Lucia Farkasová, moderátorka:
“Vláda nemá plán, kedy a ako začne s výstavbou nájomných bytov. Tento zámer je síce v jej programovom vyhlásení, ale bez bližších detailov. Ministerstvá dopravy a financií zatiaľ o presných číslach nechcú hovoriť. Dôvodom je najmä neistá situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Podľa odborníkov by mal štát do výstavby zapojiť aj súkromný sektor.”
Andrej Horváth, redaktor:
“Koaličná strana Sme rodina pred voľbami hovorila o výstavbe až dvadsiatich piatich tisíc nájomných bytov ročne. Jej šéf Boris Kollár ale neskôr pripustil, že na tomto čísle nebude za každú cenu trvať a môže byť aj nižšie. Po vypuknutí pandémie a tvrdých dôsledkoch na ekonomiku je však otázne, či sa plánovaná výstavba nájomných bytov vôbec rozbehne.”
Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby (nom. Sme rodina):
“V tejto chvíli staviame rádovo tisíc nájomných bytov ročne a my máme ambíciu niekoľkonásobne túto kapacitu zvýšiť. Ak to bude o 2 roky, o 3 roky, ak to bude 2000-3000 bytov, bude to super, ak to bude 5000 bytov, bude to fantastické.”
Andrej Horváth:
“Zatiaľ nie je známe koľko peňazí vláda vyčlení na výstavbu nájomných bytov, ani odkiaľ na to zoberie prostriedky. Možnosťou je tieto investície vyňať z okruhu verejných financií, ako sa o to pokúša rakúska diaľničná spoločnosť. V tomto prípade sa čaká na rozhodnutie Európskeho štatistického úradu. V hre je ale aj možnosť použiť peniaze z druhého piliera.”
Eduard Heger, minister financií (OĽaNO):
“Je viacero modelov, o ktorých sa intenzívne rozprávame, popri všetkej tej inej práci, ktorú za posledný mesiac sme museli urobiť a verím tomu, že keď budú uzavreté a budeme mať pre vás konkrétnu predstavu, tak ju zverejníme.”
Andrej Horváth:
“Podľa odborníkov sa dá výstavba nájomných bytov financovať zo Štátneho fondu rozvoja bývania, kde je alokovaných zhruba 250 miliónov eur. Dôležité však bude zmeniť legislatívu, aby sa do výstavby mohol zapojiť aj súkromný sektor.”
Ján Palenčár, prezident NARKS:
“Štát túto úlohu vystavať potrebný počet nájomných bytov nezvládne, to nie je ani možné. Podpora súkromného sektora by znamenala určité stimuly v oblasti daní, to znamená rýchlejšie odpisy, zmena zákona o DPH a podobne.”
Andrej Horváth:
“Na Slovensku podľa odborníkov chýba v porovnaní s inými krajinami Európskej únie až 400-tisíc nájomných bytov. Vláda zvažuje aj možnosť využívať kapacity štátnych nehnuteľností.”
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 02/05/2020; Andrej Horváth]