Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny nehnuteľností rástli, bývanie zdraželo najmä v Bratislave

Slováci hľadali častejšie byty než domy.

Rast cien nehnuteľností pokračoval na Slovensku aj v druhom štvrťroku tohto roka.
Ceny sa zvýšili najmä v Bratislave, nárast však zaznamenal aj okres Banská Bystrica. Slováci mali pritom najväčší záujem o kúpu bytu.

[ekonomika.sme.sk; 30/07/2018; TASR ; Zaradenie: Ekonomika / Slovensko]
https://ekonomika.sme.sk/c/20881048/ceny-nehnutelnosti-rastli-byvanie-zdrazelo-najma-v-bratislave.html

Ceny bytov sa blížia k vrcholu. Kúpiť byt alebo žiť v podnájme?

Vyplýva to z najnovších údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. Ceny nehnuteľností v druhom kvartáli boli poháňané nízkymi úrokovými sadzbami, rastom zamestnanosti, priemernej mzdy a dobrými ekonomickými vyhliadkami.

Zatiaľ čo v prvom štvrťroku zdraželi najmä nehnuteľnosti mimo hlavného mesta, podľa analýz portálu sa v druhom štvrťroku 2018 rastom cien dostala do popredia prekvapivo Bratislava.

Ceny rástli aj mimo hlavného mesta

Pozoruhodný je aj rast cien v okrese Banská Bystrica, ktorý za posledný rok predviedol prírastky na úrovni 20 percent. Týmto nárastom sa však len dotiahol na úroveň ostatných krajských miest. Slováci, ktorí v druhom kvartáli hľadali bývanie, prejavili najväčší záujem o kúpu bytu (46 %), naopak, 39 percent Slovákov vyhľadávalo bývanie v rodinných
domoch.

Dynamika medziročného rastu cien nehnuteľností stále nechce poľaviť.

Rast priemernej ceny bol v medziročnom porovnaní v druhom štvrťroku 2018 zaznamenaný hlavne v segmente trojizbových bytov a po dlhšom období bol výraznejší v Bratislave.

Štatistické zvýšenie tejto priemernej ceny môže byť posilňované zmenou v zložení ponuky
voľných nehnuteľností, keď výraznejšie zastúpenie získavajú novostavby a drahšie byty, keďže tie lacnejšie a dostupnejšie byty sa rýchlejšie predávajú,  priblížil analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík.

Medzištvrťročný priemer nárastu cien bytov v Bratislave v segmente dvojizbových bytov bol na úrovni 3,65 percenta a 3,85 percenta v prípade trojizbových bytov.

V oboch prípadoch išlo o najvyšší nárast za posledné dva roky pre hlavné mesto.
Vysoký medzikvartálny nárast cien v bratislavských okresoch nastal pravdepodobne preto, že po zavedení opatrení Národnej banky Slovenska (NBS) bude podľa výpočtov bánk a expertov reálne zhoršená dostupnosť hypoték práve v Bratislave, myslí si Lazík.

Dvojizbák stojí okolo 135 tisíc eur

Celkovo sa v Bratislave priemerná absolútna cena za dvojizbový byt pohybovala v druhom štvrťroku na úrovni 137.400 eur.

Z ostatných miest v prípade dvojizbových bytov rast ceny o viac ako päť percent zaznamenala Banská Bystrica a v prípade Žiliny bol podľa analýz portálu rast tesne pod piatimi percentami.

Zaujímavá zmena nastala v medzištvrťročnom porovnaní aj v prípade trojizbových bytov v Košiciach, kde bol nameraný až vyše štvorpercentný nárast priemernej ceny. Košice v segmente trojizbových bytov nasledovala Bratislava a za ňou Žilina.

Banky spustili kampane na hypotéky

Realitní odborníci sú presvedčení, že postupné sprísňovanie podmienok pri hypotékach už dlhšie vytváralo tlak na kupujúcich. Predpokladá sa, že k uvoľneniu tlaku príde už počas tohto leta, aj keď opatrenia NBS budú postupne zavádzané až do 1. júla 2019.

Najdôležitejšia novinka týkajúca sa celkového zadlženia k príjmu je už v platnosti a budeme sledovať, ako si s ňou poradí trh s nehnuteľnosťami. Je pravdepodobné, že bankový sektor bude mať naďalej snahu lákať nových klientov na nízke úrokové sadzby, očakáva Lazík.

Pozitívom však podľa neho je stále veľmi dobrá platobná disciplína a nízka miera
zlyhaných úverov.

Nasledujúce mesiace budú poznačené dovolenkovým obdobím, preto ďalší vývoj naznačia až mesiace po lete a tradičná silná jeseň v realitnom segmente. Nebude však prekvapujúce, ak nasledujúci tretí štvrťrok nebude kopírovať rast cien uplynulého štvrťroku a prinesie skôr stagnáciu cien, dodal Lazík.