Energetický certifikát by mal byť vysvedčením, akú celkovú spotrebu energie si budova vyžaduje. U nás ho podľa zákona o energetickej hospodárnosti budov potrebuje každá novostavba, rekonštruovaná budova i nehnuteľnosť na predaj či prenájom od 1. 1. 2008. Je to pomerne dlhý čas na to, aby si predpis našiel miesto v praxi, realita však ukazuje, že ich
stále neberieme na vedomie.
Pri prezeraní realitných portálov zistíme, že viac ako 90 percent inzerátov na predaj alebo prenájom domu či bytu energetickú triedu neuvádza. Pritom práve pri hľadaní nového bývania môže byť tento údaj veľmi dôležitý, z neho totiž viete vyčítať, koľko energie budete míňať. Pri kúpe nehnuteľnosti by vám predajca alebo realitný maklér mal na požiadanie certifikát ukázať. Či už nehnuteľnosť kupujete alebo staviate novú, certifikát budete potrebovať pri kolaudácii, rekonštrukcii, predaji, prenájme alebo žiadosti o rôzne dotácie.
[HN; 140/2018; 23/07/2018; s.: 14; Jana Véghová ; Zaradenie: ENERGETIKA]
Účty za energie nás zaujímajú
Spotreba energie vášho budúceho bývania by mala byť dôležitým kritériom pri rozhodovaní. Energetická trieda rodinného alebo bytového domu je známkou, ktorá môže hodnotu objektu zvýšiť, alebo naopak znížiť. Preto zákon vyžaduje, aby toto hodnotenie predávajúci priznali. Podľa realitných maklérov, cez ktorých prechádza väčšina týchto transakcií, to však tak nie je.
Predajcov bytov a domov upozorňujeme, aby pri vypĺňaní formulára vyplnili políčko pre energetickú triedu. Keď ho nevyplnia, realitné kancelárie nemajú povinnosť to od nich vyžadovať, vysvetľuje Martin Čapo, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).
Podľa skúseností realitných maklérov sa o energetickej triede budovy neinformujú ani záujemcovia o kúpu alebo prenájom bývania, zaujíma ich však výška platieb za služby, ľudovo nazývané nájom, ktorých najväčší podiel tvorí suma za vykurovanie.
Čo prezrádza energetický certifikát
Energetický štítok budovy by mal zaujímať každého jej obyvateľa. Hovorí totiž okrem iného aj o tom, koľko energie je potrebnej na to, aby bola v nehnuteľnosti komfortná teplota. A s tým súvisia aj mesačné náklady na jej prevádzku.
Spotreba energie na vykurovanie totiž môže tvoriť aj viac ako 80 percent celkovej spotreby domu. Pri kúpe alebo prenájme nehnuteľnosti sa oplatí informovať o faktoroch, ktoré ju ovplyvňujú. V energetickom certifikáte domu sú všetky zahrnuté do ukazovateľa s označením celková spotreba energie. Je v nej započítaná potreba energie na vykurovanie, prípravu teplej vody, chladenie, vetranie a osvetlenie. Spotrebu energií ovplyvňuje v prvom rade stav vonkajšej obálky budovy, teda obvodovej steny a strechy a s nimi súvisiacej vrstvy tepelnej izolácie. Ďalšími dôležitými faktormi sú tepelno-technické vlastnosti okien, dverí a ďalšie prvky budovy, ktorými môžu energie unikať.
Keďže výpočtové vzorce sú zložité, výsledok sa uvádza ako označenie písmenom od A po G, aby bol zrozumiteľný aj pre laika. Medzi jednotlivými kategóriami sú značné rozdiely. Do roku 2016 pre novostavby stačilo dosiahnuť hornú hranicu triedy B (globálneho ukazovateľa primárna energia), od 1. 1. 2016 sme sa museli dostať do triedy A1. Od 1. 1. 2021 sa však budú musieť všetky novostavby dostať do A0.
Technický stav budovy je dôležitý
Slovákov v minulosti pri kúpe bývania zaujímala len lokalita a cena. Dnes zvažujú aj ďalšie kritériá. Patrí medzi ne občianska vybavenosť, výška platieb za energiu, technický stav všetkých častí budovy i to, či je zateplená. Ak sa aj neopýtate na energetickú triedu domu, určite by ste si mali overiť aspoň tepelno-technické vlastnosti budovy. Tieto veci veľmi úzko spolu súvisia. Stav a úroveň zateplenia a vykurovania budovy sú veľmi dôležité a každý, kto kupuje byt alebo dom, by o nich mal mať pre vlastné dobro maximum informácií. Môže vám ich zhodnotiť stavebný technik alebo si ich prečítate v energetickom certifikáte. Inak sa môže stať, že lacný byt budete musieť dlhé roky dotovať za rôzne úpravy a
náplasti zlého stavu.
Aby certifikáty neboli len formalitou
Predávajúci či kupujúci nehnuteľností sa často obracajú na energetických audítorov s nízkymi cenami a nevyžadujú od nich ani osobnú obhliadku budovy. Takto vypočítaná energetická trieda je potom len teoretická a môže sa od skutočnosti odlišovať, upozorňuje energetický audítor Petr Keller z Energia Servis.
Cena vystavenia energetického certifikátu pre rodinný dom sa pohybuje od 97 do 160 eur podľa jeho celkovej podlahovej plochy. Pri bytových domoch do celkovej podlahovej plochy 8-tisíc m2 sa pohybuje od 120 do 380 eur, nad 8-tisíc m2 je to individuálne. Ak chcete poznať skutočnú spotrebu vášho obydlia, môžete si objednať energetický audit sami, jeho cena však môže prekročiť aj 600 eur. Jana Véghová