Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Čo bolo voľakedy exkluzívne, je dnes štandard

Anketa

Otázka:

Kupujete si byt v novostavbe? Ktoré vychytávky v projektoch majú pridanú hodnotu a kupujúci by ich mal hľadať?

Mário Glos, viceprezident NARKS, CEO spoločnosti 4sale marketing

Veľa vychytávok, ktoré v minulosti mali len prémiové projekty, sú dnes štandardom aj pri bežných projektoch. Vyplynulo to z požiadaviek stavebných technologických a energetických noriem, územných plánov a iných regulácií. Do tejto kategórie spadá rekuperácia, tepelné čerpadlá, nízkoenergetická až pasívna výstavba, vegetačné strechy (extenzívne, intenzívne) a podobne. Ďalšie vychytávky vyplývajú z reálnych potrieb klientov: príprava na chladenie a tienenie (klimatizácie, externé žalúzie), väčšie balkóny, predzáhradky, priestor na stretávanie novovytvorenej komunity. Slovenský developer je konzervatívny, hrá na istotu a málo riskuje. Preto projekty nie sú také inovatívne a svetové trendy dobieha Slovensko pomalšie. Stále u nás chýba výstavba hybridných priestorov alebo colivingu.

Lucia Krivičková, maklér v realitnej kancelárii Re/Max Elite

Kupujúci by mal hľadať funkčný pôdorys zohľadňujúci potreby moderného bývania. Od rozvrhnutia priestoru sa odvíja množstvo vecí, ktoré zasahujú do každodenného života, ako napríklad vhodné zónovanie nočnej a dennej časti, výhľady, jednoduché zariaďovanie, umiestnenie úložných priestorov či využiteľnosť balkóna a terasy. Ku komfortu bývania prispievajú aj rôzne predprípravy napríklad, exteriérové tienenie, smart home, umiestnenie jacuzzi alebo sauny, ktoré kupujúci môže využiť v budúcnosti pri zariaďovaní. Dalo by sa to zhrnúť tak, že vychytávky sú všetky aspekty, ktoré zlepšujú kvalitu bývania. Od vstupu do bytového domu až po trávenie voľného času v okolí.

Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus

V segmente vysokého nadštandardu je možné, okrem luxusných a drahých materiálov použitých v rámci pohľadových a nášľapných vrstiev, hovoriť aj o moderných sofistikovaných technológiách, končiac službami concierge 24/7, športovým či relaxačným zázemím pre obyvateľov alebo non-stop strážna služba. V rámci stredného segmentu sa vychytávky zameriavajú skôr na praktickosť života či komfort alebo pohodlie. Ide aj o prvky „smart“ technológií alebo technológie šetriace spotrebu vody alebo optimalizujúce využívanie a spotrebu elektrickej energie. Konkrétne rozhrania zabezpečujúce prehľad o spotrebe energií, systém umožňujúci nastavenie úsporného vykurovania, bezpečnostná architektúra – detekcia či ochrana pred požiarom či vlámaním, pohybové, dverové a dymové senzory, optimalizované osvetlenie, tienenie a podobne.

Zuzana Trajčov, realitný maklér v realitnej kancelárii Riešime bývanie

Trendom sú investície do technológií so zreteľom na ekológiu, ako separácia odpadu priamo na mieste, automatizovaný tieniaci systém a inteligentný systém riadenia budov, ktorý hospodárne narába s energiami. Zelená strecha s výhľadmi a relaxačnou zónou je taktiež veľkým ťahúňom. Doplnkové služby ako bazén, wellnes, posilňovňa, recepcia, služby concierge, možnosť využitia spoločných priestorov a cateringu na súkromné účely zvyšujú atraktivitu daného projektu nielen pre segment záujemcov o kúpu ale aj o bývanie v nájme. Obľúbené sú aj susedské klubovne so spoločenskými hrami. Určite poteší základný retail v rámci projektu potraviny, drogéria, lekáreň. Celkom ma zaujal aj carshare alebo balikobox, ktorý obyvateľom ušetrí cestu na poštu. Príjemným bonusom je uzavretý areál na venčenie psov a zabezpečenia služby prenájmu v prípade investičnej kúpy.

Filip Žoldák, partner v realitnej kancelárii Herrys

Zamerať by sa mal napríklad na zariadenie spoločenských priestorov, verejných plôch a priestranstiev, nabíjanie elektrických vozidiel, centrálny zdroj chladu, chladené stropy a stropné kúrenie, rekuperácia, veľkoformátové obklady či smart riešenia.

 

Zdroj: Sme; Bývanie a reality

Autor: Tomáš Vašuta