Podľa odborníkov na realitný trh je nákup nehnuteľností bez hypotekárneho úveru dlhodobým trendom.
V aktuálnom období vysokej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb sa pre mnohých ľudí predstava vlastného bývania stáva nedosiahnuteľným ideálom. Na slovenskom trhu s nehnuteľnosťami však zároveň existuje skupina záujemcov, ktorí si s hypotekárnym úverom ťažkú hlavu nerobia, keďže nakupujú bez zadlženia sa v banke. Jednoducho podpíšu zmluvu a prevedú časť peňazí na účet predávajúceho.
Niektoré realitné kancelárie aj developerské spoločnosti potvrdili pre HN, že sa stretli s takouto skupinou ľudí. Nákup bez úveru sa pritom týka aj luxusných nehnuteľností. „Pri vyššom a vyššom strednom segmente je naozaj veľká časť klientov, možno aj nad polovicu, ktorá kupuje byty tak, že pošle peniaze priamo na účet bez hypotéky,“ potvrdil v nedávnom rozhovore pre HN šéf Penta Real Estate Juraj Nevolník.
Cítia to aj realitky
Podobné skúsenosti majú aj ďalší developeri, ktorých HN oslovili a patria medzi významných hráčov na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami či realitných kancelárií. Medzi nimi je aj Zuzana Stasíková, maklérka realitnej kancelárie Slovakia Sotheby’s Realty. „Za našu kanceláriu môžem rovnako potvrdiť, že prémiové nehnuteľnosti sú produktom, ktorý sa predáva z 50 percent obchodných prípadov bez hypotéky,“ hovorí. Dodáva však, že podľa nej nejde len o trend z posledných mesiacov, ale o dlhodobý jav, ktorý panuje na trhu s exkluzívnymi nehnuteľnosťami.
S nákupom nehnuteľností bez dlhodobého zaviazania sa bankám sa stretol tiež Viktor Obtulovič, odborník na reality spoločnosti FinGo.sk. Zdôraznil, že takéto financovanie umožňuje bonitným investorom ochrániť hodnotu svojich peňazí pred infláciou. „Či už ide o investičné byty určené na prenájom a ich neskorší predaj, alebo o kúpu nehnuteľností hotovostných klientov na vlastné využitie bez hypotekárneho úveru,“ vysvetľuje Obtulovič, o čo má takáto skupina klientov najväčší záujem. Slovensko v súčasnosti pritom čelí výraznému zdražovaniu produktov a služieb. V auguste sa investície vyšplhali na rekordných 14 percent.
Rovnakú náladu v tejto oblasti vidí Obtulovič aj za riekou Moravou. V susednom Česku je pomer hotovostných kupujúcich na trhu s nehnuteľnosťami podľa neho ešte o niečo vyšší ako u nás. „Tam momentálne nakupujú nehnuteľnosti najmä hotovostní klienti, keďže úrokové sadzby sú na úrovni sedem percent a viac, čo mnohým ľuďom komplikuje kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru,“ myslí si.
Šéf Penta Real Estate: Pri drahších bytoch polovica klientov pošle peniaze priamo na účet bez hypotéky
Prvých päť percent
Otázkou, ktorá sa črtá pri predstave takéhoto predaja, je, akým spôsobom transakcia prebieha. Spôsob nákupu pre HN vysvetlil Alexander Krajňak, majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Absolute.
„V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti výlučne vlastnými zdrojmi kupujúci najčastejšie uhradí zálohu v sume do piatich percent z kúpnej ceny realitnej kancelárii ako rezervačný poplatok a zvyšok ceny uschová v notárskej alebo advokátskej úschove,“ približuje. Následne notár či advokát na základe splnenia zmluvných podmienok uvoľní zvyšok kúpnej ceny v prospech predávajúceho. „Najčastejšie sa tak deje po zápise kupujúceho ako nového vlastníka nehnuteľnosti do katastra a súčasne výmaze prípadných tiarch viazaných na nehnuteľnosti, akými sú najčastejšie záložné právo v prospech banky predávajúceho,“ ozrejmil.
Proces predaja však okrem realitných kancelárií môže pritom ovplyvňovať aj samotný developer. Zo skúseností Martina Škodáčka, riaditeľa developmentu investičnej skupiny Proxenta, si firma určí kritériá a klient si zvolí spôsob financovania. „Podmienky sa v priebehu výstavby stanovujú podľa toho, v akej fáze výstavby sa daný projekt nachádza,“ spresnil.
Zvažujete hypotéku? Na jeseň môže prísť vaša chvíľa, radí finančný analytik (rozhovor)
Okrem politikov aj remeselníci
Štruktúra ľudí, s ktorými sa developeri a makléri pri obchodoch bez úverov stretávajú, je pomerne úzka. Okrem vplyvných osobností a známych tvárí však odborníci na realitu opisujú, že medzi záujemcami sú aj ľudia napríklad z vyššej strednej vrstvy.
„Modelovými kupujúcimi pri financovaní kúpy výlučne vlastnými zdrojmi sú bonitní klienti s nadpriemernými príjmami, a to najmä podnikatelia, vrcholoví manažéri a športovci či známe osobnosti ako herci a politici,“ hovorí o vzorke klientov Krajňak z RE/MAX Absolute. So zmienenou skupinou sa stretol vo svojej profesii tiež Boris Tomčiak, spolumajiteľ analyticko-poradenskej spoločnosti Finlord. „Často sú to tiež vysokopostavení manažéri, IT odborníci či doktori špecialisti,“ priblížil konkrétnejšie povolania. Analytik z Fingo.sk Obtulovič okrem nich dopĺňa aj menej celebritnú časť spoločnosti, ktorá takto svoje peniaze investuje. „Môžu to byť aj podnikatelia a dobre zarábajúci remeselníci, no taktiež sú medzi nimi dediči či zahraniční klienti rôznych národností,“ tvrdí odborník.
Roky šetrili na splátkach, teraz sa im to vypomstilo. Poliaci sa ocitli v hypotekárnom pekle
Nemenej zaujímavejším faktorom je aj samotný druh nehnuteľností, ktorý takáto klientela uprednostňuje. V spomínanej investičnej skupine Proxenta napríklad evidovali hotovostné nákupy pri projekte Kesselbauer, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti Prezidentského paláca. „Tam je pomer bytov kupovaných s hypotékou a bez nej približne 70:30,“ prezradil riaditeľ spoločnosti Škodáček s tým, že nejde iba o trh v hlavnom meste. Keď nedávno odovzdali do užívania väčší projekt v centre Nitry, tiež tam „značnú časť“ priestorov v ponuke skúpili klienti bez úveru.
Vyšší štandard sa však nevylučuje ani pri starších bytoch, ktoré sú taktiež predmetom kúpy bez hypotéky. „Staršia nehnuteľnosť môže byť z pohľadu našej realitnej kancelárie prémiová. Výnimočnosť nehnuteľnosti je determinovaná lokalitou, vyhotovením, príbehom, prípadne skutočnosťou, či má za sebou meno známeho architekta alebo pôvodného obyvateľa,“ upozornila z pohľadu realitných maklérov Zuzana Stasíková.
.
Zdroj: hnonline.sk
Autor: Petra Uhráková