Ceny nehnuteľností rastú najviac pri starých domoch a bytoch.
Za byt či dom zaplatíte čoraz viac. Dôkazom rastu cien nehnuteľností sú údaje Štatistického úradu, ktorý zverejnil vývoj týchto cien za druhý kvartál aktuálneho roka. Z nich vyplýva, že ceny starších nehnuteľností rastú v porovnaní s novostavbami viac.
Výsledky za posledný kvartál roku 2018 naznačujú, že ceny sa v druhom štvrťroku zvýšili o 1,2 percenta, pričom ceny novostavieb zaznamenali medzikvartálny pokles a ceny starých nehnuteľností nárast o 2,3 percenta.
[hnonline.sk; 31/08/2018; Rebeka Révészová ; Zaradenie: ekonomika]
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1801885-malo-novych-bytov-tlaci-ceny-byvania-hore
Malý pokles pri novostavbách
Podľa údajov štatistov sa ceny starších nehnuteľností zvýšili v porovnaní s minulým rokom o 7,2 percenta. Ide o väčšie číslo ako zaznamenali novostavby. Podľa Jána Palenčára, prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, hovoríme v tomto prípade najmä o regiónoch, kde sa developerská aktivita iba vyvíja.
V týchto mestách je veľký záujem o bývanie, a keďže tam nie je dostatok nových bytov, rýchlejšie stúpajú ceny starých bytov či domov, uviedol Palenčár.
Ak sa pozrieme na medzikvartálny vývoj, ceny novostavieb dokonca klesli o jedno percento. Podľa odborníkov sa však na zlacňovanie tešiť nemôžeme a ide len o dočasný stav. Majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX Andrej Churý povedal, že to môže súvisieť so zdĺhavým procesom v rámci získania povolení.
Tí, ktorí potrebujú bývať hneď, jednoducho siahli radšej po existujúcich nehnuteľnostiach, spresnil.
Vo všeobecnosti sa však neočakáva, že cena novostavieb bude klesať. Práve naopak, stále bude narastať. Avšak s tým rozdielom, že pôjde o pomalší rast. Potvrdila to aj makroanalytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Aj podľa nej sa nárast cien v nasledujúcom období ustáli a veľké výkyvy nezaznamenáme.
Za pokles nových bytov môže byrokracia
Štatistický úrad okrem cien uvádza aj klesajúci počet nových bytov. Odborníci si tento trend vysvetľujú jednoducho. Sme jedným z európskych lídrov, čo sa týka dĺžky a komplikovanosti povoľovacích procesov," myslí si Igor Lichý z ITB Development.
Medziročne narastá tak počet rozostavaných bytov, ako aj počet dokončených. Jediný klesajúci trend majú len začaté stavby. Andrej Churý poukazuje na to, že výstavba novostavby sa pripravuje a plánuje niekedy aj niekoľko rokov a tiež za tento stav viní zdĺhavé prípravy. O klesajúci dopyt však určite nejde. Prirovnal by som to k nedostatku vhodných pozemkov na výstavbu, priblížil s tým, že v Bratislave stále chýba v priemere 30-tisíc bytov.