Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Denný súhrn vydaných správ ER TASR – 1. marca – 21.00

Bratislava – Na bratislavskom letisku v utorok pristálo lietadlo s palivom pre atómové elektrárne Mochovce a Jaslovské Bohunice. V utorok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Slovensko sa tak zabezpečuje proti možným problémom s dodávkami paliva z Ruska v súvislosti so sankciami za inváziu na Ukrajine.

Bratislava – V utorok mimoriadne zasadla Strategická komisia pre európske záležitosti na úrovni štátnych tajomníkov. Štátni tajomníci štyroch slovenských ministerstiev zhrnuli opatrenia na pomoc utečencom z Ukrajiny aj sankcie voči Rusku a ich vplyv na Slovensko. Letecky bude humanitárna pomoc pokračovať cez letisko v Košiciach, rieši sa umiestnenie malých detí do škôlok a posilňujú sa aj hraničné priechody. Uviedli to na spoločnej tlačovej konferencii.

Bratislava – Slovensko chce mať možnosť využiť pri riešení dosahov utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine aj eurofondy. Tento postoj tlmočila vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na samite európskych ministrov zodpovedných za politiku súdržnosti. Konal sa vo francúzskom Rouen.

Bratislava – Po januárovom prebytku vo výške 123 miliónov eur vykázal štátny rozpočet ku koncu februára schodok 680,4 milióna eur. Napriek tomu ide oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď schodok dosiahol výšku takmer 1,2 miliardy eur, o zlepšenie hospodárenia o takmer pol miliardy eur. O bilancii štátneho rozpočtu v utorok informovalo Ministerstvo financií (MF) SR na svojej internetovej stránke.

Bratislava – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu so zástupcami chovateľov ošípaných hľadajú optimálny spôsob podpory v čase pandémie afrického moru ošípaných. Informoval o tom odbor komunikácie rezortu po rokovaní s chovateľmi.

Bratislava – Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR vytvárajú zoznam dopravcov, ktorí sú ochotní podieľať sa na preprave ľudí z hraníc s Ukrajinou a na doručovaní humanitárnej pomoci na hranice. Koordinačné centrum chcú sprevádzkovať v priebehu stredy (2. 3.). TASR o tom informoval riaditeľ odboru komunikácie rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Bratislava – Nové pravidlá pre inštitút osobného bankrotu oslavujú svoju päťročnicu. Pripravilo ich Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR ešte pod vedením ministerky Lucie Žitňanskej v spolupráci so súčasnou ministerkou Máriou Kolíkovou. Osobný bankrot už pomohol tisíckam ľudí, vyzdvihlo ministerstvo.

Bratislava – Parkovanie motorových vozidiel na chodníkoch je od utorka obmedzené. Novela zákona o cestnej premávke, ktorá tieto zmeny prináša, už nadobudla účinnosť. Krátky čas na prípravu na toto opatrenie kritizovalo napríklad mesto Bratislava. Prechodné obdobie by mal priniesť návrh zákona, o ktorom však parlament ešte definitívne nerozhodol.

Bratislava – Tranzit ruského plynu cez Slovensko do západnej Európy sa napriek ruskej invázii na Ukrajinu v posledných februárových dňoch oproti predchádzajúcemu obdobiu viac ako zdvojnásobil. Od piatka (25. 2.) priteká na Slovensko cez vstup vo Veľkých Kapušanoch viac ako 80 miliónov kubických metrov (m3) ruského zemného plynu denne. Situácia sa nezmenila ani na začiatku marca. Vyplýva to z údajov zverejnených prepravcom plynu Eustream.

Bratislava – Slovenský pozemkový fond (SPF) namieta zaujatosť sudcu Najvyššieho súdu SR Martina Vladika, ktorý rozhoduje o nároku schránkovej firmy Digital Floor LTD o náhradu škody voči SPF za takmer 16 miliónov eur. Informoval o tom v utorok SPF.

Bratislava – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pripomína poľnohospodárom, že od utorka môžu podávať žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy z podopatrenia 4.1. Túto možnosť budú mať do 31. mája tohto roka. Informovala o tom agentúra v utorok. Podpora je určená na investície do poľnohospodárskych podnikov.

Bratislava – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vyzvala na urýchlené zriadenie oficiálneho pracovného portálu pre utečencov. Ten by mohol zmierniť ťažkú životnú situáciu ľudí, ktorí museli utiecť pred vojnovým konfliktom na Ukrajine, uviedla v utorok AZZZ.

Bratislava – Nie je prekvapením, že ukrajinským utečencom vie Slovensko poskytnúť tisíce pracovných miest. Vyplýva to z dát pracovného portálu Profesia.sk. Vojna na Ukrajine však môže spôsobiť problémy niektorým slovenským firmám zamestnávajúcim ukrajinských mužov, ktorí sú motivovaní odcestovať do svojej krajiny a zapojiť sa do boja. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Profesie Nikola Richterová.

Bratislava – Ruskí a ukrajinskí podnikatelia patria do top 15 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Spolu vlastnia na Slovensku 3284 spoločností. Vyplýva to z pravidelnej analýzy poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.

Bratislava – Experti spoločnosti Avast zaevidovali výzvy na sociálnych sieťach, ktoré ľudí nabádajú k pripojeniu sa k DDoS útokom na ruské servery. Užívateľov odborníci varujú, že takéto vyjadrenie názoru voči ruskej invázii na Ukrajinu môže znamenať aj riziko pre bezpečnosť ich osobných dát a pre súkromie. Môžu neskôr čeliť i odvetným útokom. DDoS útoky sa vyznačujú tým, že spôsobujú čiastočné i úplné znefunkčnenie sieťovej či IT služby.

Bratislava – Finančná správa (FS) SR v týchto dňoch rozposiela 5678 daňovníkom listy, v ktorých ich upozorňuje na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností. Týka sa to daňovníkov, ktorí v rokoch 2019, 2020 a 2021 predali rodinné domy alebo byty. Ide o preventívnu akciu, ktorú finančná správa zrealizovala aj v minulom roku a prostredníctvom ktorej chce zlepšiť dobrovoľné plnenie daňových povinností, uviedla v utorok FS.

Frankfurt nad Mohanom – Spoločná európska mena sa v utorok výrazne oslabila. Popoludní padol jej kurz až na 1,1143 USD/EUR, pričom predpoludním sa ešte pohyboval nad hranicou 1,12 USD/EUR.

Paríž – Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uvoľní 60 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy zo svojich rezerv. Dôvodom sú vysoké ceny, ktoré podporila ruská invázia na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. Polovicu uvoľnia Spojené štáty a zvyšných 30 miliónov barelov ďalšie členské štáty IEA.

New York – Cena americkej ropy v utorok vyskočila o viac než 10 % a dostala sa najvyššie od júna 2014. Dôvodom je ruský útok na Ukrajinu. Situáciu na trhu neupokojila ani správa, že Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uvoľní ropu zo svojich rezerv. TASR o tom informuje na základe správy CNBC. Cena aprílového kontraktu na americkú ropu WTI stúpla o 10,8 % na 106,29 USD (95,22 eura) za barel (159 litrov). Májový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent zdražel o 9,4 % na 107,15 USD za barel. Cena Brentu sa dostala najvyššie od júla 2014.

Londýn – Ceny ropy počas utorka opäť výrazne vzrástli, pričom cena severomorskej ropnej zmesi Brent nakrátko prekonala 103 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvňujú pokračujúce boje na Ukrajine a sankcie otriasajúce ruskou ekonomikou, ktorých tlak prekonáva aj diskusie viacerých štátov o koordinovanom uvoľnení ropných rezerv.

Frankfurt nad Mohanom/Paríž/Miláno – Európske akciové trhy sa v utorok prudko oslabili. Podvečer sa výrazne v negatívnom pásme pohybovala aj Wall Street. Dianie na trhoch naďalej určuje predovšetkým vojna na Ukrajine. Kľúčový nemecký index Dax v utorok stratil 3,85 % a uzavrel na 13.904,85 bodu. Hlavný francúzsky index CAC 40 klesol o 3,94 % na 6396,49 bodu, taliansky FTSE MIB o 4,14 % na 24.363,56 bodu, španielsky IBEX 35 o 3,43 % na 8188,20 bodu a britský FTSE 100 o 1,72 % na 7330,20 bodu.

Washington – Zisky bánk v USA v roku 2021 vyskočili takmer o 90 %. Finančné inštitúty totiž výrazne znížili rezervy na krytie úverových strát, uviedla federálna poisťovňa vkladov FDIC. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Londýn – Rada riaditeľov Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) podporila návrh na trvalé pozastavenie prístupu Ruska a Bieloruska k jej úverom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Wiesbaden – Nemecká inflácia sa vo februári zrýchlila viac, než sa očakávalo, a opäť sa dostala nad 5 %. Hlavným dôvodom bolo prudké zdraženie energií. Index spotrebiteľských cien vo februári medziročne stúpol o 5,1 %, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis vo svojom prvom odhade. V januári sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 4,9 % a v decembri o 5,3 %.

Praha – Česká ekonomika v posledných troch mesiacoch minulého roka vzrástla tak, ako to naznačili predbežné údaje. Ukázali to v utorok spresnené výsledky Českého štatistického úradu (ČSÚ). Konkrétne, hrubý domáci produkt (HDP) Českej republiky sa za tri mesiace do konca decembra 2021 zvýšil o 0,9 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku, keď medzikvartálne vzrástol o 1,6 %.

Rím – Rast inflácie v Taliansku sa vo februári pravdepodobne výrazne zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za vyše 26 rokov. Ukázali to v utorok predbežné údaje štatistického úradu ISTAT, ktoré prevzala TASR. Podľa rýchleho odhadu sa medziročná miera inflácie v tretej najväčšej ekonomike eurozóny vo februári 2022 zvýšila na 5,7 % zo 4,8 % v predchádzajúcom mesiaci.

Rím – Talianska ekonomika sa minulý rok zotavila z rekordného poklesu v predchádzajúcom roku, keď ju tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, a vzrástla viac, ako vláda očakávala. Oznámil to v utorok štatistický úrad ISTAT. Hrubý domáci produkt (HDP) Talianska sa v roku 2021 zvýšil o 6,6 % po páde o 9 % v roku 2020.

Rím – Taliansko by v krátkodobom horizonte dokázalo zvládnuť úplný výpadok dodávok plynu z Ruska. Vyhlásil to v utorok premiér Mario Draghi. Dodal však, že takýto scenár by skomplikoval krajine nasledujúce zimy. Talianska vláda je tiež pripravená poskytnúť dodatočnú podporu firmám a domácnostiam, keďže ruská invázia na Ukrajinu a následné narušenie obchodných vzťahov ešte viac zvýšili ceny energií, povedal Draghi v parlamente.

Paríž – Západné sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu spôsobia kolaps ruskej ekonomiky. Vyhlásil to v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire pre rozhlasovú sieť Franceinfo. “Zapríčiníme kolaps ruskej ekonomiky,” povedal minister o Le Maire deň po tom, ako Francúzsko, Európska únia (EÚ) a ďalšie západné krajiny oznámili nové kolo sankcií. Vyvažovanie síl pri zavádzaní sankcií medzi Úniou a Ruskom je “úplne” v prospech EÚ, ktorá “je v procese objavovania vlastnej ekonomickej sily”, povedal Le Maire.

Londýn – Globálne dodávateľské reťazce, ktoré tvrdo zasiahla už pandémia, čelia ďalším problémom s dodávkami a s nárastom nákladov, keďže uzavretie vzdušného priestoru po ruskej invázii na Ukrajinu ovplyvnilo aj leteckú nákladnú dopravu. Doprava medzi Európou a severoázijskými destináciami, ako Japonsko, Južná Kórea a Čína, sa stala obzvlášť problematickou v dôsledku recipročných zákazov vstupu do vzdušného priestoru, ktoré bránia ruským leteckým spoločnostiam lietať do Európy a európskym dopravcom lietať cez Rusko.

Londýn – Tempo rastu aktivity vo výrobnom sektore eurozóny sa vo februári spomalilo o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad, ale stále zostalo pomerne vysoké. Vyplýva to zo spresnených výsledkov prieskumu spoločnosti IHS Markit. Podľa konečných údajov Markit index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny sa vo februári znížil na 58,2 bodu, a nie na 58,4 bodu, z januárových 58,7 bodu.

Londýn – Cena hliníka sa po zmiernení v závere predchádzajúceho obchodovania v utorok opäť zvýšila a posunula sa bližšie k k rekordu, ktorý zaznamenala počas pondelkového (28. 2.) obchodovania. Cenu komodity tlačia nahor sprísňujúce sa sankcie západných krajín proti Rusku, ktoré zvyšujú obavy z obmedzenia dodávok hliníka. Cena trojmesačného kontraktu na hliník na Londýnskej burze kovov (London Metal Exchange, LME) vzrástla v dopoludňajších hodinách v utorok o 0,8 % na 3396 USD (3032,41 eura) za tonu.

Washington – Svetová banka (SB) sa snaží o zrýchlené schválenie dodatočného úveru pre Ukrajinu vo výške 350 miliónov USD (313,56 milióna eur). Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou by úver mal byť schválený v priebehu niekoľkých dní. Pôžička má Ukrajine poskytnúť hotovosť, ktorú potrebuje pri svojej obrane pred ruskou inváziou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

New York – Bitcoin sa výrazne posilňuje druhý deň po sebe. Je totiž potenciálnym nástrojom, ako obísť západné sankcie proti Rusku. Cena najväčšej a najznámejšej kryptomeny stúpla v utorok o 8 % a dostala sa až na 44.964 USD (40.283,10 eura). Bitcoin si v priebehu dvoch obchodných dní pripísal 20 % a jeho trhová kapitalizácia sa dostala nad 840 miliárd USD.

Moskva – Ruská mena rubeľ v utorok na začiatku obchodovania v Moskve zmazala časť z veľkých strát z predchádzajúceho dňa. Vďaka obchodovaniu na domácom trhu sa rubeľ drží nad rekordným minimom, ale na zahraničných trhoch zostal pod tlakom tvrdých sankcií Západu. Ruská mena našla určitú podporu po tom, ako úrady v Moskve nariadili exportujúcim spoločnostiam, medzi ktorými sú niektorí z najväčších svetových producentov energií od Gazpromu po Rosnefť, aby predali 80 % svojich devízových výnosov na ruskom trhu, pretože schopnosť centrálnej banky intervenovať na devízových trhoch je pre sankcie obmedzená.

Chicago – Ceny pšenice sa dostali najvyššie od roku 2008. Obchodníci sa z dôvodu ruského útoku na Ukrajinu obávajú narušenia dodávok. TASR o tom informuje na základe správy CNBC. Cena májového kontraktu na pšenicu na chicagskej burze CBOT v utorok stúpla až na 984 centov (8,79 eura) za bušel (27,216 kg). Cena referenčného termínovaného kontraktu na pšenicu sa dostala najvyššie od apríla 2008, keď dosiahla 985,5 centa za bušel.

Washington – Tempo rastu priemyselnej aktivity v Spojených štátoch sa minulý mesiac opäť zrýchlilo. Hlavným dôvodom bol pokles nových prípadov ochorenia COVID-19. Index aktivity v priemysle inštitútu ISM vo februári stúpol na 58,6 bodu z 57,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index sa pohybuje nad 50-bodovou úrovňou, ktorá oddeľuje pokles od expanzie. Ekonómovia počítali so zvýšením len na 58 bodov. V januári index padol na najnižšiu úroveň od novembra 2020.

Bombaj – Cena palmového oleja vzrástla a prvýkrát sa dostala na prvé miesto spomedzi štyroch hlavných jedlých olejov na svete. Dôvodom je invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá zablokovala vývoz slnečnicového oleja z čiernomorských prístavov a prinútila dovozcov presunúť pozornosť na iné druhy jedlého oleja. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Singapur – Ceny ropy pokračujú v utorok v raste, pretože obavy z možného prerušenia dodávok v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu prevážili nad diskusiami o koordinovanom globálnom uvoľnení zásob ropy na upokojenie trhov. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.51 h SEČ predával po 97,35 USD (86,93 eura).

Peking – Čínski obchodníci začali zastavovať dovoz uhlia z Ruska, keďže majú problém so zafinancovaním kontraktov zo strany domácich bánk. Dôvodom sú obavy inštitúcií z možných sankcií po invázii Ruska na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Peking – Čínsky výrobný sektor sa vo februári nečakane vrátil k rastu vďaka novým objednávkam. Ale riziko jeho poklesu stále pretrváva a vplyv ruskej invázie na Ukrajine sa ešte len prejaví. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnili čínsky národný štatistického úradu a spoločnosť Caixin. Podľa prieskumu štatistického úradu sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora v Číne vo februári zvýšil na 50,2 bodu z januárových 50,1 bodu, zatiaľ čo analytici odhadovali, že klesne na 49,9 bodu.

 

Zdroj: dnes24.sk; RÝCHLE SPRÁVY; 21:00