Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Na nájomné byty sa minie rekordná suma

Dotácia na bývanie medziročne vzrastie takmer o polovicu. Ide o najväčší nárast za posledné roky.

Štátny fond rozvoja bývania poskytne v tomto roku rekordnú sumu na nájomné byty za posledných šesť rokov. Vyplýva to z rozpočtových plánov, podľa ktorých sa má táto suma vyšplhať na vyše 127 miliónov eur. Spolu s financiami od ministerstva dopravy tak budú verejné zdroje predstavovať vyše 160 miliónov eur. Len na porovnanie, vlani sa podpora
pohybovala vo výške vyše 87 miliónov eur.

[hnonline.sk; 23/08/2018; Rebeka Révészová ; Zaradenie: ekonomika]
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1798032-na-najomne-byty-sa-minie-rekordna-suma

Najvyššia suma za posledné roky bude zahŕňať úvery spolufinancované dotáciou, bez dotácie a úverov iných právnických osôb. V porovnaní s minulým rokom sa tak dotácie v tejto oblasti zvýšia takmer na dvojnásobok.

Navyše, rezort dopravy hľadá kľúč, ako podporovať nájomné bývanie ešte intenzívnejšie. Spolu s ministerstvom financií absolvovalo pracovné stretnutia týkajúce sa podporných krokov v podobe daňových nástrojov. Úprava daňovej politiky je však výhradne v réžii rezortu financií. A to v súčasnosti tieto kroky konkretizovať nechcelo. Tlačový rezort ministerstva uviedol, že v súvislosti s nájomným bývaním pripravuje analýzu.

Dôležitá bude lokalita

Podľa analytika Martina Vlachynského z inštitúcie INESS to však nebude jednoduché. Zavedením akýchkoľvek úľav sa podľa neho otvára priestor na to, aby sa začalo špekulovať s výnimkami. Nie je to ideálna cesta. V prvom rade by sa mali odstraňovať bariéry a až potom by sa mali hľadať spôsoby, ako niečo cielene zvýhodňovať, povedal.

Rastúca cena komerčného nájomného bývania je podľa Vlachynského efektom toho, že dopyt po bývaní prevyšuje ponuku. Bude teda dôležité, akou formou sa štát rozhodne pomôcť ponuke bývania, aby sa priblížila dopytu a aby tlak na ceny nebol taký
veľký.

Jednou z možností je, že štát začne ponuku vytvárať a začne stavať nájomné domy.

Lenže, samozrejme, to stojí peniaze a závisí to aj od toho, ako sa v tejto veci bude štát rozhodovať, uviedol analytik. Dôležité tiež bude, v ktorej oblasti krajiny nájomné byty vyrastú.

Zmeny pre developerov

Ako uviedol Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, fond je však len jeden z nástrojov, ako pomôcť nájomnému sektoru. Je potrebné prijať nové legislatívne opatrenia na to, aby sme developerov motivovali stavať nájomné byty a aby mali klienti záujem nasťahovať sa do týchto bytov a neorientovali sa iba na ich kúpu
tým, že si zoberú hypotéku na 30 rokov, priblížil s tým, že to spôsobuje negatíva, človek je málo flexibilný a nechce vycestovať za prácou.

Ako dodal, asociácia pripravuje návrhy pre ministerstvo financií, ako zefektívniť nájomné byty s minimálnym dosahom na štátny rozpočet.

Ako je známe, program reforiem, ktorý vypracovalo ministerstvo financií a ktorý sa zasiela na schválenie Európskej komisii, navrhuje ako možné riešenie zavedenie povinného podielu nájomných bytov v nových developerských projektoch. Išlo by o päť až desať percent z celkového počtu a nájom by určovalo mesto v závislosti od priemernej mzdy.

Dokument upozorňuje, že tento postup je v zahraničí rozšírený. Podľa Palenčára je však dôležité podmienky stanoviť tak, aby developerov vôbec lákali na výstavbu nájomných bytov.

Na chvoste Európy

Ako ukázala nedávna analýza Národného kontrolného úradu, Slovensko v ponuke finančne dostupných nájomných bytov výrazne zaostáva za ostatnými členskými krajinami Európskej únie.

V ostatných krajinách sa podiel týchto bytov pohybuje 19 do 62 percent, pričom na Slovensku hovoríme o šiestich percentách. Čo sa týka našich susedov, v Česku tento podiel podľa dosiahol 21 percent, pričom v Rakúsku až 42 percent. Navyše, na Slovensku je v súkromnom vlastníctve približne 90 percent bytov a domov. Slováci stále radšej vlastnia, aj keď to pre nich znamená ťarchu hypotéky na desaťročia.