Ľubomír Bajaník, moderátor:
O niečo drahšie sú podľa analytikov a developerov aj byty. Hoci napríklad v Bratislave je
niekoľko rozostavaných projektov, ceny tam rastú tiež. Tento trend by mal pokračovať aj v najbližšom období, neovplyvnia ho ani prísnejšie podmienky získania hypoték, ktoré zaviedla Národná banka Slovenska.
[STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 20/01/2019; Barbora Bodáková]
Barbora Bodáková, redaktorka:
Úrokové sadzby hypoték dosiahli najnižšiu úroveň. Podľa analytikov môže táto situácia
ešte chvíľu pretrvať, no v blízkej budúcnosti budú úroky rásť.
Maroš Ovčarik, analytik, Finančný kompas:
Dokazujú to aj posledné udalosti a to je, že ďalšia z veľkých bánk zvýšila svoje úrokové sadzby, zvýšila ich o nula celá jedna percenta. Takže dokazuje to možno ten mierny nárast, ale už opačný smer, ako sme boli zvyknutí. To znamená nie poklesy, ale postupné nárasty.
Barbora Bodáková:
Národná banka od nového roka poskytovanie úverov sprísnila. Počet úverov, ktoré presahujú osemnásobok čistého ročného príjmu klienta, je nižší. V praxi to znamená, že ľudia si môžu požičať len toľko, koľko sú schopní s dostatočnou rezervou splácať. Napriek prísnejším podmienkam analytici nepredpokladajú, že nastane výraznejší pokles záujmu o kúpu bytov, pretože úroky sa zvyšujú pomalým tempom. Dokazujú to aj naďalej stúpajúce
ceny bytov v Bratislave. Napríklad kým v roku 2017 stál v hlavnom meste priemerný dvojizbový byt stodvadsaťsedemtisíc eur, dnes zaň zaplatíte približne stoštyridsaťtisíc. Ceny bytov v Bratislave stúpajú aj preto, že ponuka bývania klesá.
Rudolf Bruchánik, analytik Bencont group:
Tým, že ponuka klesá, tak klesá konkurencia medzi developermi a tí potom sú schopní v podstate dvíhať ceny bytov a ľudia vlastne tie ceny musia akceptovať, keďže nemajú na výber si inde kúpiť byt.
Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska:
V lokalitách, kde je malý záujem bývať, sú to lokality, odkiaľ sa ľudia sťahujú za prácou inde, môžem povedať Rimavská Sobota, Tisovec, Revúca a podobne, tak
tu budú tie ceny nehnuteľností stagnovať, až v niektorých častiach klesať.
Barbora Bodáková:
Napriek sprísneniu podmienok pre získanie hypotéky má podľa analytikov väčšina obyvateľstva stále dostatočný príjem na to, aby sa k úverom dostala.
Maroš Ovčarik:
To môže stále udržiavať ten dopyt po bytoch relatívne vysoko, minimálne z toho pohľadu dostupnosti úverov.
Ján Palenčár:
Určitá skupina obyvateľov nedostane hypotéku, nebude si môcť to iným spôsobom zariadiť, napríklad tým, že by si požičali od rodiny na dofinancovanie kúpy a podobne, a táto skupina obyvateľstva si nebude môcť kúpiť byt. Predpokladáme, že to bude len minoritná časť, a táto skupina kupujúcich neovplyvní ceny nehnuteľností tak, že by mali
klesať.
Barbora Bodáková:
Analytici sa zhodujú aj na tom, že ceny bytov budú rásť pomalšie než doteraz.
http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/177209#388