude náš deficit. Snažíme sa prísť aj s cennými radami pre bežných ľudí, ako aj v ťažších ekonomických časoch správne hospodáriť s peniazmi. A keďže naši diváci sa často pýtajú na ceny nehnuteľností, dnes si o tejto téme povieme viac. Na moje otázky bude odpovedať Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, s ktorým sa v tejto chvíli spájam telefonicky. Prajem príjemný dobrý deň.”
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, (telefonát):
“Dobrý deň.”
Marek Mašura:
“Začnem všeobecnou otázkou. Aká je dnes situácia na trhu s nehnuteľnosťami? Je naďalej záujem o kúpu či predaj nehnuteľností napriek karanténnym opatreniam, ktoré platia na Slovensku, alebo dopyt, takpovediac, zamrzol?”
Ján Palenčár:
“Tá aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami je ovplyvnená koronavírusom. Zhruba pred troma týždňami bol na Slovensku potvrdený prvý prípad, a odvtedy naozaj sme zaznamenali veľké zmeny v rámci správania sa klientov. Do veľkej miery poklesol záujem o nehnuteľnosti vo všeobecnosti. Čiže ľudia dnes neriešia otázku nehnuteľností, ak, tak v zásade doriešujú len rozpracované prípady.
Čo je zaujímavé, keď si pozeráme návštevnosť realitných portálov, to znamená, tú ponuku nehnuteľností, tá stúpla, to znamená, naozaj asi klienti majú čas, pozerajú si ponuku nehnuteľností, ale už samotná reakcia na nehnuteľnosti, to znamená, že by už pristúpili k obhliadke, prípadne prejavili konkrétny záujem, tá tu už nie je. Čiže, áno, tá situácia je taká, my to pripisujeme k tomu, že dnes naozaj klienti skôr riešia tie najdôležitejšie veci, ako je zdravie, ako sú potraviny, a tie nehnuteľnosti zostávajú na vedľajšej koľaji.”
Marek Mašura:
“Počas poslednej veľkej hospodárskej krízy v rokoch 2008 a 2009 ceny nehnuteľností na Slovensku pomerne prudko klesli, tak teraz poďme k tej najdôležitejšej otázke, ktorú sa naši diváci teraz pýtajú, a tou je, ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v tomto roku, vieme to už odhadnúť?”
Ján Palenčár:
“Ešte pred mesiacom by som povedal, že budú podobne rásť, ako to bolo v predchádzajúcich rokoch. Dnes tá situácia sa zmenila. To, ako bude vyzerať ten reálny vývoj, bude závisieť od toho, ako dlho bude trvať situácia s koronavírusom, to znamená, že kedy táto situácia bude zvládnutá, kedy prídu prvé pozitívne informácie o tom, že, povedzme, počet nakazených ľudí klesá, a že začína sa tá situácia stabilizovať.
Tu bude veľmi dôležité, či tá dĺžka bude zhruba tie dva, tri mesiace, pokiaľ by sme do tejto doby dokázali situáciu zvládnuť, verím, že opätovne sa naštartuje ten silný dopyt, ktorý tu po nehnuteľnostiach bol, a nehnuteľnosti budú v takej tej stabilizovanej pozícii. Iné by bolo, pokiaľ by sa situácia s koronavírusom nevyriešila tak skoro, čo by malo samozrejme veľký dopad na celkovú ekonomiku, a tým pádom aj na dopyt ľudí po nehnuteľnostiach, a to by sa odrazilo aj na znižovaní cien nehnuteľností.”
Marek Mašura:
“Buďme aj konkrétnejší a hovorme aj o tomto čiernom scenári, dovolím si povedať. V akom prípade by teda mohli ceny nehnuteľností zamieriť nadol? Zrejme to máte prepočítané, alebo máte nejaké odhady.”
Ján Palenčár:
“Pokiaľ by naozaj sa situácia nestabilizovala do tých troch mesiacov, je tu veľký predpoklad, že príde k veľkému množstvu stratových podnikov, že príde k bankrotom malých podnikateľov, živnostníkov. To znamená, že tá silná skupina klientov, ktorí doteraz kupovali nehnuteľnosti, mali záujem, brali si hypotéky, tu zrazu nebude. A v tom prípade k poklesu dopytu, a to je samozrejme, na to hneď prichádza pokles cien nehnuteľností, čiže bavme sa o čase zhruba pol roka, pokiaľ by sa tá situácia nevyriešila, tak by naozaj prišlo k poklesu cien.
V prípade poklesu cien, čo je dôležité povedať, že v prvom rade by klesli ceny starších nehnuteľností. Je predpoklad, že developeri budú v tom trpezliví, v znižovaní cien, a je aj predpoklad po prvých rokovaniach s bankami, že banky sú dnes pripravené developerov podržať, to znamená, radšej im urobiť reštrukturalizáciu úveru, predĺžiť splatnosť úveru, aby nemuseli vypredávať nehnuteľnosti so stratou.”
Marek Mašura:
“Vieme odhadnúť, že ak by ceny tento rok klesli, koľko to môže byť v percentách? Samozrejme hovorím o priemere za meter štvorcový nehnuteľnosti naprieč celým Slovenskom.”
Ján Palenčár:
“Toto je veľmi ťažko odhadnuteľné práve preto, že tu obrovský faktor stojí na bankách, to znamená, ako sa banky postavia v takej problematickej situácii, či nechajú ľudí, jak sa hovorí, že nadýchnuť sa a radšej im predĺžiť splácanie úverov, zľahčiť im tú situáciu, tým pádom príde k menšiemu výpredaju nehnuteľností, a ten pokles bude menej výrazný. Takže naozaj na to, aby som vedel odhadnúť, aby sme vedeli odhadnúť u nás tú predikciu vývoja cien, potrebujeme zhruba ešte mesiac a pol, dva mesiace.”
Marek Mašura:
“Ja len opäť pripomeniem pre našich divákov, že my sa rozprávame hypoteticky, a hovoríme tu o scenári, v ktorom by naše hospodárstvo malo krízu niekoľko mesiacov, ale predsa len ešte jedna otázka možnému poklesu cien nehnuteľností. Vieme to rozdeliť, takpovediac, v rámci regiónov, ak teda ceny klesnú, či to skôr budeme vidieť vo väčších mestách, alebo či to skôr bude v regiónoch, vieme toto povedať?”
Ján Palenčár:
“Myslím si, že pokiaľ by prišlo k poklesu cien, tak by bolo celoplošné, tu si len povedzme, ktoré ceny nehnuteľností by boli viac zasiahnuté, alebo ktoré druhy nehnuteľností by boli viac zasiahnuté, ktoré menej. Určite by to bolo podobné, povedzme, ako v roku 2008, kedy v prvom rade sa znižovali ceny nehnuteľností tzv. sekundárneho bývania, to znamená, tie dovolenkové nehnuteľnosti, apartmány, chalupy, chaty a podobne, ktoré nutne ľudia nepotrebujú pre vlastné bývanie.
Čiže tieto nehnuteľnosti by boli zasiahnuté najviac, a aj v tomto prípade by to tak bolo. Zároveň by to boli, ako som spomenul, staršie nehnuteľnosti, a práve menšie poklesy cien by sa týkali nových nehnuteľností, nových bytov.”
Marek Mašura:
“Vy ste v predošlej odpovedi spomenuli ten vývoj počas poslednej veľkej ekonomickej krízy v rokoch 2008 až 2009, kedy nehnuteľnosti výrazne zlacneli. Myslím, že to boli naozaj pomerne prudké dvojciferné prepady. Povedzme si o tom viac, čo sa vlastne vtedy stalo, a v čom je vtedajšia situácia podobná a v čom je odlišná v porovnaní s rokom 2020?”
Ján Palenčár:
“Podobné je to v poklese záujmu, v poklese dopytu, v tom je situácia podobná, ale v čom je zásadný rozdiel, ako sa vlastne k tomu poklesu dopytu, ako sme sa dopracovali, alebo ako sa dosiahol. V roku 2008 nás zasiahla strata spotrebiteľskej dôvery, to znamená, v roku 2008 klienti prestali veriť realitnému trhu, báli sa nakupovať. Báli sa nakupovať kvôli ekonomickej situácii, kvôli zlým informáciám o tom, že prichádza k prepúšťaniu, atď.
V súčasnosti ten dopyt je spôsobený koronavírom, čiže dnes ľudia riešia naozaj otázku zdravia, neprišlo k strate spotrebiteľskej dôvery, alebo k tomu, že by sa báli kupovať, naopak dnes sa venujú tej téme číslo jedna, ktorá nás všetkých najviac zaujíma. To je ten zásadný rozdiel.
Druhá vec, čo treba povedať, je, že v roku 2008 podľa štatistík klesli ceny nehnuteľností zhruba o 30 percent, ale toto nie je ani tak dôležité, ako je dôležité povedať, že ten záujem až natoľko padol, dopyt, že sa neobchodovalo, to znamená, o 90 percent klesol záujem klientov kupovať, čo v súčasnosti nemôžme o tomto hovoriť, stále ľudia majú záujem pozerať si nehnuteľnosti, stále vnímajú ten trh, len sú zamestnaní práve témou koronavírusu, a tu veríme, že práve zmenou situácie s pandémiou sa zmení aj správanie klientov k tomu pozitívnemu.”
Marek Mašura:
“Mám tu ešte jednu otázku, ktorá sa bude týkať realitných kancelárií ako takých, čiže bude teraz smerovať k vášmu biznisu. Keď som sa prešiel dnes po meste, tak som videl, že mnohé realitné kancelárie sú zatvorené tak ako iné obchody a holičstvá a podobne, čiže firmy, ktoré poskytujú služby. Tak povedzme si o tom viac, ako funguje vaše podnikanie?”
Ján Palenčár:
“Tá situácia v realitných kanceláriách je samozrejme veľmi zložitá. Nariadením vlády boli zavreté mnohé prevádzky, medzi nimi a prevádzky realitných kancelárií, to znamená, realitní makléri sú doma, snažia sa robiť home office, ale tým, že naša činnosť je v prvom rade zameraná na kontakt s klientom, realizujeme obhliadky, dojednávame obchodné podmienky, zmluvy a podobne, tak naozaj tu makléri trpia.
Čo je veľký problém, je, že mnohé obchodné prípady sa majú práve v týchto dňoch ukončovať, to znamená, sú naplánované podpisy kúpnych zmlúv, záložných zmlúv, atď., a je veľmi komplikované a zložité sa práve teraz v tejto dobe s klientami stretávať, na druhej strane nás negatívne ovplyvňujú aj, povedzme, úrady, katastre pracujú len v obmedzenom režime, prípadne notári, ktorí do veľkej miery vôbec nepracujú. Takže naozaj tá situácia je zložitá, práve dnes majú byť výsledky z krízového štábu, tak sme zvedaví, akým spôsobom vlastne vláda plánuje ďalšie fungovanie štátu.”
Marek Mašura:
“My samozrejme tie výsledky prinesieme aj v našom spravodajstve, pán Palenčár, počkáme si na ne a budeme ich potom aj hodnotiť. Ďakujem veľmi pekne za váš čas, aj za váš názor.”
Ján Palenčár:
“Ďakujem pekne. Dovidenia.”
[TA3, 12:30; Ekonomika; 23/03/2020; ]