Bratislava – Ceny nehnuteľností sa v poslednom čase vyšplhali do extrémnych výšok a mnohí Slováci si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Napriek výraznej inflácii realitný trh s nájmami zažíva aj zvýšený záujem zo strany Ukrajincov. Potenciálni záujemcovia majú pri výbere samotného bývania aj rôzne požiadavky. Dostupnosť parkovacích miest, výkonný internet či kompletne zariadený byt sú často považované za samozrejmosť. Prvý dojem je dôležitý, a preto sa mnoho realitných kancelárií zameriava aj na prezentáciu nehnuteľnosti.
Preplnené internáty
Realitný maklér Filip Steranka z realitnej kancelárie Tobi real vysvetľuje, že najčastejšie aktuálne evidujú dopyt práve od študentov, ktorým sa začal nový školský rok. Vzhľadom na to, že v Košickom kraji sú internáty často preplnené, študenti využívajú práve možnosť privátneho ubytovania. Druhou najčastejšou kategóriou sú mladé páry, ktoré sa prisťahovali za svojou prvou prácou alebo sú v štádiu riešenia hypotéky a potrebujú dočasné ubytovanie. Výrazný dopyt po podnájme rapídne zvýšili aj ukrajinské rodiny, ktoré pricestovali na Slovensko a urgentne potrebovali vyriešiť svoje bývanie. Títo občania majú záujem o akékoľvek byty od jednoizbových až po štvorizbové, pričom im nezáleží na lokalite či občianskej vybavenosti. Senior PR Manager Peter Porubský z United Classifieds dopĺňa, že v prípade študentských bytov sa mnohokrát nachádzajú viacerí podnájomníci, ktorí sú rozdelení v samostatných izbách. Najmenší záujem o prenájmy nehnuteľností majú staršie vekové kategórie a dôchodcovia.
Nájomníci preferujú menšie byty
V súčasnosti je veľký záujem o byty, ktoré majú menšiu rozlohu a sú cenovo dostupnejšie. „Najviac idú na dračku štartovacie byty. Vzhľadom na aktuálnu cenovú úroveň bytov na Slovensku sú to jednoizbové byty, za nimi nasledujú dvojizbové byty. Tieto dve kategórie bytov dopytovo podporujú aj bonitní klienti, ktorí vďaka ich vysokej likvidite nakupujú s investičným zámerom,“ hovorí vedúci pobočky Nitra Martin Sklenár z realitnej kancelárie TUreality. Vo väčšine prípadov sú preferované prenájmy na určité obdobie, kým si nájomníci nenájdu vlastné bývanie. „Pri uzatváraní nájomných zmlúv na nájom bytu sa vo väčšine prípadov využíva zákonná úprava Zmluva o krátkodobom prenájme bytu, ktorá umožňuje uzatvoriť túto zmluvu na maximálne dva roky s možnosťou dvakrát túto lehotu predĺžiť,“ spomína riaditeľ realitnej kancelárie Urban & Partner Ján Palenčár.
Za rastúcu cenu môže inflácia
Aktuálne je cena energií zatiaľ pomerne stabilná, no budúcemu zvyšovaniu sa nevyhneme. Makléri predpokladajú, že realitný trh s nájmami sa môže zvýšiť až začiatkom roka 2023, pretože vyúčtovanie platieb za energie sa realizuje ku koncu kalendárneho roka. „Drvivá väčšina majiteľov stavia nájomné zmluvy tak, že prípadná zmena cien bude premietnutá vo vyúčtovaní v roku 2023. Vtedy dôjde pravdepodobne aj k plošnému zvyšovaniu cien nájmov, keďže už budú zvýšené zálohové platby energií aj na mesačnej báze,“ konštatuje vedúci pobočky Žilina Ján Haluška z realitnej kancelárie TUreal ity. Steranka dopĺňa, že už aj v súčasnosti je citeľný menší nárast cien podnájmov. Napríklad priemerná cena dvojizbového bytu v Košiciach sa pohybuje od 550 do 650 eur za mesiac. Každá ponuka je však individuálna a závisí od lokality či občianskej vybavenosti. (jb)
Zdroj: Hospodárske noviny; REALITY