Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) vysvetľuje prečo je dôležité chrániť klienta a ako využiť realitné štandardy pri práci. Je viacero možností ako zabrániť chybám a zabezpečiť, aby každej zúčastnenej strane boli zrejmé jej práva a povinnosti, garancie a zodpovednosti.
Práve v týchto dňoch, kedy sa opäť otvorila téma mladých hendikepovaných ľudí, ktorí prišli pri kúpe bytu o peniaze, je užitočné si pripomenúť, ako nesmierne dôležitá je úloha realitnej kancelárie v procese predaja či kúpy nehnuteľnosti, a ako môže ovplyvniť (bohužiaľ aj negatívne) celú kúpu. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby boli klienti informovaní o činnostiach, ktoré by mali všetky profesionálne realitné kancelárie pri sprostredkovaní poskytnúť svojim klientom.
Aj realitný obchod, i keď rôznorodý, má svoj štandardizovaný postup. V NARKS sa už dlhoročne venujeme definovaniu profesionálnych realitných postupov.
Pri realitnom obchode prichádza k spolupráci viacerých subjektov a každej zúčastnenej strane by mali byť zrejmé jej práva a povinnosti, garancie a zodpovednosti a teda podiel na celom obchode.
Jednou zo základných úloh realitnej kancelárie je poskytnúť záujemcom o kúpu všetky aktuálne dostupné informácie o nehnuteľnosti (právne, technické, vecné) a upozorniť na pripadne riziká, aby mal klient možnosť sa zodpovedne rozhodnúť, či má záujem predmetnú nehnuteľnosť kúpiť alebo nie. NARKS dlhodobo prispieva k profesionalizácii realitného trhu a práve v súvislosti s pomenovaním minimálnych povinností realitnej kancelárie voči klientovi sme pred viac ako 2 rokmi prišli na trh s tzv. Základnými štandardami práce realitnej kancelárie. Druhým dôležitým dokumentom upravujúcim vzťah realitnej kancelárie a klienta je európska norma “Služby realitných maklérov”.
Členovia NARKS musia plniť prísne podmienky ako napr. odborná spôsobilosť na výkon realitnej činnosti, poistenie realitnej činnosti, vykonávanie činnosti v súlade s eticķým kódexom NARKS a Základnými štandardami práce realitnej kancelárie, pravidelné vzdelávanie. Všetky tieto činnosti prispievajú k ochrane klienta a zvyšujú profesionalitu realitných kancelárii.
Ďalším dôležitým prvkom, ktorý posilňuje ochranu klientov vo vzťahu k našim členským RK je Garančný fond NARKS, ktorým asociácia nad rámec zákona poskytuje klientom členských realitných kancelárií krytie rezervačných poplatkov. Prípadne spory klienta s členskou kanceláriou rieši interná komisia asociácie, ktorá v prípade potvrdenia pochybenia člena môže rozhodnúť aj o zapojení Garančného fondu NARKS.
Klienti realitných kancelárií sa môžu na stránke www.narks.sk oboznámiť s činnosťami RK, ktoré je povinná každá profesionálna realitná kancelária klientovi poskytnúť. V prípade, ak majú klienti záujem detailne sa informovať o službách realitných kancelárií, môžu sa obrátiť na sekretariát našej asociácie na emailovú adresu sekretar@narks.sk .
Som presvedčený, že ak sa realitní sprostredkovatelia budú správať podľa jasných transparentných pravidiel, zvýši sa počet spokojných klientov využívajúcich služby realitných kancelárii.
Ďalšie informácie na:
https://www.narks.sk/realitne-standardy/
http://www.narks.sk/preco-je-dolezite-mat-licenciu/
http://www.narks.sk/garancny-fond-narks/
Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska vznikla v roku 1998 zlúčením Asociácie realitných kancelárií Slovenska a Združenia realitných kancelárií SR, ktoré na trhu pôsobili už od roku 1992. Základným cieľom asociácie je integrácia realitných kancelárií Slovenska v rámci trhu s nehnuteľnosťami, ich prosperita, presadzovanie záujmov, vzájomná spolupráca vo všetkých oblastiach obchodovania s nehnuteľnosťami. Asociácia predkladá odborné stanoviská k pripravovaným legislatívnym zmenám v oblasti trhu s nehnuteľnosťami.
Od marca 2016 vykonáva odborné skúšky v oblasti realitného sprostredkovania, na základe ktorých vydáva licenciu NARKS pre realitné kancelárie a realitných maklérov. NARKS informuje verejnosť o vývoji realitného trhu prostredníctvom zverejňovania štatistík a údajov projektu Index realitného zdravia. Je partnerom projektu Cenová mapa nehnuteľností Slovenska, z ktorej čerpajú informácie bankoví analytici, ako aj právnické a fyzické osoby. Prispieva k zvyšovaniu profesijnej úrovne pracovníkov realitných kancelárií formou vzdelávania.
Asociácia je členom Európskej asociácie realitných profesií (CEPI) so sídlom v Bruseli a Národnej asociácie obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR/REALTOR®) v USA.
Organizuje realitné konferencie a poskytuje pravidelné vzdelávanie prostredníctvom Akadémie NARKS na zvyšovanie úrovne realitnej profesie na Slovensku.