Zuzana Závodská, moderátorka: “Viaceré automobilky pôsobiace u nás očakávajú od vlády pomoc v podobe podpory výstavby nájomných bytov. Dôvodom je zvýšenie mobility pracovnej sily, lebo Slovensko trpí jej nedostatkom. V počte nájomných bytov sme totiž na chvoste Európskej únie. Ich výstavba pritom môže pomôcť aj mladým rodinám najmä po sprísnení pravidiel pre získanie hypotéky.”
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 27/08/2017; Michaela Lovásová]
Michaela Lovásová, reportérka TA 3: “Slovensko je po Rumunsku druhou krajinou s najnižším počtom nájomných bytov v rámci európskej 28-čky. To je problém pri zakladaní rodiny aj sťahovaní za prácou, o to väčší v období, keď sú ceny bytov rekordne vysoké.”
Viliam Páleník, Ekonomický ústav SAV: “Politici už desiatky rokov, vyše dvadsať rokov veľmi intenzívne hovoria o potrebe výstavby nájomných bytov, ale nikdy na to nevyčlenili také množstvo verejných prostriedkov, aby tieto nájomné byty reálne znamenali nejakú povšimnutiahodnú masu.”
Michaela Lovásová: “Ministerstvo dopravy odhaduje počet bytov v nájomnom režime v súčasnosti na vyše 100-tisíc. To je ale len šesť percent z celkového počtu obývaných bytov na Slovensku.”
Tlačový odbor ministerstva dopravy, (písomné stanovisko): “Zhruba polovica z nich pritom spadá pod súkromný sektor a druhá polovica patrí do verejného nájomného sektora, 50-tisíc bytov je teda vo verejnom nájomnom sektore s regulovaným nájomným, z ktorých väčšina je vo vlastníctve miest a obcí.”
Michaela Lovásová: “Vládny kabinet najnovšie hovorí o výstavbe nájomných bytov v ekonomických centrách, dotáciu na ne poskytuje ministerstvo dopravy. Podnikateľský sektor si môže uplatniť úverovú zložku zo Štátneho fondu rozvoja bývania, developeri tak môžu žiadať 80 percent obstarávacích nákladov.”
Viliam Páleník: “U nás ešte developeri nemajú takú ekonomickú silu, aby si mohli dovoliť postaviť veľké množstvo bytov, ktoré by nepredali, ale by ich prenajímali.”
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií, (telefonát): “Je veľa možností, ako motivovať súkromný sektor, aby staval nájomné byty, či úpravy legislatívne, či už sú to daňové, to znamená v prípade nájomných bytov rýchlejší odpis ako je v súčasnosti, prípadne daňové zvýhodnenie tých investorov, ktorí by investovali do nájomných bytov.”
Michaela Lovásová: “Vláda chce od roku 2018 motivovať investorov k výstavbe nájomných bytov podporou obstarania technickej vybavenosti. Napríklad pri vybudovaní verejného vodovodu, garážových priestorov alebo kúpou pozemku podmieňujúceho výstavbu. Novelou zákona o dotáciách zase podporí štartovacie nájomné byty s výmerou do 50 metrov štvorcových, prenajímať sa budú najviac na šesť rokov s cieľom podporiť aj mobilitu pracovnej sily.”