V Devínskej Novej Vsi by mal do roku 2024 vyrásť projekt Stockerka. Mestskej časti sa podarilo od roku 2019 presadiť viac zmien.
Veronika Hubinská
Bratislava – Vápenec na území Devínskej Kobyly bol taký kvalitný, že vápno, ktoré z neho vyrábali, sa vyvážalo do Rakúska a dokonca aj do Talianska. Najväčším kameňolomom tu bola Štokeravská vápenka, tá je od roku 1993 súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie so štvrtým stupňom ochrany. Práve v jej blízkosti avizuje developer Proxenta do roku 2024 postaviť 275 bytov a apar tmánov. Rezidenčný projekt Stockerka by mal ponúknuť dvoj- až štvorizbové jednotky, cena za štvorcový meter zatiaľ nie je známa. „Tú stanovíme až pri začatí predaja a, samozrejme, bude reflektovať aktuálnu trhovú situáciu,“ tvrdí Monika Balgová, riaditeľka marketingu a PR skupiny Proxenta. Podľa realitného barometra, ktorý je zverejnený na webovej stránke Realitnej únie Slovenskej republiky, stál štvorcový meter novších jednoizbových bytov a garsónok v Devínskej Novej Vsi v septembri 2021 priemerne 3 893 eur, zatiaľ čo pri dvojizbových nehnuteľnostiach sa cena za rovnakú výmeru pohybovala na úrovni 2 941 eur.
Les za rohom
Spomínaná spoločnosť pritom zámer projektu predložila na portáli EIA už v roku 2019, vtedy ešte pod názvom Pod srdcom. Pred dvomi rokmi odhadla celkové orientačné náklady na výstavbu na 28,9 milióna eur a financovať ho chce z vlastných i bankových zdrojov. Súčasťou Stockerky by malo byť päť objektov, z toho štyri rezidenčné. V posudzovaní vplyvov na životné prostredie podľa Jany Martanovičovej, referentky mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi, však presadila mestská časť zníženie ich podlažnosti. „Taktiež sme predložili požiadavky týkajúce sa dopravnej infraštruktúry či občianskej vybavenosti,“ dopĺňa Martanovičová. K takmer 300 bytom sa tak pripojí aj škôlka, reštaurácia a obchodné priestory, ktoré budú práve vo zvyšnej budove. Budúci obyvatelia budú môcť v exteriéri využívať multifunkčné a detské ihrisko, ale aj niekoľko oddychových zón s lavičkami a grilom. Pridanou hodnotou lokality je najmä neďaleký les. Nové úpravy projektu hodnotí pozitívne aj urbanista Adrian Gubčo. „Hoci Pod Srdcom nebude ani po redizajne zázrakom, v Devínskej Novej Vsi vznikne obytný súbor reprezentujúci súčasný štandard v tvorbe danej typológie developmentu. Domy nevynikajú invenčnosťou, ale nebudú ani strašiakom. Nový verejný priestor bude slúžiť najmä rezidentom, nová vybavenosť však môže pritiahnuť aj návštevníkov z blízkych sídlisk,“ dopĺňa.
Prepojenie s Dúbravkou
Investorský trend rozširovania okrajových častí Bratislavy potvrdzuje aj Stockerka. „Devínska Nová Ves bola doteraz mimo hľadáčika developerov, myslíme si, že nezaslúžene,“ hovorí Balgová. V tejto lokalite je pritom zvýšený záujem o nové možnosti bývania. Podľa Jána Pálenčára, prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, má spomínaný projekt potenciál, a to aj pre pretrvávajúci nedostatok nehnuteľností, ktorých v hlavnom meste chýbajú desaťtisíce. Pri kapacite trhu absorbovať približne sedemtisíc bytov ročne je však potrebné zrýchliť výstavbu vo všetkých mestských častiach. Rezidencie z dielne Proxenta navyše zabezpečia priblíženie sa k susednej Dúbravke. V blízkosti Stockerky totiž čoskoro vzniknú Agáty, za ktorými stojí Cresco Real Estate, a o kúsok ďalej sa rozširuje multifunkčná zóna Bory od spoločnosti Penta Real Estate.
Devínska Nová Ves bola doteraz mimo hľadáčika developerov, myslíme si, že nezaslúžene.
Monika Balgová, Proxenta
Zdroj: Hospodárske noviny; Firmy & Financie
Autor: Veronika Hubinská