Ján Mečiar, moderátor: „Máte byt v Bratislave, ste v ňom prihlásený na trvalý pobyt, chcete si vybaviť rezidenčnú parkovaciu kartu a úrad vám to zamietne s odôvodnením, že váš byt nie je byt, ale len apartmán a teda nemáte nárok.“
Lucia Barmošová, moderátorka: „V podstate o tom rozhodol územný plán, ktorý určil počet bytov, ktoré môžu užívať status bytu. Slovensko má problém s nedostatkom bytov a tak developeri stavajú aj apartmány. Pre ne však už nie je dostatok parkovacích miest.“
Anton Adamčík, redaktor: „Možnože aj vy patríte k tým, ktorí si za výhodných podmienok kúpili byt z kategórie apartmánov a až neskôr narazili na množstvo problémov s tým spojených, napríklad s parkovaním.
Branislav, obyvateľ MČ Bratislava – Ružinov: „Ja tu trvalý pobyt nahlásený a riadne zaevidovaný mám, tak čiže vlastním vozidlo, tak som si v predstihu chcel vybavovať rezidentskú parkovaciu kartu a tak som si online vypísal žiadosť s tým, že táto moja žiadosť bola zamietnutá kvôli tomu, že vlastne môj byt je klasifikovaný ako apartmán. Platím tu dane, prispievam do rozpočtu, takže nevidím dôvod, prečo by mi táto karta nemala byť vydaná.“
Anton Adamčík: „Na jeho námietku dostal všeobecnú odpoveď, že postupovali podľa platného VZNka, ktoré vydanie karty neumožňuje.“
Dagmar Schmucková, hovorkyňa bratislavského magistrátu: „Musí mať jednoducho trvalý pobyt viazaných na byt v danej zóne.“
Anton Adamčík: „Trvalý pobyt získal bez problémov a s apartmánom neboli žiadne prekážky.“
Tatiana Tóthová, hovorkyňa MČ Bratislava – Ružinov: „Ľudia, ktorí bývajú v apartmánoch, tam môžu mať aj trvalý pobyt. Jedinou podmienkou je, aby mali v poznámke na liste vlastníctva doslova uvedené, že je to apartmán.“
Anton Adamčík: „Na získanie parkovacej karty teda trvalý pobyt nestačí.“
Dagmar Schmucková: „Základom je, že parkovacie karty sú vydávané na byty a apartmány nie sú bytové priestory, neboli budované za tým účelom, aby slúžili na celoročné bývanie.“
Anton Adamčík: „Isto si kladiete otázky, ako to súvisí s parkovaním, prečo sa potom vydáva trvalý pobyt a prečo sa vôbec apartmány stavajú.“
Dagmar Schmucková: „Apartmány generujú iné nároky na parkovacie miesta ako bytové domy.“
Anton Adamčík: „Skrátka čím viac bytov v lokalite, tým menej parkovacích miest sa ujde tamojším obyvateľom. Preto územný plán určuje počet bytov, ktoré je možné tam postaviť. Obmedzený počet zároveň garantuje obyvateľom, že budú mať kde zaparkovať. A prečo sa aj napriek tomu stavajú apartmány?“
Dagmar Schmucková: „To súvisí aj s istou praxou developerov, ktorí v niektorých prípadoch budovali apartmány ako takzvaný prezlečené byty.“
Anton Adamčík: „Parkovacia politika, ale aj limity na počet novopostavených bytov v danej lokalite sú v konflikte s dlhotrvajúcim nedostatkom bývania na Slovensku.“
Ľubomír Kardoš, predseda dozornej rady NARKS: „Developeri, ja si myslím, že je to v prospech občanov si zvykli, kolaudovali tie priestory ako apartmánové byty.“
Anton Adamčík: „Štátu sa nedarí už desaťročia stavať dostatok bytov a tak sa developeri prirodzene snažia dopyt uspokojiť aj stavaním apartmánov. Na druhej strane to prináša ich majiteľom viacero problémov.“
Ľubomír Kardoš: „Banky to nerady zakladali ako záložný veriteľ a poskytovali hypotekárne úvery na nebytové priestory, lebo apartmán je nebytový priestor.“
Anton Adamčík: „Anton Adamčík, televízia JOJ.“
Zdroj: TV JOJ; Noviny TV JOJ
Autor: Anton Adamčík / Ján Mečiar; Lucia Barmošová