Ľubomír Bajaník, moderátor: „Slovenské domácnosti sa opäť výrazne zadlžujú. Ako vidno na grafe po zavedení prísnejších pravidiel na hypotéky sa v uplynulých rokoch tempo spomaľovalo. Zlom nastal na začiatku tohto roka, v porovnaní s vlaňajškom je aktuálny rast opäť dvojciferný. Národná banka varuje. Po veľkom tlaku na zdražovanie nehnuteľností môže nastať výrazný prepad.“
Vladimír Amrich, redaktor: „Slovenské domácnosti dnes v pomere k svojim príjmom dlžia o takmer štvrtinu viac ako pred piatimi rokmi. Takýto nárast nezaznamenala žiadna z európskych krajín. Poľsko či Maďarsko v rovnakom období dokonca zaznamenali mierny pokles zadlženosti.“
Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS: „Aktuálne tempo rastu úverov na bývanie, ale aj rast cien nehnuteľností patrí medzi najvyššie v Európskej únii.“
Vladimír Amrich: „Na rozdiel od finančnej krízy pred viac ako desiatimi rokmi, pandémia vo všeobecnosti domácnostiam nespôsobila ekonomické problémy.“
Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS: „Prišla podpora zo strany štátu. Výrazne nám stúpli príjmy domácností. Trh práce sa nám takisto vrátil na predošlé úrovni, čiže domácnosti sú v pomerne silnej finančnej pozícii.“
Vladimír Amrich: „Dopyt po nehnuteľnostiach preto vlani ešte zosilnel. Ceny domov a bytov prudko stúpajú a teda aj domácnosti si musia brať čoraz vyššie hypotéky.“
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií: „Pokiaľ sa pozrieme na vývoj ponuky a možnosti výstavby, developeri dnes nie sú schopní na trh prinášať dostatočné množstvo bytov a to z dôvodu, že máme tu zlé územné plány.“
Vladimír Amrich: „Ekonóm varuje. Domnienka, že v čase vysokej inflácie je vhodné brať si hypotekárne úvery nie je vždy pravdivá.“
Pavel Škriniar, Katedra podnikových financií, Ekonomická univerzita Bratislava: „Koncept myšlienky, že zadlž sa a inflácia ti zmaže dlh celkom nefunguje pri bežných ľuďoch. Bežný človek pri stabilnom príjme a stabilnej výške splátky nemá ako dospieť práve k tomuto statusu, pretože ten princíp, že zmaže ten dlh je iba vtedy možný, ak príjem rastie a podiel splátky na bežnom príjme postupom času klesá.“
Vladimír Amrich: „Národná banka zatiaľ nehovorí o bubline, ale o vznikajúcich rizikách. Ak budú ceny nehnuteľností rásť rýchlejšie ako príjmy obyvateľstva, skôr či neskôr dôjde k prudkému poklesu cien.“
Vladimír Dvořáček: „V krátkodobom horizonte k nejakej korekcii nepríde, že ešte budeme chvíľu vidieť ten rast. My upozorňujeme akurát na to, že ak sa to bude vymykať spod fundamentov, tak zo strednodobého hľadiska potom takýto vývoj nemusí byť udržateľný a môže dôjsť ku korekcii.“
Vladimír Amrich: „V uplynulých rokoch NBS postupne obmedzila úverovanie. Vlani sa pravidlá ešte sprísnili. Ďalšie sprísňovanie podmienok nateraz neplánuje.“
Zdroj: RTVS Jednotka; Správy RTVS
Moderátor: Vladimír Amrich / Ľubomír Bajaní