Piati odborníci vravia, ako sa teraz zmenili podmienky pre hypotéky, aký príjem banky uznajú a aký už nie, čo môže spôsobiť poznámka v registri, keď požiadam o odklad splátok a či sú vyššie úroky len dočasné.
1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?
2. Byty sa teraz veľmi nekupujú. Je možné si s bankou dohodnúť hypotéku, ktorú klient začne čerpať až o pár mesiacov?
3. Banky teraz počas koronakrízy neuznávajú niektoré príjmy. Kto sú teraz najviac znevýhodnení žiadatelia? Musia veľmi zvažovať, v ktorej banke požiadajú o hypotéku, aby nemali negatívny zápis v registri, ak im banka hypotéku odmietne?
4. Majú ľudia teraz záujem o refinancovanie hypoték, aby si znížili splátku? Alebo je to teraz ťažšie?
5. Niektoré banky už zvýšili úroky na hypotéky. Je to skôr dočasné krízové riešenie alebo nie a úroky už pôjdu skôr nahor?
Odpovedajú:
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko;
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk;
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk;
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo;
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance.
Tu sú odpovede 5 odborníkov na hypotéky:
1. Ak niekto požiada o odklad splátok hypotéky, nebude mať síce negatívny zápis v registri, ale môže to klienta nejako znevýhodniť v budúcnosti? Nemusí dostať napríklad neskôr lepší úrok?
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko
Nechcem ľudí strašiť, ale je úplne prirodzené, že banky síce nemôžu klienta penalizovať formou zhoršenia jeho kredibility, avšak v budúcnosti budú takmer naisto odklad u klientov zohľadňovať pri iných parametroch hypotéky.
Ak klient požiadal hneď v prvom alebo druhom mesiaci o odklad splátky, de facto priznal, že jeho rezervy sú minimálne alebo žiadne. Predpokladám, že klient s odkladom v budúcnosti už nemusí dostať najvyššie možné LTV (% z hodnoty nehnuteľnosti, pozn.), banka mu nemusí vyhovieť pri rôznych žiadaných výnimkách (v akceptácii niektorých príjmov či predĺženej dobe splácania) alebo mu pri potenciálnom prehodnotení úrokovej sadzby neponúkne najnižšiu možnú.
Uvidíme, ako sa k tomu banky postavia, ale určite to nejaký dosah na klientov mať bude.
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk
Myslím si, že banky v budúcnosti môžu vyhodnotiť žiadateľa o úver s odkladom splátok ako rizikovejšieho. Preto by mali byť klienti opatrní a dôsledne zvážiť tento krok. Špekulatívne nastavený odklad splátok na pár mesiacov ich v budúcnosti môže mrzieť, obzvlášť, ak prostriedky na splátky reálne mali.
Avšak tí, ktorí inú možnosť nemajú a sú na odklad splátok odkázaní, by s najväčšou pravdepodobnosťou aj tak skončili so záznamom o omeškaní. Pre nich je úvaha o možnom dopade na ich rating irelevantná.
Predpokladám, že banky pri žiadosti o úver nepriznajú týmto klientom najlepšiu úrokovú sadzbu, alebo im môžu schváliť nižšiu výšku úveru, prípadne im vo výročí fixácie nemusia ponúknuť top úrok na trhu. Následne si na refinancovanie týchto úverov budú musieť v niektorých prípadoch klienti počkať viac ako rok po skončení odkladu.
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk
Na pozadí sa do úverového registra dostane zápis o odklade splátok v súvislosti s pandémiou. Banky majú však o bonite svojich klientov a žiadateľov o úver oveľa viac a dlhodobejších informácií a parametrov, na základe ktorých určujú úrokovú sadzbu a výšku poskytnutej hypotéky.
Podstatné bude tiež, ako začne klient opätovne splácať úver po uplynutí obdobia odkladu.
Do svojich interných nastavení banky nikoho nepustia, ale skôr sa obávam, že teraz, keď sa v praxi ukázalo, ako sa niektoré odvetvia trhu dokážu zo dňa na deň zastaviť a klesnúť na nulovú hranicu tržieb a príjmov, pričom naopak niektoré iné odvetvia dokázali odolávať, môže prísť k určitej korekcii pri vyhodnocovaní rizika, čo sa môže prejaviť na úrokovej sadzbe, výške, ale aj splatnosti hypotéky.
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo
Odklad splátok možno považovať za upozornenie na platobnú disciplínu klienta. Nie je však rozumné to vnímať z dlhodobého hľadiska ako prekážku, pokiaľ by chcel získať lepšie úrokové sadzby v súčasnom bankovom dome, prípadne ak by refinancoval svoje záväzky do iného bankového domu.
V krátkodobom horizonte – do 12 mesiacov od ukončenia odkladu splátok úverov – to ale je možné vnímať ako príťaž pre klienta pri získavaní lepších úrokov, respektíve pri novom úvere.
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance
Odklad splátok sa do úverového registra zapisoval už v minulosti ako informácia o individuálnom prerušení splácania, pričom bol vnímaný zo strany analytikov skôr negatívne. Odklad splátok v rámci COVID-19 bude evidovaný v úverovom registri tiež, no s iným označením ako štandardný odklad splátok.
Napriek tomu, že je deklarované, že tento záznam nebude mať negatívny charakter, stále bude mať možnosť každá banka pri schvaľovaní nového úveru individuálne posúdiť, či naň bude prihliadať alebo nie.
Odklad splátok v podstate ukazuje bankám, ako efektívne si je klient schopný vytvárať finančnú rezervu pre budúce obdobia, či klient s úverom/úvermi v minulosti išiel na hranicu svojich možností bez rezervy alebo odhadol svoje sily a bol schopný úvery splácať aj počas neštandardnej životnej situácie.
Keď využije odklad, môže mať sťažené podmienky pri získavaní nových úverov, nemusí ho vedieť získať do určitého času po ukončení odkladu splátky (štandardne viac ako pol roka od ukončenia odkladu splátky) alebo banka môže potenciálne znížiť hodnotenia klienta pri stanovovaní výšky úrokovej sadzby.
2. Byty sa teraz veľmi nekupujú. Je možné si s bankou dohodnúť hypotéku, ktorú klient začne čerpať až o pár mesiacov?
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko
Kúpa nehnuteľností sa spomalila dramatickým spôsobom. V súčasnej dobe považujem za obrovskú konkurenčnú výhodu ČSOB a UniCredit Bank, že dokážu klientom schváliť hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.
V praxi to vyzerá tak, že klientovi sa hypotéka schváli na určitú výšku, ktorá sa následne dodatkom upravuje po nájdení konkrétnej nehnuteľnosti. Na špecifikáciu nehnuteľnosti má klient čas do 6, respektíve 7 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy. Takýmto spôsobom si klienti vedia zabezpečiť súčasné úrokové sadzby a zároveň získajú čas na to, aby sa rozhodli v čase, či kúpu realizovať chcú alebo nie.
Na druhej strane, práve UniCredit Bank má v súčasnosti o toľko zvýšené úrokové sadzby, že to u nich význam nemá. Ostatné banky takúto možnosť nemajú.
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk
Existujú takzvané hypotekárne certifikáty alebo úvery naopak, kde sa najskôr schvaľuje žiadateľ z titulu príjmu a ten má potom niekoľko mesiacov na to, aby doložil podklady ku kupovanej nehnuteľnosti. Toto riešenie je vhodné pre tých, ktorí ešte nemajú vybratú vhodnú nehnuteľnosť.
Niektoré banky však počas pandémie pristúpili k obmedzeniu poskytovania týchto kvázi predschválených úverov. Chcú hodnotiť klienta komplexne aj s posúdením nehnuteľnosti, ktorá bude slúžiť ako zabezpečenie úveru. Predĺžené lehoty na podpísanie zmlúv alebo čerpanie úveru sú vo väčšine prípadov v bankách v čase koronakrízy povolené.
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk
Táto možnosť tu bola ešte pred pandémiou. Keďže nehnuteľnosti sa predávali ešte počas kreslenia projektov, ľudia chceli mať istotu, že hypotéku pri podpísaní rezervačnej zmluvy neskôr dostanú. Napríklad ČSOB ponúka úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, keď má klient k dispozícii 6 mesiacov po schválení úveru, aby si našiel vhodnú nehnuteľnosť.
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo
Na Slovensku je možné schváliť úver na takzvanú nešpecifikovanú nehnuteľnosť v dvoch bankových domoch – UniCredit banke a ČSOB banke. Klient tak vie bez stresu z aktuálnej situácie požiadať bankový dom o schválenie úveru so súčasnými trhovými podmienkami, pričom čerpanie úveru môže nastať do šiestich mesiacov od podpisu úverovej zmluvy.
Klient tak má istotu, že hypotekárny úver získa, stačí mu iba nájsť vhodnú nehnuteľnosť.
Bankové domy poskytujú aj možnosti predschválenia úveru. Nejde však o schválenie úveru, ako je to v prípade úveru na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ale iba o komunikáciu aktuálnych možností klienta, ktoré by vedel v banke získať v prípade, že by ku kúpe pristúpil v horizonte 1 – 3 mesiacov.
Podmienky ponuky však nie sú pre banku záväzné.
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance
Predaj nehnuteľností sa v posledných dvoch mesiacoch od vyhlásenia opatrení vlády spomalil, no nie pre nezáujem kupovať a predávať nehnuteľnosti.
Dôvodom je skôr obmedzenie úradných hodín mnohých úradov, obmedzenie pohybu rôznych odborníkov, ktorí sú potrební pri procese predaja, kúpy, rekonštrukcie či výstavby nehnuteľnosti (znalci, notári, geodeti, realitní makléri a podobne), obmedzenie otváracích hodín v bankách a samotný strach plynúci z prenosu vírusu COVID-19 pri obhliadkach nehnuteľností. Napriek týmto obmedzeniam je ale o nehnuteľnosti stále aktívny záujem.
V niektorých bankách sa tak flexibilne predĺžilo obdobie podpisu úverovej zmluvy od schválenia úveru z pôvodných 30 dní na 60 až 90 dní, čerpanie podpísaného úveru na obdobie od 6 do 9 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy. Aj dnes je k dispozícii možnosť vybaviť si bankou vydávaný úverový prísľub bez nutnosti definovať nehnuteľnosť.
Medzi aktívnych poskytovateľov takéhoto takmer garantovaného úverového prísľubu patrí dnes napríklad ČSOB a UniCredit Bank a tiež OTP Banka (po podpise má zmluva platnosť 45 dní, počas ktorých je nutné špecifikovať kupovanú nehnuteľnosť). SLSP a Tatra banka poskytujú nezáväzné prepočty s preverením príjmu a záväzkov klienta s určitou dobou platnosti (platnosť 30 dní v oboch prípadoch).
Prekvapivou novinkou je VÚB banka, ktorá od 16. 4. 2020 dočasne pozastavila prístup k svojmu úverovému prísľubu. Ostatné banky fungujú na rovnakom systéme ako v minulosti, teda klient musí žiadať o hypotéku s nehnuteľnosťou a následne dochádza k schvaľovaciemu procesu.
3. Banky teraz počas koronakrízy neuznávajú niektoré príjmy. Kto sú teraz najviac znevýhodnení žiadatelia? Musia veľmi zvažovať, v ktorej banke požiadajú o hypotéku, aby nemali negatívny zápis v registri, ak im banka hypotéku odmietne?
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko
Jednoznačne sú najviac zasiahnutí klienti s dokladovaným príjmom zo zahraničia, ktorí aktuálne prakticky hypotéku nemajú ako dostať. Ich jedinou možnosťou je Slovenská sporiteľňa a aj to po individuálnom posúdení.
Druhou kategóriou sú klienti s príjmom z podnikania, teda SZČO a s.r.o., kde banky veľmi dramatickým spôsobom znížili akceptované odvetvia podnikania alebo obmedzili štandardné akceptovanie ich príjmov.
V súčasnosti týmto klientom odporúčam počkať so žiadosťou a riešiť to jedine vtedy, ak je to nevyhnutné. Musia však znášať riziko potenciálneho zamietnutia úveru alebo poskytnutia zníženej výšky úveru či percenta financovania.
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk
Vo všeobecnosti platí, že ohrození sú najmä tí, ktorých príjem je zo zastavených, respektíve utlmených odvetví ekonomiky. Asi najväčší problém v bankách majú aktuálne osoby zamestnané v zahraničí.
Ďalšou ohrozenou kategóriou sú podnikatelia a živnostníci, ktorí boli pre karanténu nútení zavrieť svoje prevádzky (ohrozené sú najmä odvetvia, ako je gastro či cestovný ruch, ale aj ďalšie služby). Banky pristúpili k obmedzeniu akceptácie ich príjmov tak, že im uznajú výrazne menšiu časť z obratov ako doteraz, alebo im schvália nižšiu výšku úveru v pomere k hodnote nehnuteľnosti.
Problém dostať úver majú aj žiadatelia na OČR a PN či ľudia zamestnaní len pár mesiacov a na dobu určitú. Pravdou však je, že ľudia, ktorí nemajú teraz stabilný príjem, prípadne majú obavy o stratu príjmu, či očakávajú jeho dlhodobý pokles, by mali zvážiť svoj zámer zadlžovať sa.
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk
Ak sa klient nevie sám zorientovať a nevyužíva napríklad online služby porovnania a poradenstva, určite sa to dozvie aj priamo z banky, kde si môže dať dopredu vypracovať indikatívnu ponuku ešte pred podaním oficiálnej žiadosti.
Znevýhodnení sú samozrejme žiadatelia pracujúci v odvetviach, ktoré sú najviac zasiahnuté aktuálnou situáciou. Napríklad ľudia pracujúci v gastre, kultúre, profesionálni športovci, opatrovatelia v zahraničí, ľudia pracujúci mimo Slovenska, ale napríklad aj zubári.
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo
Najviac postihnutou oblasťou sú jednoznačne podnikatelia. Či už ide o živnostníkov alebo majiteľov spoločností, ktorí chcú dokladovať príjem z výsledkov hospodárenia svojej spoločnosti, ich príjmy sú často neakceptovateľné, alebo drasticky znížené.
Potom sú to zamestnanci z oblasti hoteliérstva, gastronómie a cestovného ruchu. Klientom pracujúcim v tejto oblasti, ako aj podnikateľom by som odporúčal prečkať obdobie obmedzení spôsobených COVID-19 a nepodávať žiadosti o nový úver, nakoľko výsledkom schválenia ich úveru bude skoro určite zamietnutie ich žiadosti.
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance
V súčasnej situácii je prirodzené, že banky reagujú práve v tejto oblasti posudzovania príjmov viac obozretne ako obvykle. Najviac obmedzeným je určite príjem zo zahraničia a príjem zo zamestnania či podnikania v niektorých odvetviach (napríklad reštaurácie, bary, pohostinstvá, hotely, cestovný ruch, maloobchod, niektoré služby a podobne).
Akceptácia ostatných dokladovaných príjmov z podnikania alebo pracovného pomeru sa len flexibilne upravila. Pri podnikateľoch sa sleduje najmä aktivita od vyhlásenia krízového stavu doteraz, pri pracovných pomeroch sa overuje, či klient chodí do práce alebo má home office, alebo sa mu určitým spôsobom príjem znížil.
Banky teda v súčasnosti veľmi podrobne hodnotia najmä odvetvia, v ktorých klienti pracujú, či je ich výkon pozastavený úplne alebo len znížený, či je hrozba výpovede vyššia alebo nižšia, či ide o podnikanie, pracovný pomer na dobu neurčitú alebo dobu určitú a podobne.
4. Majú ľudia teraz záujem o refinancovanie hypoték, aby si znížili splátku? Alebo je to teraz ťažšie?
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko
Preferované účely hypoték klientov sa dosť rôznia podľa bánk. Závisí to najmä od reštrikcií a z nich vyplývajúcich možností na financovanie. Každopádne, dopyt po refinancovaní a konsolidácii (spájanie viacerých úverov do jedného) je vo všetkých bankách kvôli možnému zníženiu splátok.
Nárast hypoték na kúpu hlásia tie banky, ktoré majú oproti konkurencii najmenšie obmedzenia schvaľovania. Obľúbenou je aj vyššie spomínaná hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť a súčasný stav zároveň neodradil tých klientov, ktorí dlhodobo plánovali výstavbu vlastnej nehnuteľnosti.
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk
Podstatné je to, aby refinancovanie klienti riešili v čase, keď ešte bez omeškaní a odkladov splátok splácajú svoje úvery. Výraznú mesačnú úsporu môžu získať hlavne tí, ktorí majú viac krátkodobých úverov a pôžičiek a refinancovaním si navyše nastavia nový úver na maximálnu splatnosť.
Horšie je to s ľuďmi, ktorí aj refinancovať chcú, ale už nejaké omeškanie majú, alebo brali ešte úver do vysokého percenta z hodnoty nehnuteľnosti. Dnes už priestor na získanie hypotéky nad 80 % hodnoty nehnuteľnosti na trhu veľmi nie je.
Preto sa refinancovanie nemusí podariť každému. Začať však treba vo vlastnej banke, požiadať o prehodnotenie úroku môžu tí, ktorí bez problémov splácajú svoj úver a ideálne, ak v banke majú aj aktívny účet s príjmom a platobným stykom, vtedy je banka o to viac ústretová.
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk
V online porovnávaní vidíme aktuálne extrémny nárast a záujem o porovnávanie bankových produktov, predovšetkým hypoték. Ľudia si uvedomujú, že hypotéka je záväzok na veľkú časť života a v čase rastu úrokových sadzieb je dobré mať zafixovanú čo možno najnižšiu úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie. Jednoducho, ľudia chcú mať dnes istotu.
Porovnávanie refinančných ponúk hypoték stúplo oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 60 % a to hovorí za všetko.
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo
V súčasnosti máme najväčší podiel rozpracovaných úverov zameraných práve na refinančné úvery. Snažíme sa klientom znižovať splátky ich záväzkov, aby bol ich rodinný rozpočet čo možno najviac pripravený na dosah krízy vyvolanej COVID-19 a rovnako sa snažíme klientom zachovať čo možno najnižšie úroky pre ďalšie obdobie.
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance
Mnohé bankové domy už v minulosti veľmi efektívne obmedzili refinancovanie práve prostredníctvom možnosti prehodnotiť výšku úroku aj bez refinancovania, cez známy reštart alebo ochranu klientskeho portfólia. Klient si tak vie znížiť sadzbu aj v rámci plynúcej fixácie bez aktívneho refinancovania. Zrušenie 100 % financovania a výrazné obmedzenie poskytovania 90 % hypoték však znížil atraktivitu refinancovania alebo konsolidácie úverov.
Samozrejme, stále je klientom k dispozícii a určitým spôsobom odbremeňuje rodinný rozpočet práve pri konsolidácii spotrebiteľských úverov s nižšou splatnosťou do refinančnej hypotéky, ktorá má splatnosť vyššiu. Mesačné splátky sa rádovo znížia o desiatky eur, no nemusí sa to z dlhodobého hľadiska vždy oplatiť (preplatenosť úveru, sekundárne výdavky súvisiace s refinancovaním úveru, rôzne poplatky a podobne).
5. Niektoré banky už zvýšili úroky na hypotéky. Je to skôr dočasné krízové riešenie alebo nie a úroky už pôjdu skôr nahor?
Slavomír Molnár, finančný poradca Prosight Slovensko
Z môjho pohľadu ide hlavne o dočasné zvýšenie úrokovej sadzby v dôsledku vyššieho rizika poskytovania hypoték v tomto období. Očakávam, že po otvorení ekonomiky sa opäť spustí naplno súboj o klienta a úrokové sadzby pôjdu naspäť smerom nadol.
Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk
Myslím, že sme v prvom kvartáli tohto roku dosiahli úrokové dno, ktoré sa nejaký čas zrejme nezopakuje. Situácia okolo celosvetovej krízy spôsobenej pandémiou naznačuje aj u nás, že klienti budú postavení pred otázku, či im banka vôbec schváli úver a nie, či dostanú top úrok na trhu.
Potenciálna zhoršená platobná disciplína veľkého počtu klientov môže v bankách znamenať zvyšovanie úrokov. Všetko však závisí od toho, ako sa vyvinie situácia ohľadom pandémie a ako zásadný bude ekonomický dosah na spoločnosť.
Čím dlhšie bude ekonomika pod vplyvom obmedzení zabrzdená, tým vyššia je pravdepodobnosť, že aj ďalšie banky pristúpia k zvyšovaniu úrokových sadzieb.
Martin Švidroň, analytik portálu FinančnáHitparáda.sk
Úrokové sadzby zatiaľ zdvihli postupne tri banky – UniCredit Bank, ČSOB a následne VÚB. Zatiaľ ale neprišlo ku skokovitým a plošným zmenám a úrokové sadzby sú stále výhodné. Bankám tiež v tomto čase rastú náklady a týmto krokom ich skôr vyrovnali, keďže ešte pred dvoma mesiacmi padli úrokové sadzby na spodnú hranicu únosnosti.
Tým, že banka chráni seba, chráni aj svojich ďalších klientov a predpokladám, že aj ďalšie banky budú mierne a postupne upravovať úrokové sadzby. A keďže dnes nik nevie povedať, aká veľká ekonomická kríza sa na nás valí, budú rásť úroky predovšetkým na dlhodobých fixáciách.
Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo
Súčasné zvýšenie úrokov vnímam ako krízové riešenie bánk najmä v súvislosti s plošným odkladom splátok a z dôvodu ekonomických dopadov COVID-19 na ekonomiku Slovenska. Keďže sa Európska centrálna banka zatiaľ nerozhodla zvyšovať referenčnú sadzbu, predpokladám, že by sa úrokové sadzby mali dostať na pôvodnú úroveň po stabilizovaní ekonomickej situácie Slovenska, ktorá je priamo naviazaná na ekonomiku štátov Európskej únie.
Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance
Nie som zástancom názoru, že aktuálna situácia s COVID-19 je príčinou, alebo dôvodom zvýšenia úrokových sadzieb na úveroch. K zvýšeniu sadzieb neprišlo plošne vo všetkých bankách na Slovenku ani v rámci Európskej únie, ale len na individuálnej úrovni, iba v niektorých bankách a len pri niektorých typoch fixácie.
Nie je teda možné jednoznačne tvrdiť, že sadzby v dohľadnom čase budú stúpať, keďže aktuálne tomu na európskom trhu zatiaľ nič nenasvedčuje, čo deklaruje aj štatistický prehľad úrokových sadzieb v bankách eurozóny za 02/2020. Priemerná výška úroku pri fixácii od jeden do päť rokov je 1,54 % a v prípade fixácie od päť do 10 rokov 1,38 %.
[dennikn.sk; 29/04/2020; Marianna Onuferová ; Zaradenie: Ekonomika]