Staňte sa členom narks

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska

Ako môže koronavírus zmeniť realitný trh

Ceny nehnuteľností môžu klesnúť, prepad by však nemal byť taký výrazný ako počas krízy v roku 2008.

Ako bude vyzerať svet a ekonomiky jednotlivých krajín o niekoľko týždňov v súčasnosti nikto predpovedať nevie. Hoci na odvetvie nehnuteľností koronavírus nemá výrazný priamy vplyv, nepriamo tento sektor zasiahne, napríklad cez pravdepodobné obmedzenie dostupnosti úverov.

“Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou má za následok okrem iného čerpanie OČR, neplateného voľna, prípadne stratu zamestnania. Toto bude mať pomerne veľký dosah na poskytovanie úverov. A teda aj na počet a možnosti záujemcov o kúpu nehnuteľnosti,” uviedla Katarína Kostková, projektová riaditeľka v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO.sk.

Spolu s hroziacou recesiou ekonomiky to bude podľa nej jedným z dôvodov možného poklesu cien nehnuteľností. Aký veľký bude dosah na hospodárstvo vrátane realitného trhu, bude záležať predovšetkým na dĺžke pandémie. Dôležité však bude aj to, ako sa podarí situáciu zvládnuť v najbližších týždňoch.

Čo s rozbehnutou kúpou bytu

Ľudia, ktorí potrebujú nutne riešiť bývanie, už sú v procese kúpy a majú schválenú hypotéku, by mali transakciu podľa Kataríny Kostkovej dokončiť za rozumných podmienok. “Ak niekto pred touto situáciou zvažoval presťahovať sa do krajšieho a väčšieho bytu, mal by určite tento krok zvážiť a radšej mu dopriať čas,” myslí si odborníčka z FinGo.sk. Počet obchodov na realitnom trhu sa podľa Rudolfa Bruchánika, hlavného analytika Bencont Investments, v priebehu najbližších mesiacov zníži. “No potreba bývať stále ostáva. Akurát ju kupujúci budú odkladať, kým sa situácia nezastabilizuje,” skonštatoval analytik.

Rozdiel oproti kríze 2008

Zásadný rozdiel oproti krízovým rokom 2008 a 2009 je podľa Rudolfa Bruchánika v tom, že ponuka bytov je dnes rekordne nízka, kým predtým bola rekordne vysoká. Oproti poslednej kríze je podstatne vyššia aj kúpna sila obyvateľstva, teda pomer medzi priemernou mzdou a cenou nehnuteľností.

“Predávajúci – developeri aj fyzické osoby – s predajom radšej počkajú, kým sa situácia upokojí, ako keby mali znižovať ceny, keďže bytov bude aj naďalej nedostatok,” dodáva analytik.

Ak sa vplyvom vírusu spomalia povoľovacie procesy na novú výstavbu, nedostatok bytov sa podľa neho môže ešte prehĺbiť. Výrazný a celoplošný pokles cien nehnuteľností je podľa hlavného analytika veľmi nepravdepodobný. “Realitnému trhu budú navyše aj naďalej pomáhať banky s lacnými hypotékami. Samozrejme, veľa závisí od toho, ako sa situácia s vírusom vyvinie v nasledujúcich týždňoch,” dodal Rudolf Bruchánik.

Digitalizácia v realitnom biznise

Koronavírus však môže celkovo zmeniť spôsob práce ľudí na realitnom trhu, teda realitných maklérov, právnikov či poradcov. “Bude nižší počet osobných stretnutí, zvýši sa rozsah online komunikácie s klientmi prostredníctvom internetu, zvýši sa počet používaných digitálnych nástrojov,” myslí si Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). Celkovo sa urýchli digitalizácia procesov pri predaji a kúpe nehnuteľností. Ak sa situácia v priebehu približne troch mesiacov upokojí, zásadný vplyv na vývoj cien a dopytu Ján Palenčár nepredpokladá.

“Ak bude súčasná situácia trvať dlhšie, dôjde k zníženiu spotreby, produkcie, čo bude mať negatívny dosah na celkovú ekonomiku a na realitný trh,” uzatvára prezident NARKS. Jana Hambálková

[SME; 71/2020; 25/03/2020; s.: 7; Jana Hambálková ; Zaradenie: Bývanie a reality]