Jozef Dúbravský, moderátor:
Ceny bytov a domov na Slovensku pokračujú v raste. Koncom vlaňajška dosiahli desaťročné maximum. Nahor ich tlačí veľký záujem ľudí o bývanie. S tým však zároveň narastá aj zadlženosť súkromného sektora. Dlh domácností po prvý raz prevýšil ich úspory v bankách.
Andrej Horváth, redaktor:
Na Slovensku nerastú len platy, ale aj náklady na život. Nehnuteľnosti vlani medziročne zdraželi o takmer osem percent. Za meter štvorcový si záujemcovia o bývanie v priemere priplatia vyše sto eur. Ceny nehnuteľnosti tak postupne dosahujú predkrízový úroveň a v niektorých regiónoch ju už prekročili.
Ľubomír Kačalka, odborník na financie:
V troch krajoch už sa dosiahli nové maximá. V tých ďalších štyroch je to tesne pod tým, to znamená, že dá sa povedať, že už to dobiehame.
Andrej Horváth:
Najrýchlejšie rástli ceny nehnuteľnosti v Nitrianskom kraji. Bývanie tam zdraželo takmer o štvrtinu, čo odborníci pripisujú príchodu novej automobilky do tohto regiónu. Nehnuteľnosti kupujú aj zahraniční pracovníci, ktorí si tam našli nové zamestnanie. Tradične najdrahšie byty sú v Bratislave, ale čoraz populárnejšie je aj bývanie v satelitných
častiach.
Ján Palenčár, prezident NARKS:
Dnes naozaj klienti považujú bývanie v meste za alternatívu v satelite s tým, že ako keby obstarávajúca hodnota nehnuteľnosti bytu v meste by sa mala rovnať obstarávacej hodnote rodinného domu v satelite.
Andrej Horváth:
Záujem o bývanie však ide ruka v ruke so zadlžovaním. Objem dlhov domácností sa za uplynulých šesť rokov zdvojnásobil. Čistý majetok Slovákov sa už dostal do zápornej hodnoty. Koncom vlaňajška mali domácnosti v bankách uložených 35,4 miliardy eur. Zároveň však v tomto období mali od finančných domov požičaných približne 35,8 miliardy eur. Odborník upozorňuje, že mnohí ľudia môžu mať po strate zamestnania problém splácať pôžičky.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko:
Ľudí ohrozuje budúcnosť napríklad z pohľadu zamestnanosti, keďže sa blížime ku koncu desaťročného rastu na finančných trhoch a je pravdepodobná možnosť recesie, tak ako prvá zasiahne tá recesia cyklické odvetvia, ktoré sú na Slovensku silné a to je napríklad automobilový priemysel.
Andrej Horváth:
Realitní makléri však pocítili aj sprísnenie poskytovania úverov, ktoré zaviedla Národná banka. Finančné domy dávajú napríklad pôžičky v rozmedzí 80 až 90 percent, pri ktorých musí zvyšok doplatiť klient. Rast úverov sa tak vlani postupne spomalil.
Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa Národnej banky Slovenska:
Tempo úverov sa postupne spomaľuje, ale aj napriek tomu je stále vysoké aj v kontexte medzinárodného porovnania. Tam predpokladáme, že postupným nábehom
našich opatrení sa to tempo bude spomaľovať.
Andrej Horváth:
Od nového roka a menili aj pravidlá pri takzvanom úverovom strope. Ak celkové zadlženie žiadateľa o pôžičku presiahne 8-násobok jeho ročného príjmu, úver nedostane. Výnimky si môžu banky uplatniť na desať percent pôžičiek.
[TA3, 18:30; Hlavné správy; 16/02/2019; Andrej Horváth]