Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Bratislava chce aktuálne od developerov sto nájomných bytov. K splneniu sľubu však chýba ešte 900

Magistrát hlavného mesta plánuje verejné obstarávanie na kúpu bytov, samo ich budovať nestíha. Slovensko je v rámci Európskej únie v tejto otázke značne pod priemerom.

Britský denník The Guardian priniesol ešte na konci októbra príbeh vysokoškolskej učiteľky Aimée L, ktorá dva roky žila v Londýne v stane. Nemohla si totiž dovoliť byt prenajať. Situácia v Bratislave našťastie takáto vyhrotená nie je a čerství absolventi sa zvyčajne delia o prenájom s niekým ďalším.

Ak by však chceli žiť sami, pravdepodobne by pri dnešných cenách mali problém. Môžu síce požiadať magistrát o regulované nájomné bývanie, no skôr ako o šesť rokov sa ho pri dnešnom nedostatku nedočkajú.

Dopyt po týchto bytoch tu totiž ďaleko prevyšuje ponuku. Mesto ich vlastní len 877 a ďalších 1 073 je v rukách jednotlivých mestských častí. Tie užívania schopné sú plne obsadené a mnohé potrebujú rekonštrukciu, aj keď sa v rokoch 2016 až 2020 do nich sumárne investovalo viac ako 6,9 milióna eur.

Domáca ekonomika

Zdražovanie zasiahlo aj developerov. Časť z nich sťahuje voľné byty z ponuky

Logickým krokom je tak postupné rozšírenie bytového fondu. Bratislava aktuálne pripravuje budúcoročné verejné obstarávanie na nákup sto bytov od developerov, ktoré už sú alebo budú vo výstavbe.

„V rámci prípravy realizujeme aj prípravné trhové konzultácie, kde máme v tejto chvíli prihlásených osem najväčších developerských firiem,“ približuje situáciu hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Ako uvádza Ján Krnáč, výkonný riaditeľ Cresco Real Estate, plánovaná diskusia sa bude niesť v duchu vzájomných predstáv a možností verejného obstarávania.

„Verím, že sa iniciatívy, ktoré aktuálne prebiehajú na úrovni štátu a municipality, pretavia do reálnych legislatívnych zmien a podporia tak súkromný sektor vo výstavbe obecných nájomných bytov,“ dodáva. Okrem tejto spoločnosti potvrdili pre HN participáciu zatiaľ aj J&T Real Estate a Penta Real Estate.

Pokrok v Petržalke

Hlavné mesto navyše prednedávnom v snahe zmierniť počty chýbajúcich nájomných jednotiek vyhlásilo dve verejné obchodné súťaže. Komunikovalo pritom aj s realitnými kanceláriami.

Slovensko

Holý: NBS už k zákonu o nájomnom bývaní nemá zásadné pripomienky

„Magistrát nás v tejto veci oslovil, realizovali sa aj obhliadky, ale bez bližšieho záujmu danú nehnuteľnosť kúpiť. V tom čase sme nemali pre mesto vyhovujúce ponuky, no ak nás opäť osloví, poskytneme ďalšie,“ uvádza pre HN Martin Marsina z realitnej kancelárie HARRYS.

Koncom novembra mestskí poslanci odsúhlasili kúpu len jedného dvojizbového bytu na Pražskej ulici za 195-tisíc eur, ktorý ponúkla iná realitka.

„Primárne máme záujem o jedno- a dvojizbové byty,“ vysvetľuje Rajčanová. Okrem toho sú rozpracované viaceré projekty výstavby mestských nájomných nehnuteľností. Ich pretavenie do praxe však závisí od množstva faktorov. Nádejne to zatiaľ vyzerá v prípade bytov na Muchovom námestí v Petržalke.

Právoplatne územné rozhodnutie už bolo vydané a zároveň mesto podalo žiadosť o stavebné povolenie. „Tu plánujeme využiť dotáciu od rezortu dopravy na náhradné nájomné bývanie a dofinancovať ho prostredníctvom komerčného úveru,“ dopĺňa hovorkyňa. Dokončenie sa odhaduje na koniec roka 2023.

V Európe zaostávame

Vlastná výstavba sa síce môže na prvý pohľad javiť ako najvýhodnejšia, no Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ Inštitútu urbárneho rozvoja, upozorňuje na presný opak.

Domáca ekonomika

Spor o Petržalku: Developer pripravoval projekt roky, ľudia žiadajú stavebnú uzáveru

Rozsiahle architektonické štúdie, participácia obyvateľov, obmedzené možnosti pozemkov vo vlastníctve mesta a potrebné zmeny územného plánu sa podpisujú nielen na konečnej cene, ale aj na dĺžke celého procesu.

„Nákup priamo od developerov tak môže byť cestou, ako získať potrebné byty v kratšom čase a možno aj za priaznivejšiu sumu,“ dopĺňa Suchánek.

Masová privatizácia počas minulého storočia v našej krajine navyše zapríčinila veľmi nízky podiel nájomného bývania.

V Bratislave prevažujú súkromní prenajímatelia. Mesto vlastní necelé percento tohto typu nehnuteľností na svojom území a celkovo len o niečo viac ako jeden a pol percenta Slovákov býva v bytoch s regulovaným nájmom.

„S týmto podielom výrazne zaostávame, dokonca sa nachádzame na chvoste Európskej únie, kde je priemer na úrovni desiatich percent. Z tohto dôvodu 90 percent obyvateľov býva ‘vo vlastnom’, keďže alternatíva nájomného bývania od súkromných osôb nie je pre klientov dostatočne atraktívna,“ uvádza Viktor Obtulovič, odborník na reality zo spoločnosti FinGo.sk.

Mesačné náklady za hypotéku a správu bytu sa totiž často vyrovnajú alebo sú aj nižšie ako cena komerčného prenájmu.

Súčasní predstavitelia Bratislavy hovorili podľa Suchánka v úvode volebného obdobia o tom, že do konca roku 2022 budú mať pripravenych alebo rozpracovanych priblizne tisíc bytovych jednotiek. Je teda otázne, či sa podarí túto ambíciu naplniť.

 

Zdroj: finweb.hnonline.sk; Domáca ekonomika

Autor: Veronika Hubinská