Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ceny bývania zatiaľ vírusu odolávajú

Byty sa teraz nekupujú, všetci zatiaľ vyčkávajú

Ak príde k poklesu cien, v prvom rade zasiahne segment sekundárneho bývania, teda dovolenkové nehnuteľnosti, vraví šéf národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska

Šéf Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár vraví, že ak sa kríza spôsobená pandémiou koronavírusu tak rýchlo nevyrieši, ceny bytov pôjdu dolu ešte v tomto roku. Najprv sa to dotkne apartmánov, potom aj klasických bytov. Už viac ako týždeň sa byty nepredávajú, doťahujú sa len skôr rozbehnuté obchody. Terajšia situácia je oproti rokom 2008 a 2009 podľa neho iná v tom, že banky boli vtedy na tom finančne horšie ako dnes a aj inak rozmýšľali. Teraz sa budú snažiť podnikateľom pomáhať.

Pôjdu ceny bytov na Slovensku dole?

Prvým krokom nebudú ani tak ceny nehnuteľností, ale zníženie dopytu. Za posledných desať dní enormne padol záujem klientov riešiť nehnuteľnosti. My to už dnes v kanceláriách pociťujeme. To, čo dnes riešime, hoci sú realitné kancelárie zavreté, sú obchody, ktoré už boli rozbehnuté, klienti podpisujú dokumenty.

Ale záujem o nové veci klesol o 90 percent. My to považujeme za prirodzené, lebo všetci riešia koronavírus. Otázka však je, ako rýchlo sa koronavírus vyrieši, respektíve kedy príde prvý pozitívny signál. Poviem otvorene, ak 110 dní majú byť v obmedzenom režime malé prevádzky, živnostníci, podnikatelia, zatvorené fabriky, lebo vtedy má koronavírus podľa modelu kulminovať, bude to mať určite veľký dosah na ekonomiku, a teda aj na dopyt po nehnuteľnostiach. A s tým je spojený aj pokles cien.

V čom je teraz situácia na trhu realít iná ako v rokoch 2008, 2009, keď ceny bytov výrazne klesli?

Treba veľmi jasne povedať, že v roku 2008 štatistiky povedali, že ceny klesli o 35 percent, ale to bola len jedna odpoveď. Ale druhá zásadná odpoveď bola, čo vlastne už dnes pociťujeme, že padol objem obchodov. Prišlo k strate spotrebiteľskej dôvery a ľudia dlhé obdobie neriešili realitný trh. Dnes je však trochu iná situácia.

V roku 2008 boli na tom zle banky nielenže finančne, ale aj svojím nastavením. Dnes už banky chápu, čo je kríza, a pokiaľ nepodržia ľudí v kríze, môže to spôsobiť vážne problémy v ekonomike. Myslím si, že pokiaľ by sa táto situácia vyriešila tak, ako sa odhaduje, že v máji, júni sa stabilizuje a ľudia sa štandardne vrátia do práce, tak to nemusí mať na realitný trh zásadný vplyv. Pokiaľ by sa táto situácia mala predlžovať, čo je takisto možné, lebo všetko sú len predikcie, bude to mať vplyv na realitný trh aj na pokles cien.

Teraz je situácia taká, že ľudia, ktorí si nedávno chceli kúpiť byt, svoje rozhodnutie odkladajú. Je to tak?

V úvodných dňoch je to spôsobené tým, že ľudí zaujíma predovšetkým zdravie, riešia otázku koronavírusu, ako sa proti nemu chrániť. Nie je to len o tom, že padol záujem o byty, ľudia neriešia ani inú spotrebu. Ale ak by mala táto situácia trvať dlhšie, aj nezáujem o nehnuteľnosti môže pretrvávať dlhšie. Vtedy sa to odrazí na dopyte aj na cenách. Dnes majitelia bytov, ktorí ich predávajú, nemajú záujem ísť nižšie s cenou. Takisto vyčkávajú, či sa situácia stabilizuje. Ak to bude trvať veľmi dlho, odrazí sa to aj na cenách nehnuteľností.

Teraz vyčkávajú obe strany – kupujúci aj predávajúci?

Presne tak. Na jednej strane vyčkávajú kupujúci, lebo momentálne majú iné priority. Zároveň niektorí si môžu myslieť, že sa teraz veľmi rýchlo zmenia ceny, čo nie je pravda; veľmi rýchlo sa to neudeje. Predávajúci sú v tejto chvíli trpezliví a nemajú potrebu okamžite spúšťať nejaký výpredaj.

Ak by aj ceny bytov klesli, bude sa to týkať skôr starších bytov alebo môže ísť o plošný pokles cien?

Myslím si, že ak príde k poklesu cien, v prvom rade bude zasiahnutý segment sekundárneho bývania. To sú dovolenkové nehnuteľnosti, pretože to je to, čo ľudia najmenej potrebujú. Poklesnú ceny apartmánov, chát, chalúp a podobne. Čo sa týka ďalších nehnuteľností, pri starších bytoch môže prísť k silnejšiemu poklesu.

V prípade novostavieb a developerských projektov si myslím, že developeri budú vytrvalí a budú vyčkávať. Pokiaľ by malo prísť ku krátkodobému poklesu cien, tak radšej byt nepredajú, respektíve sa s bankou dohodnú na reštrukturalizácii úveru, jeho predĺžení, aby nemuseli ísť do straty. Nebudú tam také prudké pohyby cien, ako by sme si mohli predstavovať. Bankový sektor sa bude snažiť pomôcť podnikateľom aj ľuďom. Toto už dnes vieme.

Čiže ak by sa aktuálna situácia tak rýchlo nevyriešila, ceny nehnuteľností by zrejme klesli ešte v tomto roku?

Určite. Ak sa táto spotrebiteľská nedôvera vyvolaná strachom o zdravie pretaví ešte aj do strachu zo straty práce, bude sa naozaj prepúšťať hromadne, to je ďalší faktor, ktorý negatívne ovplyvní realitný trh.

Môže sa táto situácia dotknúť aj cien za prenájom bytov? Už to aj vidíte?

Situácia je taká, že množstvo bytov v Bratislave, ktoré boli prenajímané pre turistov prostredníctvom Airbnb, to už cítia, ceny tam de facto padli zo dňa na deň. Práve títo majitelia sa teraz snažia nehnuteľnosti umiestniť do dlhodobého nájomného vzťahu. Ale ani to sa dnes veľmi nedarí. Ľudia skôr vyčkávajú, či sa naozaj nestane to, že v Bratislave dostanú mesačnú dovolenku a pôjdu domov. To sa pokojne môže stať. Pokiaľ to bude trvať dva mesiace, nebude to mať zásadný vplyv ani na nájmy. Pokiaľ by to malo byť dlhšie obdobie, tak si viem predstaviť, že bude mať.

Ak by mala táto situácia trvať dlhšie, aj nezáujem o nehnuteľnosti môže pretrvávať dlhšie. Vtedy sa to odrazí na dopyte aj na cenách. Ján Palenčár

MARIANNA ONUFEROVÁ reportérka

[Denník N; 58/2020; 24/03/2020; s.: 6; MARIANNA ONUFEROVÁ ; Zaradenie: SPRAVODAJSTVO]