Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Exodus Slovákov z Rakúska a Maďarska? Pandémia vyústila do prekvapivého rozuzlenia

Užívať si pokoj aj luxus obcí tesne za hranicami Slovenska a zároveň byť tak blízko rodnej krajine sa stalo snom mnohých. Príchod covidu však priniesol zmeny.

„Máme síce aj iné dôvody, prečo sa chceme vrátiť na Slovensko, ale mňa osobne k tomuto kroku motivovala i súčasná situácia,“ otvorene hovorí pani Jana o rozhodnutí presťahovať sa späť do Bratislavy. Jej celé meno majú HN v redakcii.

Po šiestich rokoch každodenného pendlovania medzi maďarskou Rajkou a našou metropolou aj jej život skomplikovala pandémia.

„Ak by tej nebolo, zrejme by som s rodinou neuvažovala o návrate. Aspoň nateraz nie,“ dodáva mladá inžinierka.

Kúpiť za hranicami nehnuteľnosť?

Pôvodom rodená Bratislavčanka je jednou z mnohých, ktorých zlákala vidina života v maďarskom pohraničí. Nádejne rozbehnutý boom s nehnuteľnosťami v tejto oblasti však už viac ako rok testuje koronakríza.

Opätovné spustenie colných závor, prechod medzi krajinami len s negatívnym testom na covid, vstup do Maďarska iba s pobytovou kartou či často nejednoznačné a chaoticky komunikované opatrenia pre pendlerov. Za týchto okolností sa začalo viacero z piatich tisícok našincov zabývaných v Rajke pohrávať s myšlienkou predaja svojho bytu či domu.

Úvahy o odchode niektorých klientov z blízkej cudziny potvrdzuje aj maklér Mikuláš Rusó. Maďarskému realitnému trhu sa venuje od roku 2005. „Na začiatku, keď sa privreli hranice a začalo sa rozprávať o tvrdom lockdowne, ma oslovili desiatky ľudí, že chcú nehnuteľnosť predať a vrátiť sa na Slovensko.“

S odstupom času si však podľa makléra väčšina z nich svoj pôvodný zámer rozmyslela a naďalej býva v prihraničnej obci. Svedčí o tom aj údaj z posledného sčítania obyvateľstva k 1. januáru tohto roka, ktorý pre Rajku hlási viac ako 6 100 duší. Asi 70 až 75 percent z nich tvoria našinci.

To zhruba zodpovedá predcovidovému odhadu počtu slovenských občanov žijúcich na mieste hneď za maďarskými hranicami. Žiadny veľký exodus rezidentov a s ním spojené zbavovanie pozemkov, domov či bytov pod cenu v dôsledku koronakrízy sa teda nekoná.

Ako na margo prípadného kšeftárstva uvádza Mikuláš Rusó: „Špekulanti, ktorí chceli využiť situáciu s cieľom kúpiť nehnuteľnosť lacno, odišli s dlhým nosom.“

Čaká sa na koniec pandémie

Na druhej strane však viacero poskytovateľov realitných služieb v pohraničí priznáva útlm v predaji počas prísnych pandemických opatrení. Odhaduje sa asi na úrovni 10 – 20 percent.

Aj člen Predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Zsolt Szabó dosvedčuje, že počas pandémie jeho spoločnosť Investconsult, s. r. o., pocítila mierny pokles záujmu klientov o kúpu nehnuteľností v Maďarsku.

Podľa jeho skúseností z posledného roka sú ľudia pri kúpe za hranicami opatrnejší v dôsledku neistej situácie. Za pravdu mu taktiež dáva Mikuláš Rusó. Nepripisuje znížený dopyt po nehnuteľnostiach na vrub nezáujmu klientov. Skôr hovorí o ich vyčkávacej pozícii vzhľadom na aktuálnu pandémiu. Na nezáujem našich rodákov sa však nemôžu sťažovať ani za západnými hranicami.

Rakúske pohraničie je naďalej lukratívne

Gabriela Kočkovská z Finat Immobilien potvrdzuje, že pandémia dopyt Slovákov po bývaní v Kittsee, Bergu či Hainburgu neznížila. „S výnimkou prvých mesiacov, keď ľudia nemohli prísť na obhliadky, je záujem o nehnuteľnosti na rakúskej strane viac-menej rovnaký.“

Realitná maklérka sa zmieňuje len o jednej rodine, ktorá od začiatku koronakrízy dala prednosť návratu na Slovensko pred životom v pohraničí. Podľa Kočkovskej je skôr problém na strane ponuky ako dopytu. „Ponuka sa nezvýšila, čo znamená, že ľudia sa svojich nehnuteľností nezbavujú a naďalej zostávajú žiť v rakúskych obciach,“ hodnotí maklérka.

Pri pohľade do budúcnosti sú pracovníci na trhu s realitami pomerne optimistickí. Vývoj cien bývania je totiž najmä v hlavnom meste neúprosný. Z dát Národnej banky Slovenska vyplýva, že v Bratislavskom kraji došlo k medziročnému nárastu cien nehnuteľností o 11 percent za štvorcový meter. Čo je jeden z najvyšší prírastkov vôbec.

Naproti tomu napríklad v Rajke zostali ceny na tej istej úrovni ako pred zavedením opatrení proti covidu. A tak aj napriek pretrvávajúcej koronakríze zrejme pritiahne magnet lacnejšieho bývania v pohraničí ďalších slovenských rezidentov.

 

Zdroj:  finweb.hnonline.sk; Domáca ekonomika

Autor: Radoslav Rafaj